Část B) Odborný výcvik

9. Světelné obvody

Na jeden světelný obvod se smí připojit tolik svítidel, aby součet jejich jmenovitých proudů nepřekročil jmenovitý proud jistícího přístroje obvodu. Jmenovitý proud svítidel se stanoví z maximálního příkonu, pro které jsou svítidla typována.
V prostorách s větším počtem světelných zdrojů (pokud není nutné osvětlovat celou plochu současně) se člení světelné obvody na více samostatně ovládaných skupin k dosažení optimální regulace osvětlení.
Jmenovitý proud ovládacího přístroje nesmí být menší než součet jmenovitých proudů všech svítidel tímto přístrojem ovládaných. Jsou-li do světelného obvodu zařazeny zásuvky ovládané spínači, nesmí předřazená pojistka (jistič) být na větší jmenovitý proud, než je jmenovitý proud spínače a jím ovládané zásuvky.
Světelné zdroje se zvlášť nejistí; proti nadproudu se jistí jen jejich přívodní vedení.
Tam, kde je to z provozních důvodů žádoucí, zřizují se bez zřetele k počtu světelných vývodů alespoň dva světelné obvody, aby při poruše na jednom světelném obvodě bylo možno zabezpečit alespoň orientační osvětlení. Jde např. o schodiště vysokopodlažních domů, prostorů veřejně přístupných, učebny škol apod.
Prochází-li vedení od jednoho světelného bodu k druhému bez krabicových odbočnic, provádí se odbočení při smyčkovém napojení ve vhodných svorkách. Spínače pro ovládání světelných obvodů mají být obvykle umístěny u vchodových dveří v místnosti ovládaného světelného obvodu na té straně, kde se dveře otevírají (na straně kliky dveří). Nevyžadují-li takové umístění spínačů provozní nebo bezpečnostní podmínky, mohou být umisťovány i jinde (např. na rozvaděči nebo rozvodnici pro ovládání apod.).
Kolébkové spínače a ovládače se osazují tak, aby do polohy ,,zapnuto“ bylo nutno stlačit kolébku nahoře. Páčkové spínače se osazují tak, aby se zapínaly pohybem páčky nahoru. Toto ustanovení se netýká střídavých a křížových přepínačů.
U zařízení, kde se zřizují světelné vývody a svítidla, si volí uživatel (např. obytné místnosti v budovách pro bydlení, vybrané kanceláře v různých objektech apod.), je nutno, aby v každé místnosti byl alespoň jeden světelný vývod ovladatelný spínačem u vstupu do místnosti; tento vývod může být zakončen svítidlovou spojkou (na stropě nebo zdi) anebo zásuvkou.


9.1. Jištění světelných obvodů:

Vedení světelného obvodu se jistí jističi nebo pojistkami se jmenovitým proudem nejvýše 25 A; vedení musí mít takový průřez, aby bylo předřazenou pojistkou nebo jističem jištěno proti přetížení.