Část B) Odborný výcvik

7. Konečná úprava rozvaděče

Aby zhotovený rozvaděč odpovídal příslušným ČSN a byl schopný provozu, musí být řádně označen a popsán. Je několik způsobů provádění tohoto značení. Pokud máme zkušeného písmomalíře, popisujeme přístroje přímo barvou na nátěr rozvaděčů. Většinou tohoto malíře nemáme, a proto přístroje popisujeme tak, že značku přístroje napíšeme na samolepku a tuto pak nalepíme na nosnou konstrukci přístrojů. Řadové svorky popisujeme pomocí „centrofixu“ a to tak, že do svorek nasuneme speciální bílou PVC pásku, na kterou pak píšeme čísla svorek. Velmi výhodné je používání tak zvané Dymo pásky, na které speciálními kleštěmi vyrazíme potřebné symboly.
Po jejich vyražení odstraníme spodní část pásky a tuto přilepíme na rozvaděč. Aby při opravách a výměně vadných přístrojů nedošlo k záměně svorek, musí být na vodičích ovládacího obvodu nasunuté směrové návlačky s příslušným popisem směru, kde vodič jde. Jde-li například vodič z řadové svorky číslo 3 na stykač KM3 a svorku číslo 7, napíšeme na směrovou návlačku značky v tomto pořadí. Směrem od řadové svorky její číslo – 3, za pomlčkou přístroj, na který vodič jde - KM3 a za další pomlčkou číslo svorky přístroje, bude to tedy označení 3 – KM3 – 7.

Tento popis dělají zavedené firmy pro výrobu rozvaděčů na speciálně upravených psacích strojích.
Každý rozvaděč musí mít popis strojů nebo zařízeni, které ovládá, spíná nebo jistí. Jeden ze způsobů je napsat přímo pod jistič nebo pojistku zařízení nebo stroj, například soustruh, kompresor, zásuvka atd. Totéž můžeme udělat i u jednofázových spotřebičů.
Druhý způsob je ten, že jističe nebo pojistky očíslujeme a na dveře rozvaděče napíšeme legendu a to buď přímo barvou, nebo psacím strojem na papír, který přišroubujeme například pod plexisklo.
Nesmíme nakonec zapomenout na očíslování rozvaděče, toto se dělá velkými písmeny na dveře podle doložené dokumentace. Motorové rozvaděče většinou značíme velkými písmeny RM a pořadovým číslem rozvaděče, světelné RS s pořadovým číslem.
Na dveře rozvaděče musíme také umístit výstražnou tabulku s udáním napěťové soustavy a také tabulku, která upozorňuje, že rozvaděč nesmíme hasit vodou.
Poslední prácí na rozvaděči je jeho revize, kterou provádí revizní technik a sepíše o ní revizní zprávu.