01

Úvod

 

„Život v přírodě je nejen zábavou, ale i prostředkem, jak rozvinout lidskou bytost.“

Ernest Thompson Seton

 

Outdoor a outdoorové aktivity – pojmy, které se dnes skloňují ve všech pádech, snad na každém kroku. Outdoor na nás útočí z reklam všeho druhu, je všude kolem nás. Kupujeme oblečení v outdoorových obchodech, provozujeme nejrůznější outdoorové sporty. Lze říci, že slovo outdoor, které už pevně zakořenilo i v českém jazyce, je dobrou obchodní značkou, která zažívá stále prudší rozvoj. Zažíváme návrat k přírodě! Během posledního desetiletí se trh s aktivitami v přírodě (outdoor activities) prudce rozvíjí a zasáhl tak do mnoha oborů. Logicky se stalo nezbytným vzdělávat i odborníky pro tuto oblast. Na vysokých školách po celém světě vznikají obory, zabývající se oblastmi aktivit v přírodě, jejichž absolventi jsou poté kvalifikováni pracovat s lidmi v pro mnoho z nich nepřirozeném prostředí - přírodě. V současné době jsou aktivity v přírodě jednou z nejdynamičtějších složek tělesné výchovy a sportu. Lze to doložit vznikem mnoha nových sportů i nejrůznějších organizací, které nové aktivity rozvíjejí a využívají ve výchově, nebo ke komerčním účelům. Jde o bohatě strukturovanou oblast, která svými vazbami zasahuje do školní tělesné výchovy, mimoškolní činnosti, do oblasti turistiky, sportu pro všechny, rekreace, aktivity pro volný čas i do programů výchovných institucí.

Kurz pobytu v letní přírodě je zaměřen na získání informací a vědomostí o zásadách pobytu a pohybu v přírodě. Student získá teoretické vědomosti a zdokonalí praktické dovednosti ze širokého spektra aktivit v outdorovém prostředí. Průběh kurzu je směřován i ke zvýšení tělesné zdatnosti a výkonnosti studentů. Dále se studenti naučí pochopit zákonitosti plánování a organizace kurzů a pobytů v přírodě, osvojí si spolupráci v malé a střední skupině. Předmět je postaven na pobytu v přírodě a zprostředkování prvních zkušeností s problematikou vybraných outdoorových aktivit, včetně vhodného vybavení pro ně. Obsahem předmětu jsou různé formy turistiky, které lze aplikovat v letní přírodě při práci s dětmi a mládeží, ale i dospělou populací.

Kanoistika - základní teoretické poznatky, využívání plavidel k vodní turistice, materiální vybavení pro vodní turistiku, základní dovednosti jízdy na kanoi, kajaku, turistické značení vodáckých tras, organizování vodáckých akcí.

Cyklistika - kontrola technického stavu kola, technika jízdy na kole, jízda ve skupině, bezpečnost a pravidla silničního provozu, základy údržby a oprava kola, organizace cyklistického výjezdu ve skupině, didaktika a vedení družstva, cyklo-hry (zručnost), kulturně poznávací činnost při cyklistice.

Orientace, topografie - základní pojmy, buzola a její použití, určování azimutů, odhad vzdálenosti, soutěže, práce s mapou, terén, přenášení azimutů z mapy do terénu a zpět, turistické značky, profil terénu, azimutový závod, základy orientačního běhu.

Lanové aktivity - historický vývoj, oblast využití, stavební materiály a bezpečnostní pomůcky, jistící vybavení, uzlování, základy stavění nízkých překážek, metodika jištění, slaňování, použití umělé stěny, technika překonávání překážek (lanové centrum).

Tábornická praxe - pravidla pobytu a chování v přírodě, vztah k přírodě, bezpečnostní opatření, táboření, bivak, stanování, stavba stanů, ohniště, typy ohnišť, tábornické dovednosti, základy z botaniky, materiál a osobní vybavení pro táboření a turistiku.

Hry v přírodě - zásady pobytu v různém terénu, se zátěží, bez zátěže, hry v přírodě s pomůckami a bez nich, hry iniciativní, strategické, pohybové, kreativní, komunikační, u táboráku, soutěže na letních táborech, týmová spolupráce, zážitková pedagogika.

Etapová hra - praktická ukázka, hra prolíná celým táborem, organizace a zařazování etapových her do života na letním táboře, sportovním soustředění nebo škole v přírodě, základy šifrování, pověsti z dané oblasti, zakončení etapové hry.

Tělesná příprava - biomechanický a zdravotní pohled na chůzi a běh, využití přírodních překážek a dalších pomůcek při tělesných cvičeních v přírodě, terénní běh (fartlek, cross), běh pro zdraví, finská stezka, zvyšování fyzické zdatnosti, soutěže, regenerace, saunování.

Zájmová činnost - netradiční formy sportovní činnosti, organizace táborových turnajů a soutěží.