15
Působení laserového záření na lidský organismus je především působení na oko a na pokožku. Vzhledem k tomu, že zdroj záření je monochromatický a energie je soustředěna do bodu, tzn. malá rozbíhavost energetického svazku, může působit i na velkou vzdálenost. Působením na oko může dojít k zánětu oka, zkalení nebo spálení rohovky, šedému zákalu, poškození nebo spálení sítnice. Na pokožce, která je odolnější než oko, může dojít k opálení, ke zvýšené pigmentaci až ke spálení.
Třída 1 - lasery, které jsou bezpečné za přiměřeně předvídatelných podmínek.
Třída 1M - stejně jako 1, může být nebezpečný při použití opt. přístrojů.
Třída 2 - lasery o nízkém výkonu vyzařující viditelné záření (400 - 700 nm), bezpečnost je zajištěna fyziologickými reakcemi oka včetně mrkacího reflexu.
Třída 2M - stejně jako 2, může být nebezpečný při použití opt. přístrojů.
Třída 3R - lasery, u kterých přímé sledování uvnitř svazku může být nebezpečné (limit = 5 x limit pro 2 +nebo 1) A.
Třída 3B - lasery o středním výkonu, při kterých je nebezpečný přímý pohled do svazku i do zrcadlového odrazu.
Třída 4 - lasery velkých výkonů, nebezpečné nejen pro oko, ale i kůži, je nebezpečné přímé ozáření a také zrcadlový a difúzní odraz.
Stanovení bezpečnostní úrovně je založeno na přiměřeně předvídatelné události jak se zachovat při přerušení kabelu, rozpojení konektoru atd. Dále je povaha bezpečnostních opatření závislá na typu prostoru volný přístup, zakázaný, kontrolovaný.
Prostory, kde jsou použity optické komponenty, optické kabely, konektory a optické rozvaděče, musí být označeny výstražným štítkem.
Opatření v prostorách s úrovní nebezpečí vyšší než 1M a 2M