A 3
Stavba elektronového obalu je složitá, protože závisí na rozložení elektronů v obalu. Toto rozložení se znázorňuje pomocí orbitalů. Nemůžeme však tvrdit, že elektron se pohybuje po orbitalu nebo se na tomto místě nachází.
Atomový orbital je oblast v okolí jádra, kde je největší pravděpodobnost nalezení elektronů. Tvar a orientaci orbitalu popisují kvantová čísla.
Popisují velikost, tvar a orientaci atomového orbitalu.
Rozhoduje o velikosti a energii atomového orbitalu. Ze dvou stavů se stejným orbitalem a různým n, je průměrná vzdálenost elektronu od jádra větší ve stavu s větší hodnotou n přibližně n2 krát.
`n ∈ N = {1,2,3, ...} `
Vedlejší kvantové číslo určuje tvar orbitalu, u prvků s více elektrony ovlivňuje energii elektronů. Čím větší je hodnota n, tím více hodnot může vedlejší kvantové číslo nabývat.
`l ∈ N_0 = {0,1,2,..., n-1} `
Hodnoty vedlejšího kvantového čísla bývají častěji popisovány písmenem, každému písmenu odpovídá charakteristický tvar orbitalu.
Pro l = 0 je orbital nazýván s-orbitalem:
Obr. 22 – s-orbital
Pro l = 1 je orbital nazýván p-orbitalem:
Obr. 23 – p-orbital
Pro l = 2 je orbital nazýván d-orbitalem:
Obr. 24 – d-orbital
Pro l = 3 je orbital nazýván f-orbitalem:
Obr. 25 – f-orbital
Jestliže je orbital popsán hlavním kvantovým číslem n = 3 a vedlejším kvantovým číslem l = 1, nazveme orbital 3p.
Určuje orientaci orbitalu v prostoru. Pokud se atom nachází ve vnějším magnetickém poli, ovlivňuje magnetické číslo energii elektronu, ale v menší míře, než hlavní a vedlejší kvantové číslo.
`m ∈ Z = {-l,..., 0,..., +l} `
Počet možných hodnot čísla m (při stejném n a l) udává počet elektronů se stejnou hodnotou energie. Tomuto číslu se říká stupeň degenerace.
Například:
V orbitalu, pro který platí, že n = 2 a l = 1, může magnetické číslo nabývat hodnot -1, 0, 1. V orbitalu p jsou tedy 3 elektrony se stejnou hodnotou energie, říkáme, že je třikrát degenerovaný.
V tabulce vidíme, že orbitaly s jsou jedenkrát degenerované, orbitaly typu p třikrát degenerované, orbitaly typu d jsou pětkrát degenerované a orbital typu f je sedmkrát degenerovaný.
Obr. 26 – přehled orbitalů
Udává hodnotu spinu elektronu a nabývá pouze dvou hodnot:
`s = {-1/2, +1/2}`
Díky existenci spinu elektronu mohou mít dva elektrony v obalu vždy stejné hodnoty zbývajících kvantových čísel.
Elektronovou konfigurací máme na mysli uspořádání elektronů v obalech atomů. Nejjednodušším atomem je atom vodíku, který obsahuje v obalu jen jeden elektron. Tento elektron je umístěný v orbitalu 1s. U ostatních atomů, vzhledem k většímu počtu elektronů, je uspořádání elektronů v obalu složitější a řídí se několika pravidly.
Obr. 27 – Energie orbitalů
Obr. 28 – zápis orbitalů
Elektronovou konfiguraci můžeme zapsat několika způsoby. Elektronovou konfiguraci železa můžeme zapsat:
`1s^2 2s^2 2p^6 3s^2 3p^6 4s^2 3d^6 `
Čísla v exponentu udávají počet elektronů v orbitalu umístěných. Všimněte si, že jejich součet je roven počtu elektronů v atomovém obalu železa.
Orbitaly můžeme rozdělit na vnitřní (leží blíže jádru) a vnější, nazývané valenční. Elektrony umístěné ve valenčních orbitalech se podílí na chemických i fyzikálních procesech (fotoefekt, vznik iontů, vznik chemické vazby).
`_{26}Fe [Ar] : 4s^2 3d^6 `
Pomocí elektronové konfigurace lze zapisovat také:
Poznatek, že energie atomů je kvantována a že může nabývat jen určitých dovolených hodnot, byl potvrzen řadou experimentů. Jeden z nich se týkal spekter záření vydávaného atomy při výbojích v plynech.
Spektrum záření vydávaného látkami se dělí podle dvou kritérií.
Obr. 29 – spektra atomů
Podle způsobu vzniku spektra ho dělíme na
Podle tvaru spektra ho dělíme na
Obr. 30 – čárové spektrum
Soustava spektrálních čar je pro každý druh atomů, každý prvek charakteristická. Na základě znalosti spektra lze každý prvek přesně identifikovat a provádět tak chemickou spektrální analýzu. Tímto způsobem bylo objeveno helium dříve na Slunci než na Zemi.
Jako jedno z prvních bylo zkoumáno spektrum atomu vodíku.
Obr. 31 – spektrum atomu vodíku
Vodík se může nacházet jen v určitých energetických stavech. Při přeskoku elektronu z vyššího (excitovaného) stavu do nižšího, vyzařuje atom vodíku elektromagnetické záření. Série spektrálních čar atomu vodíku se nazývají podle svých objevitelů.
Z obrázku č. 32 vidíme, že Lymanova série vzniká při přeskoku elektronu z vyšších energetických stavů do stavu s n=1.
Balmerova série vzniká při přeskoku elektronu z vyšších energetických stavů do stavu s n=2.
Paschenova série vzniká při přeskoku elektronu z vyšších energetických stavů do stavu s n=3.
Při přeskoku elektronu z vyšší energetické hladiny na nižší vyzáří atom vodíku foton, jehož energie je rovna
`h * f = E_{n'} - E_n `
Pro energetické hladiny platí
`E_n = - {h * R}/n^2 `
Bylo zjištěno, že pro atom vodíku má –h.R hodnotu -13,6 eV, což je také energie atomu vodíku v základním stavu.
Série spektrálních čar, které odpovídají přechodům z vyšších stavů do jistých zvolených nižších, se u atomu vodíku nazývají jmény. Například sérii, která odpovídá přechodům ze stavu s n>2 do stavu n=2, se říká Balmerova série.
Úkol vypracujte do sešitů:
Zjistěte, do jaké oblasti spektra spadá Lymanova a Paschenova série spektrálních čar.
Atom vodíku je nejjednodušší atom, který se skládá z jednoho protonu v jádře a jednoho elektronu v obalu.
Obr. 33 – základní stav atomu vodíku
Na obrázku je atom vodíku v základním stavu. Elektron je obsazen v orbitalu 1s. V základním stavu má atom vodíku energii E1 = -13,6 eV. Je to nejnižší možná energie atomu vodíku.
Jestliže atomu dodáme energii ve formě elektromagnetického záření (atom pohltí foton), přejde atom do excitovaného stavu, elektron přeskočí na vyšší energetickou hladinu. Energii atomu v excitovaném stavu vypočítáme
`E_n = (E_1)/n^2 `
kde E1 je energie atomu vodíku v základním stavu a n je hlavní kvantové číslo.
Vypočítejte jakou energii má atom vodíku ve stavu s n=5.
Excitovaný stav je stav s vyšší hodnotou energie než základní stav.
Excitovaný stav není pro atom energeticky výhodný, a proto dochází k vyzáření fotonu a ke zpětnému přeskoku na nižší hladinu. Vyzářený foton má energii
`h * f = E_n - E_{n'} `
Celý děj ukazuje následující animace:
Dodáme-li atomu vodíku v základním stavu energii -13,6 eV, „rozbijeme ho“. Elektron již není poután k jádru a říkáme, že jsme ho ionizovali.
Ionizační energie Ei je energie potřebná k odtržení elektronu z elektronového obalu.
Obecně platí
`E_i = |E_n| `
Záměrně byly hodnoty energií atomu stanoveny jako záporné hodnoty. Nejmenší energii má atom v základním stavu a v excitovaných stavech je tato hodnota vyšší. Pro n→∞ je energie atomu rovna nule. V tomto stavu již není elektron poután k jádru.
Atom vodíku je ve stavu s n=8. Jakou energii mu musíme dodat, abychom ho ionizovali?
Jakou frekvenci by měl foton vyzářený při zpětném přechodu atomu do základního stavu?
Laser je zdroj světla mimořádných vlastností. Jeho název vznikl z prvních písmen anglického názvu, který vystihuje základní princip tohoto zařízení - Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation, neboli zesilování světla stimulovanou emisí záření.
Obr. 34, 35 – laser
Světlo vzniká při přechodu atomu z jednoho stavu do druhého. Existují tři možnosti jak toho docílit.
Obr. 36 – a) absorpce světla, b) spontánní emise , c) stimulovaná emise
Na atom dopadne foton o energii h.f. Atom přejde ze stavu s nižší energií E1 do excitovaného stavu s vyšší energií E2.
Obr. 37 – nekoherentní a koherentní záření
Laserové světlo je světlo vyvolané stimulovanou emisí.
Podmínky sestrojení laseru:
Je nutné
V praxi dostatek fotonů zajistíme tak, že aktivní látku umístíme mezi dvě rovnoběžná zrcadla, která většinu světla odrazí.
K zajištění větší obsazenosti excitované hladiny se používají různé metody, které závisí na typu laseru. Např. u helium-neonového laseru se využívá toho, že napětí mezi elektrodami způsobí proud elektronů, které excitují atomy helia a ty potom při srážkách s atomy neonu jim předávají část své energie a excitují je do vyšších energetických hladin. Excitované atomy neonu přechází stimulovanou emisí do základního stavu.
Obr. 38 – stavba laseru
Obr. 39 – helium-neonový laser
Světlo z laserového zdroje má výjimečné vlastnosti. Je pro něj typická:
Obr. 40a – sváření laserem
Existují různé typy laserů lišících se aktivním prostředím i konstrukčním uspořádáním. Některé lasery pracují ve viditelné, jiné v infračervené nebo ultrafialové oblasti spektra. Různé typy laserů mají různé využití.
Při sváření a vrtání se uplatňují impulsní lasery, protože je nutné zvýšit výkon laseru.
Lasery se využívají v medicíně (laserový skalpel) i v technologické praxi. Ukládání informací pomocí laseru se uplatňuje v holografii. Ve vesmíru se lasery využívají jako nezávislý zdroj energie.
Obr. 41 – laserový skalpel