10

Cefif

X.I O fiktivní firmě


1A. Stručná historie


Koncept fiktivních firem spatřil světlo světa v 17. století, kdy byl v Německu používán pro zácvik nových pracovníků v místních manufakturách. Pro potřeby vzdělávání začaly být fiktivní firmy používány v německy mluvících zemích od druhé poloviny minulého století.

Do České republiky přišly fiktivní firmy v roce 1992, kdy Mgr. Slanař z Vídně na VŠE přednášel o této vzdělávací metodě. Na základě zájmu, který tato přednáška vzbudila, bylo na Katedře didaktiky ekonomických předmětů založeno Centrum fiktivních firem. Jeho prvním vedoucím se stal Doc. Miloslav Rotport.

Na VŠE CEFIF působil až do konce roku 2001, kdy přešel CEFIF na Výzkumný ústav odborného školství, jednoho z předchůdců současného Národního ústavu pro vzdělávání, kde sídlí dosud.

Rok 2003 je dalším důležitým datem v historii fiktivních firem u nás. Od tohoto roku je CEFIF přidruženým členem EUROPEN.


1B. Co je to fiktivní firma?


Fiktivní firma je nástrojem pro rozvoj podnikatelských kompetencí žáků středních a vyšších odborných škol. Poskytuje jim možnost aktivně rozvíjet své obchodní dovednosti a znalosti. Jedná se o virtuální společnost, která je vedena, jako by skutečně existovala. Simuluje reálné procesy, produkty a služby.

V českých podmínkách je zakládána žáky pod dohledem jejich vyučujícího a ve spolupráci s Centrem fiktivních firem, které výuku ve fiktivní firmě koordinuje. V zahraničí se fiktivních firmy používají i pro vzdělávání dospělých. Kromě studentů vyšších odborných a vysokých škol jimi procházejí i nezaměstnaní v rekvalifikaci, handicapovaní lidé, ženy vracející se z mateřské dovolené nebo třeba vězni.

Fiktivní firma odpovídá reálné společnosti svojí formou, strukturou a funkcí, řídí se stejnými právními předpisy, využívá stejné podklady z hospodářské praxe. Fiktivní firmy spolu obchodují navzájem podle běžných obchodních zvyklostí. Její pracovníci uskutečňují všechny základní podnikové činnosti, jako jsou např.:

  • nákup, prodej, reklama
  • písemný i telefonický hospodářský styk
  • fakturace a účtování
  • činnosti podnikového sekretariátu

Cílem výuky ve fiktivní firmě je trénovat iniciativu, samostatnost a také poskytnout žákům znalosti, jak založit a vést obchodní společnost nebo živnost. Žáci se učí pracovat v týmu, přijímat odpovědnost, rozvíjet iniciativu a zlepšovat své měkké a také odborné dovednosti. Důležitý je i trénink prezentace výsledků jak svých, tak celé společnosti.

Práce ve fiktivní firmě integruje jednotlivé odborné ekonomické předměty a poskytuje žákům znalosti a dovednosti, které upotřebí při zakládání vlastní firmy, nebo které jim umožní získat zaměstnání po dokončení jejich vzdělávání. Předmět fiktivní firma je ideálním řešením učební praxe.

Ačkoliv nejsou používány reálné peníze, ale fiktivní, ostatní akce probíhají ve stejné podobě, jako je tomu v reálném světě – firmy jsou zakládány podle stejné legislativy jako reálné společnosti, živnostenské listy jsou vydávány, povinné odvody placeny, platební příkazy jsou zadávány, faktury vystavovány, účty vedeny, mzdy vypláceny. Fiktivní firma používá nástroje marketingu jako je průzkum trhu, reklama, připravuje se na veletrhy.

Fiktivní firma často spolupracuje s reálným podnikatelským subjektem – prodává jeho výrobky, poskytuje jeho služby, nese jeho jméno nebo svým jménem sponzora připomíná. Na oplátku dostává propagační předměty, rady a někdy i technickou a materiální pomoc.

  • Výhody pro reálné firmy plynoucí ze spolupráce s firmou fiktivní:
  • Dobře připravená pracovní síla
  • Snížené náklady na vyhledávání nových zaměstnanců
  • Snížení času nutného na zapracování
  • Vyvarování se chybám při umísťování nových pracovníků
  • Dobré public relation
  • Možnost volně otestovat průzkum trhu pro nové výrobky

1C. Organizační struktura fiktivní firmy


Organizační struktura fiktivní firmy má v zásadě odpovídat struktuře středně velké firmy reálné. Protože fiktivní firma nevyrábí žádný produkt, není třeba zřizovat oddělení, která výrobu produktu či poskytování služby poskytují. Naopak je nutné zřídit zejména ekonomické a právní útvary.

Konkrétní struktura každé fiktivní firmy odpovídá místním podmínkám a je proto dána především počtem žáků, kteří budou ve firmě pracovat.

V průběhu celé výuky doporučujeme alespoň jednou provést obměnu žáků pracujících na jednotlivých pozicích. Z této obměny by měl být vyloučen ředitel fiktivní firmy.


Ředitel fiktivní firmy


Ředitel plní ve firmě rozhodující roli. Obdobně jako u firmy reálné je zodpovědný za celkový chod firmy. K jeho činnostem patří vedení porad, rozdělování jednotlivých úkolů oddělením, určování termínu splnění a kontrola práce jeho podřízených. Ředitel odpovídá za vztahy firmy k CEFIF i k jednotlivým fiktivním firmám. Na jeho dobrých organizačních schopnostech do značné míry závisí dobré fungování firmy jako celku. Ředitel firmy by měl mít také dobré prezentační dovednosti, protože se očekává, že na veletrzích bude představovat svoji firmu ostatním účastníkům veletrhu.

Ředitel firmy může být současně společníkem firmy, případně i jednatelem ve společnosti s ručením omezeným. Toto spojení však není nezbytně nutné. V každém případě by měl funkci ředitele vykonávat organizačně schopný žák, který bude mít přirozenou autoritu u ostatních žáků ve firmě. Ředitelem firmy by nikdy neměl být učitel.

Ředitel fiktivní firmy může být také zvolen žáky. Návrh na ředitele může dát buď učitel, nebo sami žáci. Aktivita žáků při obsazování funkce ředitele by mohla být zárukou, že takto určený ředitel fiktivní firmy bude mít u svých budoucích podřízených přirozenou autoritu.


Sekretariát ředitele


Sekretariát odpovídá za řádné kontakty fiktivní firmy s okolím. Jeho prostřednictvím přichází do firmy veškerá pošta (jak normální tak elektronická). Úkolem sekretariátu je přijatou poštu zaregistrovat a předat příslušnému oddělení k vyřízení. Obdobným způsobem zajišťuje sekretariát i odesílání firemní pošty. Opět je třeba, aby veškerou odesílanou poštu zapisoval do knihy odeslané pošty. Sekretariát také dbá na to, aby nebyla překročena povolená kapacita velikosti e-mailové schránky a tím nebyla paralyzována elektronická komunikace.

Sekretariát by neměl plnit funkci písárny. To znamená, že odesílanou poštu si mají zajišťovat vždy příslušná oddělení v podobě vhodné přímo k odeslání.


Právní oddělení


Hlavní činnosti právního oddělení jsou spojeny zejména se založením fiktivní firmy a její registrací. V této době musí právní oddělení zajistit veškerou dokumentaci potřebnou pro založení firmy. Po založení firmy pak může toto oddělení plnit i funkci personálního, případně i kontrolního oddělení.


Personální oddělení


Personální oddělení připraví popisy pracovních pozic, zpracuje pracovní smlouvy jednotlivých zaměstnanců, eviduje docházku a dodává podklady pro mzdovou účtárnu.

Personální oddělení také zajišťuje přípravu hodnocení zaměstnanců fiktivní firmy - připraví formulář pro hodnotící pohovor a po domluvě s vyučujícím i harmonogram jednotlivých pohovorů.


Obchodní oddělení


Obchodní oddělení je nejvariabilnější složkou organizační struktury firmy. V podstatě se skládá ze dvou referátů – zásobování a odbyt. V některých fiktivních firmách pod něj spadá i marketing firmy.

Úkolem referátu zásobování je zajistit veškeré vybavení a zásoby, potřebné pro řádný chod firmy. Jedná se zejména o vybavení fiktivní firmy a o zásoby materiálu nezbytného pro výrobu firmy či zásoby zboží, které bude daná fiktivní firma (je-li zaměřena pouze na prodej) prodávat. S tím souvisí pořizování veškerých písemností v této oblasti.

Úkolem referátu odbytu je ve spolupráci s oddělením marketingu zajišťovat odbyt fiktivní firmy. S tím souvisí zejména vyhotovování veškerých písemností spojených s odbytem - výdejky, dodací listy a faktury. K povinnostem odbytového oddělení patří i vedení skladních karet hotových výrobků, případně prodávaného zboží. Ve spolupráci s účtárnou provádí odbytové oddělení urgenci neuhrazených odběratelských faktur.


Oddělení marketingu


Toto oddělení má dva vrcholy své činnosti. Prvním z nich je období krátce po zahájení činnosti firmy, kdy je jeho úkolem je připravit nabídkový katalog, který je nezbytný pro řádné fungování firmy. Další vrchol přichází v období těsně před účastí na veletrhu fiktivních firem. Oddělení by mělo ve spolupráci s obchodním oddělením provést revizi katalogu, přidat nové zboží, připravit veletržní akce a zajistit výzdobu stánku.

Taktéž by toto oddělení mělo zajistit logo firmy a obchodní slogan. Tvorba obchodního sloganu je ideální příležitostí vyzkoušet si brainstorming v praxi. Pod toto oddělení by měla spadat i tvorba webových stránek a jejich aktualizace.

Pracovníky tohoto oddělení by měli být zejména žáci, kteří mají výtvarné předpoklady, a kteří si velmi dobře rozumí s počítačem.


1D. Založení fiktivní firmy


Založení fiktivní firmy je oproti založení reálné firmy zjednodušené. Na rozdíl od současné praxe nevyžaduje CEFIF výpis z trestního rejstříku, nevyžaduje souhlas místních orgánů s umístěním provozovny atd.

Tato zjednodušení však neznamenají, že pracovníci centra tolerují žákům ve fiktivních firmách nekvalitní a nepřesnou práci. CEFIF hraje ve vztahu k firmám (a k žákům v nich) důležitou výchovnou úlohu. Vracením neúplných materiálů pomáhá žákům získat správné praktické návyky, uvědomit si nutnost pečlivé kontroly všech odesílaných písemností a nutí je poznat, že některé písemnosti (např. objednávky, příkazy k úhradě apod.) mají své závazně stanovené náležitosti. Centrum vrací to, co by ve skutečné praxi příslušný orgán vrátil rovněž.

Zájemcům, kteří chtějí založit fiktivní firmu, doporučujeme následující postup:

  1. Před zahájením jednání s CEFIF se rozhodněte, jaká bude právní forma firmy, jaká bude náplň činnosti (výrobní, obchodní, dopravní) a v jakém oboru. Zjistěte si, zda vybraná činnost je živností a do jaké skupiny živností patří.
  2. Novou školu do sítě přihlašuje ředitel/ka školy vyplněním našeho standardizovaného dotazníku, který na vyžádání od nás obdržíte. Po jeho vyplnění od nás obdržíte CD se všemi potřebnými formuláři. Na nejbližším finančním úřadě si vyzvedněte přihlášku plátce daně nebo použijte jednotný registrační formulář z našeho CD. Veškerou korespondenci pro CEFIF zasílejte výhradně na adresu CEFIF. Přijímáme, a preferujeme, podání v elektronické podobě.
  3. Připravte příslušný zakládací dokument (nejčastěji společenskou smlouvu), sestavte zahajovací bilanci a rozhodněte, jak velký bude váš základní vklad na běžném účtu.
  4. Vyplňte formuláře a odešlete je spolu se zakládacím dokumentem na adresu CEFIF. Vaše zásilka by měla obsahovat:
    • 1x společenskou smlouvu s podpisy společníků
    • 1x ohlášení živnosti (vyplněné podle předtisku) nebo žádost o koncesi
    • 1 x návrh na zápis do obchodního rejstříku
    • průvodní dopis
    • přihlášku plátce daně
  5. Po zpracování podkladů (pokud budou materiály úplné) od nás obdržíte dvakrát živnostenský list a jedenkrát výpis z obchodního rejstříku. Jeden podepsaný živnostenský list nám pošlete zpět normální poštou. Pokud Vaše podání nebylo v pořádku, obdržíte jej od nás zpátky s vyznačenými chybami. Protože většina podání je napoprvé špatně vyplněna a protože nechceme fiktivní firmy zdržovat od obchodování, tak i na základě špatně vyplněných podání obdržíte IČ, číslo ŽL či koncesní listiny a číslo vložky zápisu do OR. Nicméně pořád máte povinnost nám zaslat formuláře správně vyplněné, jinak neobdržíte fyzickou podobu těchto listin a nebudete moci získat osvědčení o práci ve fiktivní firmě.
  6. Pošlete žádost o otevření běžného účtu některé z těchto fiktivních bank:
    • Banka Academia, Bankovní akademie, Vlkova 12, 130 00 Praha 3
    • Plzeňská první fiktivní banka, SOU poštovní, Husova 30, 301 24 Plzeň
    • Banka OBA, Obchodní a bankovní akademie, Leonova 1795, 733 01 Karviná-Hranice
    • Sollbanka, a.s., SŠ informatiky a spojů Brno, Čichnova 23, Brno
    • V případě, že se vám nepodaří založit účet u některé z těchto fiktivních bank, můžete využít služeb CEFIFBANKA, a.s., která sídlí na CEFIF.
  7. Od vybrané banky dostanete podmínky pro vedení účtu, smlouvu a podpisový vzor. Veškeré otázky platebního styku si budete vyřizovat přímo s touto zvolenou bankou.
  8. V bance FIBA si můžete otevřít v případě zájmu devizový účet. Korespondenci pro tuto banku zasílejte na adresu CEFIF.
  9. Přihlaste se k placení zdravotního pojištění u fiktivní zdravotní pojišťovny ZDRAFIK.
  10. Přihlaste se k placení pojistného na správu sociálního pojištění.

X.II Úřady Cefif


Úřadem CEFIF je míněna každá instituce, kterou vede CEFIF, která poskytuje služby fiktivním firmám či učitelům a žákům. Nemusí se vždy jednat o úřad v pravém slova smyslu. V současné době na CEFIF působí tyto úřady:


2A. Rejstříkový soud


Obchodní rejstřík je veřejný registr (seznam), ve kterém jsou evidovány subjekty (podniky, společnosti, organizace a organizační složky), kterým to ukládá zákon. Zápis do obchodního rejstříku provádí rejstříkový soud, který je podřízený Ministerstvu spravedlnosti. V obchodním rejstříku jsou uvedeny základní identifikační údaje subjektu (např. u s. r. o. předmět činnosti, členové statutárního orgánu, struktura majetku a další klíčové informace související se subjektem). Vyhledávat v něm můžete podle různých kritérií např. na webové stránce:http://obchodni-rejstrik.i-online.cz/. Obchodní rejstřík po zápisu subjektu vydává zápis do OR a po změně podnikatelského subjektu zápis změny v OR.

Nejčastějším typem FF je

  • společnost s ručením omezeným
  • živnost (fyzická osoba)
a proto se zaměříme na založení (změnu) tohoto typu firmy. CEFIF povoluje na rozdíl od reálných úřadů, že žáci, kteří přejímají FF od svých předchůdců a chtějí firmu zachovat, se mohou rozhodnout, jestli převod firmy provedou změnou zápisu nebo (znovu)zápisem firmy do OR.

Pokud se FF (společnost s ručením omezeným) rozhodne pro „nový“ zápis do OR, zasílají stejné podklady jako nové FF, které právě vznikají, a to:
  • zápis z ustavující valné hromady FF,
  • společenskou smlouvu (zakladatelskou smlouvu, pokud s.r.o. zakládá 1 osoba = 1 osoba vkládá majetek),
  • návrh na zápis do obchodního rejstříku (zasílají se pouze vyplněné strany, každou stranu je možno libovolněkrát nakopírovat, např. máte-li 3 společníky, nakopírujete stranu pro zápis společníka ještě 2x),
  • prohlášení správce vkladu o splacení obchodních podílů (případně o částečném splacení a termínech doplacení),
  • členové statutárního orgánu (případně prokuristé a členové dozorčí rady – jsou-li zřízeni) sepíší čestná prohlášení a vyplní podpisový vzor.
  • Pokud se FF (společnost s ručením omezeným) rozhodne pro změnu zápisu v OR, zašle:
  • zápis z valné hromady FF, která změny ve firmě odsouhlasila,
  • doplněk společenské smlouvy (zakladatelské smlouvy, pokud s.r.o. založila 1 osoba),
  • návrh na zápis a zápis změny do obchodního rejstříku (zasílají se pouze vyplněné strany, každou stranu je možno libovolněkrát nakopírovat, např. máte-li 3 společníky, nakopírujete stranu pro zápis společníka ještě 2x)
  • smlouvy o vypořádání majetku,
  • noví členové statutárního orgánu (případně prokuristé a členové dozorčí rady - jsou-li zřízeni) sepíší čestná prohlášení a vyplní podpisový vzor.
Pokud se FF – fyzická osoba rozhodne, že se chce dobrovolně zapsat v OR, rovněž může firmu založit, (znovu)založit nebo provést změnu zápisu v obchodním rejstříku.


2B. Živnostenský úřad


Pracovní náplň živnostenského úřadu v přenesené působnosti vyplývající především ze zák. č. 570/1991 Sb. a zák. č. 130/2008 a dalších právních předpisů. Je veřejným registrem (seznamem), ve kterém jsou evidovány podnikatelské subjekty, kterým to ukládá zákon. V živnostenském rejstříku jsou uvedeny základní identifikační údaje subjektu. Živnostenský rejstřík:

  • vykonává činnosti v rozsahu stanoveném zák. č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon) a zák. č. 130/2008 Sb. ve znění pozdějších předpisů, dále jen „živnostenský zákon",
  • provádí živnostenskou kontrolu a ukládá pokuty za porušení povinností podle živnostenského zákona,
  • plní další úkoly stanovené zvláštními právními předpisy,
  • vede živnostenský rejstřík a podává informace o zápisech v ŽR,
  • vydává výpisy z živnostenského rejstříku,
  • a další činnosti.
V roce 2006 začal být zřizován systém centrálních registračních míst (CRM) a jednotných registračních formulářů (JRF), od 1. 7. 2008 fungují jako CRM všechny pobočky živnostenského úřadu a další místa k tomu zřízená. Více o této problematice naleznete v článku Jednotný registrační formulář.


Jednotný registrační formulář


Při založení fiktivní firma vyplní jednotný registrační formulář, a pokud v něm nenaleznete pro všechny zápisy dostatek místa, použijte přílohy tohoto formuláře. Prostřednictvím JRF lze hlásit vznik a změnu firmy i na finanční úřad, správu sociálního zabezpečení a úřad práce. Předmět podnikání si vyberte ze seznamu živností, který je přílohou živnostenského zákona (volná tvořivost názvů – živností - není možná). Všechny příslušné formuláře (včetně seznamu živností) naleznete na CD CEFIF pro daný školní rok a další informace a rady k vyplňování jsou v adresáři „Živnostenský úřad“ a v adresáři „Informace".

Při změně si fiktivní firma opět může vybrat mezi (znovu)založením firmy nebo změnou firmy. V případě, že si vybere znovuzaložení, vyplní stejné formuláře, jako by právě vznikala.

Pokud se firma rozhodne provést změnu, vyplní jednotný registrační formulář „Změnový list", což je formulář, kterým lze ohlásit změny všech údajů nejen vůči ŽÚ, ale i vůči některým dalším úřadům (finančnímu úřadu, správě sociálního zabezpečení a úřadu práce). Pokud v něm nenaleznete pro všechny zápisy dostatek místa, použijte přílohy jednotného formuláře, které jsou totožné pro vznik i změnu firmy. Předmět podnikání si vyberte ze seznamu živností, který je přílohou živnostenského zákona (volná tvořivost názvů – živností - není možná). Všechny příslušné formuláře (včetně seznamu živností) naleznete na CD CEFIF pro daný školní rok a další informace a rady k vyplňování jsou v adresáři „Živnostenský úřad" a v adresáři „Informace".


2C. Finanční úřad


Všechny fiktivní firmy jsou místně příslušné k finančnímu úřadu v Praze.

Fiktivní firmy se musí povinně přihlásit k těmto daním:

  • Dani z příjmu
  • Dani ze závislé činnosti a funkčních požitků (formuláře s odvodem této daně však není třeba odesílat CEFIF, postačuje kontrola vyučujícím)
Doporučujeme, aby byla firma přihlášena i k platbě daně z přidané hodnoty. Pokud firma není plátcem DPH, nemohou její žáci získat certifikát o práci ve fiktivní firmě!

Fiktivní firma získává automaticky DIČ odesláním registrace na CEFIF. Její DIČ je ve formátu CZ a IČ (firma s IČ 54120112 tak bude mít DIČ CZ54120112).


2D. Správa sociálního zabezpečení


Právní úpravu organizace a provádění, sociálního zabezpečení obsahuje zákon č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů, který nabyl účinnosti dnem 1. 1. 1992. Sociální zabezpečení podle tohoto zákona zahrnuje:

  • nemocenské pojištění zaměstnanců a osob postavených jim v tomto pojištění na roveň, nemocenské pojištění osob samostatně výdělečně činných,
  • důchodové pojištění.
  • Pro všechny fiktivní firmy je místně příslušná Česká správa sociálního zabezpečení se sídlem v Praze.
Výplaty dávek:
  • 1. - 3. den nemoci nikdo
  • 4. - 21. den nemoci zaměstnavatel
  • 22. a další den nemoci OSSZ
  • Protože procvičovat mají žáci, tak každá nemoc končí 21. dnem, OSSZ neschopenku nevyplácí. Dalším důvodem je i to, že pracovníkům ve fiktivní frimě nejsou vedeny individuální účty v bance.
  • Při založení nové fiktivní firmy (na rozdíl od reálných firem také při změně personálního obsazení fiktivní firmy) odesíláte na CEFIF následující:
  • přihlášku plátce sociálního pojištění - v reálném provozu to není třeba při změně ve firmě. Cílem tohoto opatření je, aby se s přihláškou seznámili všichni žáci,
  • od okamžiku výplaty prvních mezd každý měsíc hlášení o platbě sociálního pojištění na CEFIF a své bance příkaz k úhradě tohoto pojistného na účet Správy sociálního pojištění CEFIF.
Ze zákona musí firma tuto povinnost splnit do 8. dne následujícího měsíce. Vzhledem ke specifikům školní výuky není nutné toto splnit. Nicméně zpoždění by nemělo být příliš velké.

Pravidelné odvody sociálního pojištění jsou jedním z předpokladů pro udělení osvědčení o práci ve fiktivní firmě.


2E. Pojišťovna Cefif


Tato pojišťovna poskytuje fiktivním firmám zákonem povinně uložená pojištění. Jedná se o:

  • odpovědnost zaměstnavatele za zaměstnance a případnou škodu
  • povinné pojištění pro cestovní kanceláře proti úpadku
Postup pro odpovědnost zaměstnavatele za zaměstnance a případnou škodu:
  1. Vyplňte přihlášku plátce zákonného pojištění (odpovědnost za škodu způsobenou zaměstnancům).
  2. Ve čtvrtletních intervalech plaťte prostřednictvím své banky pojistné poplatky. Variabilním symbolem pro platbu je vaše IČ.
Postup v případě povinného pojištění cestovní kanceláře proti úpadku:
  1. Vyplňte přihlášku plátce zákonného pojištění (pojištění cestovní kanceláře proti úpadku).
  2. Pravidelně plaťte prostřednictvím své banky pojistné poplatky. Variabilním symbolem pro platbu je vaše IČ.

Pojišťovna CEFIF dále nabízí tyto druhy pojištění pro právnické osoby:

  • Živelné pojištění
  • Pojištění pro případ krádeže a loupežného přepadení
  • Pojištění technických rizik
  • Pojištění odpovědnosti za škody
  • Havarijní pojištění
Pojišťovna CEFIF dále nabízí tyto druhy pojištění pro fyzické osoby:
  • Životní pojištění
  • Úrazové pojištění
  • Cestovní pojištění (pojištění léčebných výloh při cestách do zahraničí)

2F. Centrální dodavatel


Centrální dodavatel vykrývá mezery v nabídce na trhu fiktivních firem. Pokud neseženete zboží ani u fiktivních firem v ČR ani u fiktivních firem zahraničních, je zde pro Vás Centrální dodavatel CEFIF. POUŽÍVEJTE PROSÍM POUZE PŘIPRAVENÉ FORMULÁŘE PRO ELEKTRONICKOU OBJEDNÁVKU. Můžete si vybrat mezi objednávkou v Excelu (která Vám spočítá vše sama, pokud uvedete druh zboží, počet kusů a cenu za 1 kus bez DPH) nebo objednávku ve Wordu. Písemné objednávky Centrální dodavatel CEFIF nepřijímá. Druh zboží i cenu navrhuje objednavatel a Centrální dodavatel CEFIF ji bude akceptovat, pokud nebude ve výrazném rozporu s běžnými cenami na trhu. Můžete si objednat jakékoliv zboží.

Při platbě faktury uvádějte jako variabilní symbol číslo faktury.


2G. Fiba banka


Banka FIBA zabezpečuje platební styk českých fiktivních firem se zahraničím. Účet je veden v eurech. Minimální vklad při otevření účtu je 3000 EUR. Pokud neplánujete obchodovat se zahraničím, tak si prosím tento účet neotvírejte.

Firma, která má účet u CEFIBANKA a chce obchodovat do zahraničí si účet u FIBA banky nezakládá, může platit přímo prostřednictvím svého běžného účtu, ale musí použít formuláře pro platby do zahraničí.


Jak provést platbu?


Platbu do zahraničí je možno provést jenom přes banku FIBA, která sídlí na CEFIF. Pokud u ní nemáte vedený účet, tak o něj požádejte.

Pro mezinárodní platební styk se používá jiný druh příkazu k úhradě, než je běžný pro styk v rámci republiky. Formuláře pro platbu jsou k dispozici na našem CD s dokumenty. Jiné platební formuláře nebudou akceptovány!

Jednotlivé náležitosti jsou:

  • jméno firmy, která platební příkaz vydává
  • částka, která se převádí
  • měna, ve které je platba prováděna (optimálně eura)
  • číslo účtu plátce
  • jméno banky, u níž má příjemce účet
  • číslo účtu příjemce
  • plná adresa příjemce - podle ní mohou pracovníci CEFIF identifikovat, o kterou firmu se jedná, je-li chyba v číslu účtu
  • dvojmístný kód země, kde příjemce sídlí - přehled platných kódů pro jednotlivé země naleznete např. zde
  • důvod platby
Pokud si nebudete jisti, že vyplňujete správné údaje o příjemci, nebojte se ho e-mailem zeptat. Pokud bude v platebním příkaze chybně uvedeno číslo účtu a adresa příjemce, nebude možné transakci provést!


2H. Cefibanka


CEFIFBANKA je komerční banka, která zajišťuje platební transakce mezi českými fiktivními firmami, popřípadě mezi fiktivní firmou a některým z úřadů CEFIF. Prosím, berte na vědomí, že není možné posílat peníze na fiktivní účty žáků, dodavatelů energií, pronajímatelů prostor k podnikání a pod. Tyto transakce prosím provádějte v hotovosti. CEFIFBANKA je určena především pro ty firmy, které mají problémy se založením účtu popřípadě mají problémy s fiktivní bankou, která vede jejich běžný účet.


2I. Informační centrum


Každoročně zpracovává a vydává CD CEFIF, na kterém jsou rady, informace, zákony a formuláře. Rádi bychom Vás upozornili na následující adresáře:

  • informace - výtah ze zákonů a výkladu a pokyny k vyplňování,
  • účty a poplatky - základní přehledy svých úřadů o IČ, číslech účtů, variabilních a konstantních symbolech a upozornění na poplatky, které je fiktivní firma povinna platit,
  • dotazníky - každá fiktivní firma je povinna vyplnit každý školní rok začátkem září dotazník pro fiktivní firmu na nový školní rok. Tento dotazník odesílá CEFIF při každé změně údajů, které se evidují.
Pokud potřebujete radu či pomoc, ozvěte se mailem, dopisem, telefonem a budeme se Vám věnovat. Lze si u nás domluvit i návštěvu u Vás na škole.


Jak nás kontaktovat?

X.III Certifikáty Cefif


Fiktivní firma, která splní všechna níže uvedená kritéria může požádat CEFIF o udělení Certifikátu o práci ve fiktivní firmě. Tento certifikát nedostanou všichni žáci, ale je určen jenom těm nejlepším (zhruba jedné čtvrtině žáků). O certifikát požádá vyučující fiktivní firmy.


Kritéria pro udělení certifikátu:


  1. Celková hodinová dotace předmětu fiktivní firma musí bát větší jak tři týdenní vyučovací hodiny celkem za dobu vzdělávání
  2. Fiktivní firma se musí zúčastnit minimálně jednoho mezinárodního veletrhu nebo dvou regionálních veletrhů fiktivních firem
  3. Žáci, kteří mají obdržet certifikát se musí zúčastnit alespoň jednoho veletrhu fiktivních firem
  4. Fiktivní firma musí mít splněny všechny své povinnosti směrem k úřadům a pojišťovnám CEFIF
  5. Fiktivní firma musí být registrována k platbě DPH

Ukázka certifikátů:



X.IV Přihláška Cefif