15

Závěr

Závěr

Obsah kapitoly

  1. 15.1 Srovnání vodních kol s turbínami
  2. 15.2 Zhodnocení
  3. Testové otázky

15.1 Srovnání vodních kol s turbínami

Vodní kola pracují při větším i menším plnění (průtoku turbínou) takřka při stejném výkonu. Odtud vyplývá, že vodní kola jsou vhodná pro lokality s nízkým spádem (do 1,5 m) a možným proměnlivým průtokem. Vodní kola jsou méně náchylná na vyšší hladinu spodní vody při větším průtoku, protože dochází k většímu plnění vodního kola, čímž se ztráta vyrovná. Navíc se poměry na vtoku do vodního kola nezmění. Výhodou vodních kol je také to, že při provozu nevadí drobné nečistoty jako listí, ledová tříšť, tráva apod.

Výhodou vodního kola je také velká setrvačnost, a díky převodům i stálost otáček při kolísání zatížení. A právě převody jsou velkým nedostatkem těchto strojů, protože při pohonu generátoru je třeba volit převod s vysokým převodovým stupněm.

U turbín při menším plnění klesá výkon i účinnost. Dále při vyšší hladině spodní vody klesá hodnota spádu. Změní se rychlost proudění a turbínou prochází menší průtočné množství. Tím dochází ke snížení výkonu. Nejsou tedy vhodné pro malé spády a průtoky.

Zpět na začátek

15.2 Zhodnocení

Nové materiály a technologie daly však turbínám nové možnosti, takže v současné době pokrývají svými parametry prakticky všechny potřeby, kladené při realizaci využití vodních zdrojů energie. Tím byla tradiční vodní kola odsunuta do oblasti historie a estetiky architektury krajiny a ztratila svůj původní technický význam.

Obr. 15.1: Znázornění sestavy hydro-alternátoru

Zpět na začátek

Testové otázky

Zpět na začátek