00
V biomase jako i v jiných obnovitelných zdrojích Země se nachází obrovský energetický potenciál, který lidé ještě neumí plně využít. Člověk se během své evoluce díky výjimečnému a dominantnímu postavení v biosféře odklonil od přírody i od jejích trvale poskytovaných možností. V posledních několika desetiletích ale dochází v jeho myšlení k postupnému návratu k přírodním hodnotám a ke snaze využívat přírodní zdroje bez vedlejších devastujících vlivů na planetu. Tato skutečnost má více důvodů, jedním z hlavních je samozřejmě vzhledem k rostoucím cenám nerostných neobnovitelných zdrojů důvod ekonomický. Po něm následují aspekty ekologické, sociální a technické.
Energetické využívání biomasy můžeme rozdělit do dvou kategorií.
V současné době se podnikání s obnovitelnými zdroji energie za účelem zisku značně rozmohlo a stává se z něho výhodný byznys. Každý, kdo ale hodlá s biomasou obchodovat, by si měl nejprve udělat ekonomickou rozvahu, ve které zváží všechny výhody, ale i rizika. Jedná se především o otázky týkající se pořizovacích nákladů, typu zařízení, jeho životnosti a způsobu likvidace, lokality, infrastruktury regionu, nákladů na obsluhu, výši úvěru a způsobu jeho splácení, výši ročního zisku a strategie do budoucnosti.
V současné době existuje v České republice několik programů na podporu podnikání s OZ, jejich přesné citace lze najít na webových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva zemědělství, Ministerstva životního prostředí. Mezi nejznámější program patří „Státní program na podporu úspor energie a využívání obnovitelných zdrojů energie“.
Prudký nárůst zájmu o podnikání s energetickými obnovitelnými zdroji ale vedl i k utlumení některých státních podpůrných programů, např. „Zelená úsporám“. Přes veškeré potíže, které mohou při zpracovávání biomasy nastat, ale platí, že využívání tohoto zdroje je na vzestupu a při správně zvolených technologiích je i ekonomicky výhodné.