Část B) Odborný výcvik

6. Vzestupný materiál

Vzestupný materiál můžeme rozdělit na pohyblivé lešení, žebírky a schody.


Obr. 29



6.1. Žebříky


Žebřík nesmí být postaven moc šikmo ani kolmo. Jako základní pravidlo se vychází z toho, že 4 m dlouhý žebřík na spodu musí být postaven 1 m od opěrné plochy.
Uklouznutí žebříku lze zabránit různými způsoby.
Poměr 1:3, 1:4

Obr. 30

Žebřík může být opatřen gumovými nástavci. Místo gumových nástavců může mít žebřík nástavce olověné. Tyto nástavce jsou připraveny k žebříku pomocí pantového spoje připevněného na bocích žebříku. Je také možno postavit žebřík na gumovou podložku. Také je možno přivázat žebřík ke kůlu nebo ke kolíku v zemi.
U dvojitých žebříků je lepší požádat spolupracovníka o podržení žebříku a o postavení nohy na první příčku. Ten také upozorní ostatní, že se někdo nachází na žebříku. Musí dbát, aby žebřík nestál na nerovném povrchu. U nerovné podlahy je třeba řádně podepřít boky. Jde-li o žebřík s vytahovacím zařízením, je třeba připevnit provazy k příčce.

Obr. 31

Pokud je žebřík přenášen 1 člověkem, je třeba aby přední konec žebříku byl alespoň 2 m nad zemí.

Obr. 32

U opuštěných žebříků a schůdků musíme dbát, aby spodní části byly spojeny provazem i když žebřík nebo schůdky jsou opatřeny zabezpečovacím zařízením, kdy rozjetí na větší vzdálenost není možné.

Obr. 33

U žebříků a schůdků, které se často používají, může dojít k poruše blokovací konstrukce nebo pantů.
Dřevěné žebříky se nesmí pomalovat, natřít, protože případné nedostatky jako zlomeniny nebo trhliny, by pak byly neviditelnými.

Obr. 34

Použijte při práci na žebříku bezpečnostní pás. Předejdete tak zbytečnému nebezpečí.

Obr. 35


6.2. Lešení


Montáž pohyblivého lešení vyžaduje zvláštní znalosti. Přenechejte tuto montáž proškolenému odborníkovi.
Je-li třeba přemístit pohyblivé lešení, pak nesmí být nikdo na plošině. To by mohlo vést k přepadnutí z lešení. Abychom předešli úrazům, je třeba lešení správně namontovat.