04

Izolační a dezinfekční nátěry

 4.1. Izolování promáčených skvrn na omítkách 

Stopy i stěny místností někdy bývají promáčeny vodou z poškozených střech, vodovodů apod. Prosakující voda rozpouští stavební materiál, což se na omítce projeví jako žluté až hnědé skvrny – mapy. Tyto skvrny musíme izolovat, jinak by prostupovaly novou malbou.

Izolovat promáčené skvrny můžeme až na zcela vyschlé omítce. Po vyschnutí ze zasažených míst odstraníme starou malbu seškrabáním a umytím. Praskliny zasádrujeme. K izolování lze použít:

  1. jsou-li skvrny slabě nažloutlé, postačí je 2x přetřít vápenným mlékem nebo latexovou barvou.
  2. jsou-li skvrny tmavší až hnědé, natřeme je rychle schnoucí nátěrovou hmotou, aby barvivo nestačilo prostoupit. Použijeme například email nebo lak nitrocelulózový, lihový, syntetický… Druhou vrstvu, pokud ještě není zaschlá, zaprášíme (zdrsníme) například suchou sádrou, aby malba na izolovaná místa dobře přilnula.

4.2. Izolování skvrn z kouřového dehtu a nikotinu 

V místnostech, kde se topí kamny na tuhá paliva z nichž někdy unikne kouř, nebo kde lidé kouří, se zejména na stropech vyskytují nažloutlé skvrny, které prostupují novou malbou.

K izolování skvrn máme několik možností:

  1. Starou malbu za mokra seškrabeme a ještě umyjeme vodou. Po vysádrování nedostatků plochu natřeme vápenným mlékem, necháme vyschnout. Pokud skvrny vystoupí, přidáme do vápenného mléka asi 10 % denaturovaného lihu a naneseme druhou, případně třetí vrstvu. Vápno s lihem rychle schne - skvrny nestačí proniknout malbou.
  2. Po odstranění staré malby na plochu naneseme například roztok Fluátu KC, Lukofob nebo sanační sůl Telsal. Jde o speciální přípravky, které se ředí a používají podle návodu výrobce.
  3. Někdy se slabě nažloutlé skvrny objeví až v zaschlém klihovém nátěru. Taková místa přešumrujeme stejnou barvou.

4.3. Izolování anilinových a inkoustových skvrn 

Někdy i po dokonalém odstranění staré malby zůstane barvivo z předchozí výzdoby vsáklé do omítky a nelze je více seškrabat. Pro odstranění těchto nedostatků použijeme například odbarvovač k odbarvování tkanin.

Stěny polité nebo postříkané inkoustem odstraníme stejným způsobem. Někdy však musíme tato místa z omítky vyškrábat a poškození vyspravit.


4.4. Izolování vlhkého zdiva a zdiva s výkvěty solí

Soli se vylučují z vlhnoucího zdiva v podobě jemných krystalků tvořících mechovitou vrstvu. Na vlhkém a zasoleném zdivu nelze uskutečnit malby a nátěry. Zdivo musí být nejprve opraveno zednickým způsobem.


4.5. Odstraňování plísně na stěnách 

Plísně se vyskytují ve vlhnoucích a špatně větratelných místnostech i na panelovém zdivu, kde se sráží pára nebo zdivo promrzá, např. v koutech u stropů nebo za skříněmi.


4.5.1. Technologický postup izolování: 

  1. Zasažená místa za mokra seškrabeme škrabkou
  2. Umyjeme horkou vodou pomocí kartáče
  3. Několikrát po sobě omyjeme speciálním protiplísňovým pří prvkem
  4. Opláchneme čistou vodou

Protiplísňové roztoky nanášíme zásadně štětko - štětci. Můžeme je také vmísit do malířské barvy. Někdy pro izolaci postačí vápenný nátěr s příměsí protiplísňového přípravku.


4.6. Odstraňování tapet 

Technologický postup volíme podle druhu tapet, použitého lepidla i podle druhu podkladu.

Tapety rozlišujeme na: 

  1. Lehké tapety papírové máčíme teplou vodou tak dlouho, až nabobtnají i s lepidlem a makulaturou. Potom je snadno ve větších kusech strháváme. Zbytky důkladně seškrabeme škrabkou a vymyjeme pomocí krátké štětky nebo kartáče. K provlhčení tapet také můžeme použít neklíženou hlinku, kterou naneseme na tapety v silnější vrstvě a občas postříkáme teplou vodou. Hlinka drží dlouho vlhko a tapety nabobtnají. Z novějších metod odstraňování tapet se osvědčuje používání speciálních elekrických vyvíječů páry, kterými se tapeta vlhčí a snadno se pak po částech seškrabuje. Bylo-li při lepení tapet použito syntetického lepidla, je nutné máčení teplou vodou prodloužit (opakovat) až do doby, kdy lze tapety seškrabat.
  2. Těžké tapety, které mají vrchní vrstvu z PVC, vodu nevsáknou. Nejprve je nařízneme a vrstvu z PVC strhneme, ostatní části již odstraníme obvyklým způsobem.
  3. Samolepicí tapety lze většinou strhnout za sucha. Zbytky lepidla a makulatury pak namočíme a seškrabeme.

Po odstranění tapet a umytí plochy musíme obvykle omítky zpevnit pačokem, mýdlovým roztokem, řídkým latexem nebo fermeží. Dřevěné podklady většinou natřeme řídkou základní fermežovou barvou.