08

Malby barvami s živočišnými pojivy

Pojiv živočišného původu je velké množství, např. kostní klih, kazem a odstředěné mléko. Kostní klih dobře pojí pigmenty, s barvami se dobře pracuje. Uplatňuje se hlavně při klížení barev pro zdobicí malířské techniky. 


8.1. Malby barvami s kostním klihem 

Tyto malby se hodí jen pro vnitřní práce, kde je stejnoměrná teplota, sucho, podklad nepromrzá a kde se nepoužívají plynové spotřebiče. Pro náročnější přípravu podkladu i samotného klihu se malby větších ploch barvami s kostním klihem dnes téměř neprovádějí. 


8.2. Příprava klihového roztoku 

Drolkový, drcený nebo mletý kostní klih dáme do nádobky a na něj nalijeme čtyřnásobné množství vody. Za 1 až 5 hodin klih nabobtná. Potom nádobku s nabobtnalým kostním klihem vložíme do větší nádoby, ve které udržujeme horkou vodu. Klih se působením tepla rozpustí. 

  • Kostní klih se nesmí vařit, ztratil by lepivost.
  • Pro rozpuštění kostního klihu nejlépe vyhovuje speciální dvojitá nádoba, která se dá rozložit na vnitřní a vnější    část.
  • Pro klížení barev se rozpuštěný klih ředí teplou vodou v poměru 1:8 až 1:12 i více.
  • Chladem kostní klih ztuhne nebo ztvrdne. 

Obr. 1 Příprava kostního klihu 


8.3. Příprava barvy pro malování větších ploch 

  1. Rozdrcenou bílou hlinku (nikoliv kaolin) nasypeme postupně do vlažné vody až těsně pod hladinu. Necháme asi hodinu nabobtnat. Potom přebytečnou vodu slijeme a směs zamícháme.
  2. Přes síto přidáme trochu rozpuštěného kostního klihu rozředěného asi 1:12. Při zamíchání zjistíme, že směs zhoustne — má těstovitý stav.
  3. Za stálého míchání přidáváme další klihový roztok, až směs nabude původní hustoty (zřídne). Správně oklížená barva má volně stékat. Vyzkoušíme ji jako barvu se škrobovým klihem. Potřebnou hustotu upravíme klihovou vodou. 

Případné pěnění barvy odstraníme přidáním nepatrného množství mléka (barva částečně zhoustne) nebo několika kapkami fermeže.

Pro zlepšení bělosti můžeme do barvy vmísit kaši z plavené křídy. Přidáním latexové barvy rovněž zvýšíme bělost i krycí schopnost.

Syté odstíny se připravují z pestrých pigmentů, bez příměsi bílého. Klíží se silnějším roztokem, asi 1:8. V některých případech můžeme přidat mléko – viz teorie v předmětu materiály. 


8.4. Nanášení barvy s kostním klihem na větší plochy 

Zaschlá vrstva s kostním klihem je tvrdší a má větší pnutí. Vyžaduje proto pevný podklad. Měkčí vrstvy staré malby musí být odstraněny a zdivo napuštěno mýdlovým roztokem.

  1. Zasádrujeme nedostatky.
  2. Barvu nanášíme štětkou. Snažíme se, aby napoprvé plocha zůstala čistá. Při přetírání někdy vznikají tmavší skvrny.
  3. Podle potřeby plochy opatrně přestříkáme.

Všechny technologické zásady a postupy jsou stejné jako u malování barvou klíženou škrobovým klihem.

Zvláštní úpravu vyžaduje zdivo v panelových stavbách. Omítku i se starou malbou nejprve důkladně obrousíme, ometeme, nedostatky zasádrujeme a zamydlíme. Potom již nanášíme barvu s kostním klihem. 


8.5. Malby barvami s kaseinem

Kasein je velmi staré osvědčené pojivo barev. Kaseinovými barvami lze natírat vápenné i vápenocementové omítky, nehoblované dřevo a jiné podklady. Nehodí se však na omítky sádrové, neboť sádra kazem sráží.

Kaseinové malby jsou trvanlivé, vhodné na malování průjezdů, schodišť, kostelů, výrobních hal, fasád a všude tam, kde se vyskytuje kolísající teplota.

Nevýhodou je, že se kaseinový roztok i barvy brzy kazí a musí být téhož dne zpracovány. 


8.5.1. Příprava pojiva z mletého kaseinu 

Kasein prášíme na hladinu vody, kterou pomocí hůlky čeříme. Asi na 5 litrů vody dáme 1 kg kaseinu. Necháme do druhého dne bobtnat. Potom zamícháme a přidáme alkálii — borax, čpavek, louh, obvykle vápno (30 dkg vápenné kaše na výše uvedené množství kaseinu). Po zamíchání vznikne sil ně lepivý roztok.

Kaseinové pojivo můžeme také připravit z tvrdého nastrouhaného tvarohu podobným způsobem jako z mletého kaseínu.