08
Pojiv živočišného původu je velké množství, např. kostní klih, kazem a odstředěné mléko. Kostní klih dobře pojí pigmenty, s barvami se dobře pracuje. Uplatňuje se hlavně při klížení barev pro zdobicí malířské techniky.
Tyto malby se hodí jen pro vnitřní práce, kde je stejnoměrná teplota, sucho, podklad nepromrzá a kde se nepoužívají plynové spotřebiče. Pro náročnější přípravu podkladu i samotného klihu se malby větších ploch barvami s kostním klihem dnes téměř neprovádějí.
Drolkový, drcený nebo mletý kostní klih dáme do nádobky a na něj nalijeme čtyřnásobné množství vody. Za 1 až 5 hodin klih nabobtná. Potom nádobku s nabobtnalým kostním klihem vložíme do větší nádoby, ve které udržujeme horkou vodu. Klih se působením tepla rozpustí.
Obr. 1 Příprava kostního klihu
Případné pěnění barvy odstraníme přidáním nepatrného množství mléka (barva částečně zhoustne) nebo několika kapkami fermeže.
Pro zlepšení bělosti můžeme do barvy vmísit kaši z plavené křídy. Přidáním latexové barvy rovněž zvýšíme bělost i krycí schopnost.
Syté odstíny se připravují z pestrých pigmentů, bez příměsi bílého. Klíží se silnějším roztokem, asi 1:8. V některých případech můžeme přidat mléko – viz teorie v předmětu materiály.
Zaschlá vrstva s kostním klihem je tvrdší a má větší pnutí. Vyžaduje proto pevný podklad. Měkčí vrstvy staré malby musí být odstraněny a zdivo napuštěno mýdlovým roztokem.
Všechny technologické zásady a postupy jsou stejné jako u malování barvou klíženou škrobovým klihem.
Zvláštní úpravu vyžaduje zdivo v panelových stavbách. Omítku i se starou malbou nejprve důkladně obrousíme, ometeme, nedostatky zasádrujeme a zamydlíme. Potom již nanášíme barvu s kostním klihem.
Kasein je velmi staré osvědčené pojivo barev. Kaseinovými barvami lze natírat vápenné i vápenocementové omítky, nehoblované dřevo a jiné podklady. Nehodí se však na omítky sádrové, neboť sádra kazem sráží.
Kaseinové malby jsou trvanlivé, vhodné na malování průjezdů, schodišť, kostelů, výrobních hal, fasád a všude tam, kde se vyskytuje kolísající teplota.
Nevýhodou je, že se kaseinový roztok i barvy brzy kazí a musí být téhož dne zpracovány.
Kasein prášíme na hladinu vody, kterou pomocí hůlky čeříme. Asi na 5 litrů vody dáme 1 kg kaseinu. Necháme do druhého dne bobtnat. Potom zamícháme a přidáme alkálii — borax, čpavek, louh, obvykle vápno (30 dkg vápenné kaše na výše uvedené množství kaseinu). Po zamíchání vznikne sil ně lepivý roztok.
Kaseinové pojivo můžeme také připravit z tvrdého nastrouhaného tvarohu podobným způsobem jako z mletého kaseínu.