07

Malby barvami s rostlinnými pojivy

Tyto malby se hodí pouze pro vnitřní práce v místnostech se stálou teplotou a nízkou vlhkostí.  

7.1. Malby barvami se škrobovým klihem 


7.1.1. Příprava pojiva z práškového škrobového klihu 

Klih pomalu prášíme do mírně vlažné vody, ne teplé, tak dlouho, až se získá roztok hustoty smetany. Roztok necháme asi hodinu zmazovatět. Pojiva připravíme jen tolik, kolik stačíme téhož dne do barvy použít. Starší roztok, zvláště v teplém prostředí (např. v létě) vodnatí, ztrácí klíživost a kazí se. 


7.1.2. Příprava barvy 

Z plniv používáme kaolin. Aby lépe kryl, přidáme bílou hlinku nebo plavenou křídu. 

  1. Pokud je kaolin v hrudkách, rozválíme jej na prášek.
  2. Kaolin pozvolna sypeme do vlažné vody až těsně pod hladinu, nemícháme, necháme v klidu nabobtnat.
  3. Přebytečnou vodu slijeme, čímž odstraníme i vyplavenou nečistotu.
  4. Roztok zamícháme. Postupně přes síto přidáváme pojivo. Průběžně roztokem mícháme.
  5. Vyzkoušíme, je-li již barva dostatečně oklížená. Správně oklížená barva má volně stékat, přitom krýt a mezi prsty ruky tvořit blánu.
  6. Konzistenci upravíme vodou a vyzkoušíme nanášení štětkou.
  7. Pro barevné odstíny můžeme použít všechny práškové pigmenty, tekuté přípravky nebo pasty. Rozmícháme je v  menším množství čisté vody, potom postupně přes síto vmísíme do základního roztoku až na požadovaný tón. Počítáme  s tím, že po zaschnutí barva zesvětlí.

7.1.3. Nanášení barvy 

První vrstvu nanášíme zásadně štětkou, druhou vrstvu přetřeme nebo přestříkáme tlakovou stříkačkou.Hrubé sádrování provedeme před prvním nanášením barvy. Menší nedostatky můžeme zasádrovat po prvním nanášení a to tak, že sádru rozetřeme (uhladíme) štětkou namočenou do barvy.


7.1.4. Postup nanášení barvy 

  1. Malujeme-li celou místnost ve stejném tónu, nanášíme barvu na strop, pak na stěny, přestříkáme současně.
  2. Malujeme-li stěny v jiném tónu než strop, postupujeme takto:
    1. Vymalujeme definitivně strop.
    2. Šlehnutím šňůry vyznačíme hranici mezi stropem a stěnami, pak vymalujeme stěny.

Pro stříkání barvu ředíme klihovou vodou. Barva musí být řídká a dobře přecezená. 

Smetí v barvě nebo špatně rozpracované žmolky ucpávají trysku tlakové stříkačky. 


7.2. Malby barvami s celulózovým klihem 

Celulózové  barvy oklížené těmito roztoky se nekazí. V chladu a čistotě vydrží i několik týdnů. Používají se na malování místností, kde je i částečně nestejnoměrná teplota, ale kde se nepoužívá plynových spotřebičů.

Z celulózových klihů se na trhu nejvíce vyskytuje Lovosa. Je to pojivo používané hlavně pro plastické modelace, k přípravě tmelů a k lepení papírových tapet. Lze jím  i klížit barvy.

Příprava pojiva z Lovosy:

1 kg suché Lovosy utřeme ve 3 litrech vlažné vody a necháme zmazovatět. Občas roztokem zamícháme. Za několik hodin postupně rozředíme vodou až na hustotu smetany. 


7.2.1. Příprava barvy 

Základní bílá barva se připravuje ze směsi kaolinu a bílé hlinky. Plavená křída se nehodí, ve směsi s Lovosou při nanášení stéká. Barva oklížená roztokem Lovosy má mít konzistenci a stékavost jako barva s kostním klihem.

Pění-li barva, přidáme denaturovaný líh. Barvu lze vylepšit přidáním latexu. Tónovat můžeme práškovými pigmenty, tekutými přípravky i pastami, které rozpracujeme ve vodě a postupně přidáváme do barvy až na požadovaný tón. Barva po zaschnutí zesvětlí. 


7.2.2. Nanášení barvy 

Stěny se připraví obvyklým způsobem a navíc se natřou mýdlovým nebo vápenně mýdlovým roztokem nebo hodně rozředěnou Lovosou. Barvu nanášíme štětkou a druhou vrstvu stříkáním, nebo můžeme barvu nanášet válečkem.