16

Rozměření a příprava plochy

Plocha, na kterou budeme barvu válečkem nanášet, musí být suchá, čistá a nesmí práškovatět. V opačném případě se barva podkladu na váleček lepí a ucpává kresbu vzoru. Výsledkem je nekvalitní práce.


16.1. Válečkování na stěnách

Nejprve si pomocí „olovnice“ (zednického závaží) ověříme, jsou-li rohy mezi stěnami rovné a svislé. Můžeme šlehnutím šňůry vyznačit svislici. U větších stěn můžeme vyznačit několik svislic nebo občas otisknuté řady pomocí olovnice překontrolovat. Budeme-li váleček nanášet do ozdobných pásů, rozměříme plochu a pomocí olovnice pásy vyznačíme. Šířku pásů volíme tak, aby odpovídala několikanásobné šířce vzoru válečku. 


16.2. Válečkování stropu

Válečkování v plynulých řadách je obtížné. Obvykle si strop rozměříme na několik ploch a vyznačíme šňůrou. Pokud možno šířku menších ploch volíme podle několikanásobné šířky vzoru válečku. 


16.3. Válečkování jednobarevné a vícebarevné

Válečkování většinou začínáme od rohu vstupní (dveřní) stěny. Žebřík vždy stavíme tak, abychom při sjíždění válečku mohli po příčkách volně slézat.

  •  Před válečkováním tzv. tapetovými a jim podobnými válečky vypneme elektrický proud a demontujeme kryt zásuvek a vypínačů. To proto, aby sjíždění válečku bylo plynulé. Napojování složitých vzorů pomocí novin je vždy nápadné.
  1. Do válečkovacího přístroje (vaničky) nalijeme tolik barvy, aby spodní váleček nebyl celý ponořený. Barvu při práci doléváme. Vaničku stále držíme ve vodorovné poloze.
  2. Při použití válečkovací soupravy na houbový váleček nanášíme barvu pěstním štětcem po dvou a třech otisknutých řadách. Závisí to na výšce stěny.
  • Před dotykem vzorového válečku se stěnou vždy válečkem pootočíme, aby se barvou navlhčil. Některé válečky nasazujeme střídavě — jednou pootočíme o celý obvod válečku, podruhé o půl obvodu.
  • Při válečkování dbáme, abychom vzorek otiskovali v rovných svislých řadách a nenápadně jej spojovali. 
  • V místech, kde nemůžeme otisknout celou šířku válečku, např. u dveří, v rozích apod., přikryjeme již vzorovanou část papírem a otiskneme tak necelou šířku válečku. Nejvíce používáme na délku složené noviny, které sají a barva z nich
    nestéká. Noviny občas vyměníme za čisté. 

  • Při válečkování vysokých stěn, kde nemůžeme plynule otisknout celou řadu, shora otiskneme několik řad asi do poloviny výšky stěny a druhou část dokončíme z podlahy. Horní řady ukončujeme střídavě v různých výškách, aby nebylo nápadné napojení spodní části.

Obr. 1 Válečkování na vysokých stěnách

  •  Před válečkováním na stropě nejprve z podlahy uklidíme všechno nářadí a pomůcky, aby nám nepřekážely v chůzi na žebříku. Váleček otiskujeme obvykle stejným způsobem jako u vysokých stěn. Nejčastěji však volíme techniku do rastru, tzn. vyválečkujeme několik menších ploch, které zvládneme bez chůze na žebříku. 

Obr. 2 Válečkování stropu do rastru

  • Válečkování vícebarevné (přes sebe)

Toto vzorování je působivé, ale náročnější z hlediska ladění barev. Jedna barva obvykle bývá v barevném kontrastu k podkladu a jedna barva tmavší (horní váleček) ve stejném tónu podkladu. Doplňuje je barva bílá. Platí zásada, že poslední kresba vzoru nesmí být roztříštěná.

Na podkladové válečkování používáme válečky s neurčitými vzory. První řadu podkladového válečku odsadíme o polovinu jeho šířky od stěny, ostatní řady již pokládáme normálně. První řadu horního válečku začneme pokládat od rohu. To děláme proto, aby se spoje jednotlivých řad nekryly. 

Obr. 3 Válečková vícebarevné


16.4. Ukončení válečkování  

  • Nedostatky vyspravíme linkovacím štětcem č. 1 nebo č. 3. Tam, kde se vzor válečku otiskl špatně nebo neotiskl vůbec, kresbu doplníme. Kde je nežádoucí překrytí vzoru nebo tam, kde barva stékala, zamalujeme barvou podkladu.
  • Pomocné stopy od šlehnutí šňůrou odstraníme střídkou chleba.
  • Válečkované plochy ohraničíme linkou