10

Tónování barev

Při tónování barev bereme ohled na zařízení a osvětlení prostoru. Celková barevnost malby má působit doplňkově k barevnosti zařízení místnosti. Osvětlení místností rozlišujeme na osvětlení s denním nebo umělým světlem. Denní osvětlení je přirozené, pro míchání barevných odstínů vhodnější. Umělé osvětlení barevné tóny mění. Žárovkové světlo ladí barvy do teplejších odstínů, běžné zářivkové světlo zvýrazňuje studené odstíny, ale je podobnější světlu dennímu.

V praxi na malování ploch nejčastěji používáme barvy pastelové. Jsou to barvy lomené, ne pestré. Lomené barevné tóny s bílou jsou pro člověka příjemnější než tóny syté. Mohou být světlé, polosyté i sytější.

Barvy připravené z kaolinu, malířské bílé hlinky, plavené křídy nebo průmyslově připravené barvy můžeme obarvit práškovými pigmenty a tekutými nebo pastovitými tónovacími barvami. 

  • Práškové pigmenty namočíme do vody, za husta rozetřeme, rozředíme vodou a postupně přes síto přidáváme do bílé barvy:
    1. Pigmenty, které se špatně smáčí (plavou na hladině vody nebo sedají ke dnu), rozděláme v klihové vodě.
    2. Speciální pigmenty Frontony namočíme do vody 12 až 24 hodin předem, aby důkladně nabobtnaly. 
  •  Tónovací barvy tekuté nebo pasty rozděláme s vodou v menší nádobce     a pak přes síto postupně přidáváme do bílé barvy. Pozor, některé jsou velmi syté!