18
Linkování je jedna z nejstarších a také nejhezčích malířských technik. Linkováním můžeme zarovnat nebo oddělit barevné plochy, vykreslit různé ornamenty, napodobit římsy nebo rámy apod. Linkami často doplňujeme další malířské techniky.
V praxi rozlišujeme linkování:
–spočívá v tom, že obě strany linky jsou ostře seříznuty. Linka je celistvá, o stejné tloušťce a stejné intenzitě barvy. Používá se nejčastěji.
– spočívá v tom, že se nejprve zhotoví plná linka, jejíž ještě mokrá hrana se rozšumruje.
– působí jako šumrované, ale je jemnější. Spočívá v tom, že se nezaschlá hrana plné linky rozmyje čistou vodou.
Šumrované a rozmývané linkování patří mezi plastické malířské techniky, nebot‘ jimi lze znázornit římsy, rámy, různé výstupky nebo prohlubně apod.
Menší množství pigmentu rozděláme zahusta s vodou, přidáme několik kapek kostního klihu, až barva zřídne. Hustotu barvy upravíme dle potřeby vodou. Světlejší odstíny mísíme přidáním zinkové běloby.
Barva má být poměrně řídká, krycí, vláčná, správně oklížená. Dle potřeby ji přecedíme. Během linkování barvu občas zamícháme, aby pigment nesedal ke dnu nádoby. Barvu před začátkem linkování na stěně vyzkoušíme.
Obr. 1 Držení pravítka při vodorovném linkování
Linkovací technikou můžeme na ploše stěn i stropů provádět různé dekorace, a to např. skupinami vodorovných nebo svislých linek, střídavě linkami tenkými a tlustými, linkami přes sebe v různých úhlech apod. Nalinkováním svislých a vodorovných pásků přes sebe v různých tloušťkách a barevných odstínech můžeme imitovat (napodobit) látku, tzv. kanafas. Nejčastěji linkováním doplňujeme jiné zdobicí techniky, které tím nabývají lepšího výrazu.
Při linkování platí zásada, že čím je linka tenčí, tím má být barevně výraznějši a čím je linka tlustší, tím má být méně výrazná. Všechny barevné kombinace musí ladit s podkladovým odstínem. Při oddělování barevných ploch podkladu, např. při ukončení stěn pod stropem, nejčastěji volíme linku v barvě bílé nebo v tmavší, než je odstín podkladu.
Linkováním můžeme místnost rozčlenit (rozdělit) např. na pracovní část a odpočinkovou, u dětských pokojů na zábavnou část a studijní apod. Nalinkováním svislých pásů můžeme opticky místnost zvýšit, vodorovnými pásy můžeme místnost snížit nebo rozšířit apod.
Linkovací štětce a pravítka musíme udržovat v dobrém stavu, v opačném případě nemůžeme docílit kvalitního linkování.
Kontrolní otázky