Učební text pro obor Malíř a lakýrník, 1. ročník

18

Linkování

Linkování je jedna z nejstarších a také nejhezčích malířských technik. Linkováním můžeme zarovnat nebo oddělit barevné plochy, vykreslit různé ornamenty, napodobit římsy nebo rámy apod. Linkami často doplňujeme další malířské techniky.


18.1. Druhy linkování 

V praxi rozlišujeme linkování:

  • Ostré, plné 

–spočívá v tom, že obě strany linky jsou ostře seříznuty. Linka je celistvá, o stejné tloušťce a stejné intenzitě barvy. Používá se nejčastěji.

  • Šumrované 

– spočívá v tom, že se nejprve zhotoví plná linka, jejíž ještě mokrá hrana se rozšumruje.

  • Rozmývané  

– působí jako šumrované, ale je jemnější. Spočívá v tom, že se nezaschlá hrana plné linky rozmyje čistou vodou.

Šumrované a rozmývané linkování patří mezi plastické malířské techniky, nebot‘ jimi lze znázornit římsy, rámy, různé výstupky nebo prohlubně apod.


18.2. Příprava nářadí, příprava a úprava barev


18.2.1.   Pomůcky k linkování

  • Linkovací štětce od č. 1 do č. 15 – jen lichá čísla – podvázané. Číslo znamená šířku tahu namočeného štětce v milimetrech (mm).
  • Pravítko 1 m dlouhé, jedno kratší, můžeme mít i zaoblené. Pravítka musí mít šikmo seříznuté hrany a musí být napuštěna fermeží nebo řídkou fermežovou barvou.
  • Malířská šňůra pro vytyčení linií šlehnutím, malířské závaží pro vyznačování svislic.
  • Hrnek s uchem, s okraji a rovnými stěnami, plechový, asi 1/4 l, nádobky pro míchání barev, cedník nebo jemná tkanina, motouz nebo řemen pro uchycení hrnku k pasu, dvojitý žebřík aj.


18.2.2. Příprava barvy

Menší množství pigmentu rozděláme zahusta s vodou, přidáme několik kapek kostního klihu, až barva zřídne. Hustotu barvy upravíme dle potřeby vodou. Světlejší odstíny mísíme přidáním zinkové běloby. 

Barva má být poměrně řídká, krycí, vláčná, správně oklížená. Dle potřeby ji přecedíme. Během linkování barvu občas zamícháme, aby pigment nesedal ke dnu nádoby. Barvu před začátkem linkování na stěně vyzkoušíme.


18.3. Technika plného — ostrého linkování 

  • Šlehnutím šňůry namazané v práškovém pigmentu vytyčíme linky, na které nanášíme barvu.
  • Pravítko držíme v ruce mezi palcem a ukazováčkem a podpíráme je malíčkem. Při svislém linkování pravítko držíme jen palcem a ukazováčkem. Štětec držíme jen ukazováčkem a palcem na konci seříznuté násady.
  • Štětec namočíme v barvě do půli štětin a oplácáme jej o stěny hrnku vždy stejným způsobem. Štětec se tak stále stejně formuje. Neotíráme jej o hranu hrnku. Hrnek máme připoután u pasu.
  • Linku provádíme podle pravítka jedním směrem — tahem. Pravítko je položeno šikmou hranou od stěny. Doporučuje se hranu pravítka předem přetřít tvrdým mýdlem, aby štětec při tažení nezadrhával. Není-li linka plně dotažena, musíme vždy znovu štětec namočit do barvy. Při prodlužování linky dbáme na to, aby se netvořily uzly (nápadné spoje).
  • Nakonec vyspravíme nedostatky v linkování. Opatrně seškrábneme nežádoucí přetažení nebo ukápnutí barvy a tato místa přetřeme podkladovou barvou

Obr. 1 Držení pravítka při vodorovném linkování


Linkování


18.4. Ornamentální linkování a barevné kombinace 

Linkovací technikou můžeme na ploše stěn i stropů provádět různé dekorace, a to např. skupinami vodorovných nebo svislých linek, střídavě linkami tenkými a tlustými, linkami přes sebe v různých úhlech apod. Nalinkováním svislých a vodorovných pásků přes sebe v různých tloušťkách a barevných odstínech můžeme imitovat (napodobit) látku, tzv. kanafas. Nejčastěji linkováním doplňujeme jiné zdobicí techniky, které tím nabývají lepšího výrazu.

Při linkování platí zásada, že čím je linka tenčí, tím má být barevně výraznějši a čím je linka tlustší, tím má být méně výrazná. Všechny barevné kombinace musí ladit s podkladovým odstínem. Při oddělování barevných ploch podkladu, např. při ukončení stěn pod stropem, nejčastěji volíme linku v barvě bílé nebo v tmavší, než je odstín podkladu.

Linkováním můžeme místnost rozčlenit (rozdělit) např. na pracovní část a odpočinkovou, u dětských pokojů na zábavnou část a studijní apod. Nalinkováním svislých pásů můžeme opticky místnost zvýšit, vodorovnými pásy můžeme místnost snížit nebo rozšířit apod.


18.5. Ošetření nářadí při práci

Linkovací štětce a pravítka musíme udržovat v dobrém stavu, v opačném případě nemůžeme docílit kvalitního linkování.

  • Štětce důkladně vymyjeme ve vodě, vodu vymáčkneme a štětce uložíme do pevného pouzdra, aby se štětiny nedeformovaly. Zaschlé ohnuté štětiny se i po namočení do barvy nevracejí do původní polohy, takže štětcem nelze linkovat.
  • Pravítko umyjeme, vysušíme a uložíme.
  • Hrnky od barev řádně umyjeme. 
  • Šňůru smotáme. 

 

Kontrolní otázky

  1. Jak jsou číslovány linkovací štětce a co znamenají tato čísla?
  2. Popište přípravu linkovacích štětců pro práci.
  3. Vyjmenujte druhy linek.
  4. Popište techniku plného linkování.