Učební text pro obor Malíř a lakýrník, 1. ročník

21

Latexové a jiné vodou ředitelné nátěrové hmoty

V malířské a natěračské praxi se v poslední době velmi dobře uplatňují průmyslově vyráběné nátěrové hmoty označené písmenem V. Lze je použít na všechny druhy podkladů, některé i přímo na kov, avšak před jejich nanášením je vždy nutné důkladné prostudování návodu výrobce.


21.1. Některé druhy nátěrových hmot 

  • latexové PVAc, 
  • akrylátové, 
  • silikonové, 
  • silikátové, 
  • malířské tekuté barvy a pasty,
  • speciální nátěrové hmoty na betonové a kovové konstrukce,
  • tmely a dekoračně plastické nátěrové hmoty, 
  • izolační a sanační nátěrové hmoty, 
  • penetrační a fixační nátěrové hmoty aj. 

Tabulka 9. Konkrétní příklady latexových nátěrových hmot   

  Latexová barva universální
Vhodná k nátěrům omítek, zdiva, dřeva, dřevovláknitých,
dřevotřískových a cementotřískových desek, betonových
panelů a panelů z lehčených hmot.  
  Latexová barva venkovní
Vhodná k nátěrům omítek, zdiva, dřeva, dřevovláknitých,
dřevotřískových a cementotřískových desek, betonových
panelů a panelů z lehčených hmot. 
   Latexová barva vnitřní
K nátěrům omítek, zdiva, dřeva, dřevovláknitých,
dřevotřískových a cementotřískových desek, betonových
panelů a panelů z lehčených hmot. Není vhodný do trvalého
vlhkého prostředí. 

Používají se k napouštění podkladů, při izolaci nežádoucích vlivů, dezinfekci,  k vyspravení a vyrovnání podkladů, na nátěry základní, vrchní, vnitřní, venkovní — např. fasády, krycí, transparentní, matné, lesklé apod.


21.2. Latexové nátěrové hmoty

Základem latexových nátěrů je polyvinylacetát (PVAc) — syntetický latex — nebo akrylátová vodná disperze.

 Vlastnosti latexových nátěrových hmot a nátěrů:

  • jsou nehořlavé, nejedovaté a nezapáchají.
  • ředí se vodou.
  • rychle schnou, dobře kryjí a přilnou k podkladu.
  • lze je použít na všechny druhy podkladů.
  • nátěry jsou tvrdé, pružné, omyvatelné.
  • nesmějí se použít na žíravý podklad, přímo na kov a v mokrém stavu nesmí zmrznout.

21.2.1. Příprava podkladů

  1. Čerstvé omítky zneutralizujeme fluátem KC apod. Starší omítky a sádrové omítky nemusíme neutralizovat. Vrstvy klihových barev odstraníme běžným způsobem, z klihové malby by se latexový nátěr odlupoval. Omítku pak napustíme buď fermeži hodně zředěnou latexovou barvou nebo latexovým pojivem.
  2. Nové dřevěné podklady nebo aglomerované desky nejčastěji napouštíme fermeží (hlavně podklady venkovní), můžeme také napouštět latexovým pojivem, klihovou vodou nebo natřít řidší latexovou barvou. Na starý zachovalý nátěr po očištění nanášíme přímo latexovou barvu.
  3. Kovové části, např. ocelové a železné, nejprve natřeme základní antikorozní vrstvou. Jinak rychle pod latexovým nátěrem reziví. 

Tmelení provádíme latexovým nebo olejovým tmelem. Větší plochy omítek většinou vyrovnáváme latexovým nebo jiným emulzním tmelem.

Pro vnější nátěry, kde působí povětrnostní vlivy, věnujeme přípravě podkladů velkou péči. Omítky se po očištění neutralizují a napouštějí. Po uschnutí nanášíme hustší latexovou barvu obvykle ve dvou vrstvách. 


21.3. Příprava barev, tónování, ředění

  1. Víko plechovky (obalu) oprášíme a otevřeme pomocí boční hrany stěrky. Barvu důkladně promícháme. I během natírání barvou občas zamícháme.
  2. Barevného odstínu docílíme tónovacími tekutými nebo prstovitými přípravky. Můžeme také smí chat již barevné latexové nátěrové hmoty. Použijeme-li práškových pigmentů, utřeme je v latexovém pojivu a přes síto přidáme do barvy. Avšak takovou barvicí schopnost jako tónovací přípravky nemají. Barevné odstíny připravíme světlejší. Počítáme s tím, že barva po zaschnutí ztmavne.
  3. Podle potřeby rozředíme vodou (20 až 100 % vody). Při větším ředění latexové pojivo přidáme. Barvy pro vnější použití mají obsahovat více latexového pojiva.
  4. Doporučuje se tónované a ředěné barvy před použitím přecedit přes jemnou tkaninu nebo husté síto.

21.4. Technika nátěru, vrstvy nátěru, schnutí

Nanášení (latexových barev)

Barvy můžeme nanášet štětcem, štětkou, stříkáním nebo válečkem. Ze štětců se nejvíce uplatňují štětce ploché. Na větší plochy použijeme nanášecího válečku nebo barvu naneseme štětkou a nanášecím válečkem uhladíme. Při stříkání musíme použít trysky s větším otvorem. Na svislých plochách má barva při stříkání tendenci stékat.

Nanášecí váleček po namočení do barvy mírně převálíme přes pomocné sítko, čímž se vytlačí přebytečná barva. Na podklad barvu navalujeme všemi směry nebo do kříže, uhlazujeme svisle. Vše závisí na povrchu podkladu, na barvě nebo na tom, z jakého materiálu má váleček vyroben potah.

Vrstvy latexovou barvou zhotovíme obvykle 2 až 3. Každou další vrstvu nanášíme až na zcela zaschlou předchozí vrstvu, tj. asi za 2 až 4 hodiny. Zůstávají-li při štětcové technice v nanesené vrstvě stopy (brázdy), urovnáváme je napříč zahlazovacím štětcem. Vrstvy nanesené navalovacím válečkem mají většinou mírně zrnitý povrch jako pomerančová kůra, což působí příjemně. Barevné latexové nátěry nelze opravovat, proto pracujeme opatrně, abychom již nepotřísnili konečné vrstvy.

Latexové barvy schnou rychle. Za 2 až 4 hodiny je můžeme přetírat. Ke schnutí dochází odpařováním vody současně s polymerací latexového pojiva — je tedy do určité míry závislé na teplotě a vlhkosti vzduchu.

Zcela zaschlé — zatvrdlé nátěry jsou omyvatelné až za několik dnů. Nesmí se však použít horká voda, vrstvy by bobtnaly.

Obr. 1 Způsoby nanášení latexové barvy

21.5. Ošetření nářadí

Po ukončení práce ihned použité nářadí a pomůcky důkladně umyjeme vodou. Nakonec je můžeme propláchnout ve slabé mýdlové vodě. I sebemenší zbytek zatvrdlé latexové barvy může způsobit nepoužitelnost nářadí.

Štětce, štětky a potahy nanášecích válečků propíráme v tekoucí vodě tak dlouho, až z nich přestane odtékat zbarvená voda. Potom vodu vystříkáme nebo lehce vyždímáme.

Nádobku stříkací pistole vypláchneme a vyčistíme pomocí štětce. Potom pistoli prostříkáme čistou vodou a trysku protáhneme žíní. Nakonec stříkací pistoli dosucha vytřeme čistým hadrem. Ostatní pomůcky, např. pravítko, cedník, nádoby a jiné důkladně umyjeme a dosucha vytřeme.

Nářadí a pomůcky od latexových barev musíme očistit i tehdy, přerušíme-li práci na delší čas z důvodu technologické přestávky, např. svačiny, přípravy jiné práce apod.


Kontrolní otázky

  1. Uveďte příklady nátěrových hmot ředitelných vodou.
  2. Jaké jsou přednosti nátěrových hmot ředitelných vodou?
  3. Popište přípravu vápenné omítky pro latexový nátěr.
  4. Uveďte způsoby aplikace vodou ředitelných nátěrových hmot.