01
Management, českým ekvivalentem řízení, je specializovanou činností, která je jádrem a stěžejním, lze říci, že i kritickým, faktorem úspěšnosti organizací působících v různých oblastech. Termín „management“ pochází z anglického „to manage“ – řídit, vést, spravovat, vládnout, ovládat, zvládat, uspět, dosáhnout. Již tento překlad jasně naznačuje, že je to činnost náročná, zodpovědná, trvalá, smysluplná, přínosná ale také náročná, riziková a stresující.
Dříve než se budeme věnovat managementu (řízení) kvality, je třeba vymezit důležité termíny z oblasti managementu, jelikož manažer je ten, kdo řídí, rozhoduje, organizuje, vede, motivuje a kontroluje. A právě manažer bude rozhodovat o systému řízení kvality v organizaci.
Management lze nejobecněji charakterizovat jako souhrn všech činností, které je třeba udělat, aby byla zabezpečena funkce organizace.
S pojmem „management“ se můžeme setkat s trojím významu:
Management jako specifická aktivita (profese) je stále s větší vážností uznáván jako významný činitel ovlivňující prosperitu každé organizace. I sebelépe technicky vybavená organizace disponující kvalifikovanými lidmi nemusí být zárukou úspěchu, je-li špatně řízena.
V literatuře se v tomto smyslu můžeme setkat s řadou definic, které lze rozdělit minimálně do tří skupin:
Management – „soubor názorů, zkušeností, doporučení, přístupů a metod, kterých vedoucí pracovníci (manažeři) užívají k zvládnutí specifických činností (manažerských funkcí), jež jsou nezbytné k dosažení podnikových záměrů“.
Management - „činnost mobilizující lidské i věcné činitele při respektování právních norem, nákladů, kvality a lhůt k uskutečnění určité akce či projektu“. Management – „umění dosáhnout toho, aby lidé udělali to, co je třeba“.
Management – „mobilizace a aktivizace všech zdrojů a podstupování rizik s cílem dosáhnout žádoucích přínosů pro řízenou instituci“.
Slovem management můžeme označovat řízení, ale také skupinu podnikových řídících pracovníků. Jde na jedné straně o označení funkce, na straně druhé o označení skupiny lidí, kteří tyto funkce vykonávají. Pojmem management označujeme především řízení celé jednotky, ale také řízení určité ucelené podnikové činnosti. Potom hovoříme o managementu finančním, personálním, informačním, kvality atd.
Management je považován též za vědní disciplínu, která ovšem neposkytuje nezvratná fakta. Doporučení managementu jsou proměnlivá, protože jsou spojena s realitou a ta se do jisté míry neustále mění. Není ničím výjimečným, že řada názorů, přístupů a závěrů doporučovaných managementem na počátku tohoto století je překonána a že je nahrazována novými koncepcemi, které mají lépe zajistit prosperitu řízených subjektů. Management neposkytuje univerzální návody, neboť při řízení musí být respektovány faktory teritoriální, časové a další.
Ukázkovou situací, která na management, v tomto případě vedení obce, klade vysoké nároky a její řešení může být pokaždé jiné, jsou povodně. Vedení obce, na jejímž katastrálním území se nachází vodní tok, se musí vypořádat s různými typy povodní – jarní po tání sněhu, po dlouhodobých vydatných deštích, bleskové. Každá povodeň je specifická a přináší nečekané situace a různá rizika. Vedení obce musí často rychle reagovat, koordinovat činnost složek zabezpečujících ochranu zdraví a života občanů či jejich majetku. I když je řada obcí vybavena povodňovými plány, má stanoveny povodňové komise, vždy musí přizpůsobit koordinaci všech aktivit aktuální situaci.
Management představuje uspořádaný soubor poznatků, většinou odpozorovaných z praxe, kterou jsou zpracovány formou návodů pro jednání nebo jako principy. Opírá se o poznatky (teorie a metody) z oblasti více vědních disciplín – ekonomie, matematiky, psychologie, sociologie, statistiky atd. Tyto poznatky aplikuje a rozvíjí na podmínky řízení. Management v sobě obsahuje i prvky umění, které souvisejí s individuálními schopnostmi manažerů. Jde o organizační schopnosti manažerů, umění jednat s lidmi, vystupování, schopnost kvalifikovaného rozhodování atd.
Manažer sice využívá nástrojů, technik a principů, ale při jejich uplatnění jsou neméně důležité intuice, kreativita, umění předvídat a případně i v pravou chvíli riskovat. Za tvůrčí čin se pokládá vyhledávání vhodných příležitostí k podnikání, ovlivňování trhu, ustavení schopného týmu atd. Za umění je považováno vytváření podnikové vize, příležitosti tam, kde ostatní vidí jenom chaos, rozpory a konflikty. To jsou prvky umění, bez kterého se úspěšný vrcholový manažer obejít nemůže.
P. F. Drucker zastává názor, že management není v pravém slova smyslu vědou, je to spíše praktická činnost a přirovnává management k medicíně, kterou připomíná v řadě aspektů. „Například v tom, že pro pečlivé stanovení diagnózy je třeba spíše zvážit řadu různých okolností než použít standardní postup. Úspěšným lékařem je ten, kdo svého pacienta vyléčí. Úspěšným vedoucím pracovníkem nebo manažerem je ten, jehož podnik prosperuje.“ Řízení by mělo propojovat vertikálně (ve směru nadřízenosti a podřízenosti, tj. na různých stupních řízení) a horizontálně (tzn. na stejném stupni řízení) útvary a pracovníky ve firmě prostřednictvím plánování, implementace, organizování, kontroly. V praxi toho lze dosáhnout pouze za předpokladu efektivní komunikace. Tyto aktivity bývají označovány jako manažerské funkce, zvláštní postavení mezi nimi zaujímá rozhodování, které představují součást každé řídicí činnosti.
Manažeři jsou pokládáni za rozhodujícího činitele v řízení firem, a proto výběr a výchova manažerů jsou v moderním managementu klíčové. Na kvalitě manažerů závisí určování podnikatelských záměrů, hospodářská situace jimi řízené organizace, účelnost jejího organizačního uspořádání, způsob a úroveň vedení lidí atd.
Jak se stávaly podnikatelské subjekty i neziskové organizace rozsáhlejšími a členitějšími, rozšiřovaly předmět své činnosti atd., tak se zvyšovaly nároky na jejich řízení a členění managementu.
V současné době se manažeři rozdělují obvykle do tří úrovní:
V managementu, více než v jiných disciplínách, je třeba respektovat vliv prostředí. Řízení organizace probíhá vždy v konkrétních podmínkách, takže zdánlivě stejný problém bude vyžadovat rozdílný řídicí zásah v různých organizacích a dokonce ani řešení opakujícího se problému ve stejné organizaci, ale v rozdílném čase nemusí probíhat podle stejného scénáře.
Manažeři mohou vycházet z vlastních zkušeností i z nejrůznějších široce ověřených doporučení, které však vždy musí přizpůsobit, upravit s ohledem na konkrétní podmínky.
V úvahu přicházejí:
„tvrdé prvky“
„měkké prvky“
politických,
ekonomických,
sociálních,
technických.
V nejširším pojetí je kultura novou realitou, ve které člověk žije nikoli jako jedinec, ale ve společenství s ostatními lidmi. Kultura je jistým prostředím vyžadujícím od člověka určité chování. Na jedné úrovni je podniková kultura něco jako skupinové normy nebo tradiční způsoby chování, které si postupem času vypracoval určitý soubor lidí. Tyto skupinové normy nejsou pouhými opakujícími se vzorci chování, které můžeme ve skupině pozorovat, ale jednáním, které všichni podvědomě prosazují. Na hlubší úrovni podniková kultura souvisí s implicitními hodnotami, sdílenými skupinou lidí – s hodnotami, které určují, co je důležité, co je dobré a co je správné. „Pod pojmem podniková kultura se chápe typické jednání, uvažování a vystupování členů firmy. Tvoří jednotu společenských hodnotových představ, norem, vzorců jednání a projevuje se navenek jako forma společenského styku mezi spolupracovníky a ve společně udržovaných zvycích, obyčejích, pravidlech a materiálním vybavení.“ [1]
[1] V překladech, z kterých jsou použity citace, je užit přívlastek „podniková“ kultura, nicméně lze použít obecnější výraz organizace, resp. organizační, zahrnující i neziskovou sféru, popř. další instituce. Ve všech těchto subjektech se lze setkat s rysy, které dávají obsah pojmu kultura.
Úkol k řešení:
Pokuste se vysvětlit následující situaci: Vedení podniku XY, který se vyznačuje silnou podnikovou kulturou, pracovníci zde pracují ve stálém složení kolektivu téměř 20 let a jejich věkový průměr činí 50 let, se rozhodlo ke změně koncepce řízení a rozhodlo se implementovat nový informační systém fungující pouze v anglickém jazyce, který by nahradil dosavadní systém vedení podnikového účetnictví, personální agendy, řízení výroby s využitím programu Excel. Je to pro vedení podniku těžký úkol? Co byste vedení podniku doporučili?
Manažer musí jako vedoucí pracovník zvládat řadu činností, ať už opakovaným či nahodilých. Funkce managementu definované v řadě odborných publikací, zahrnují rozhodování, plánování, organizování, motivaci a kontrolu. Žádný manažer se bez nich neobejde, může ale některé dílčí úkoly delegovat na své podřízené spolupracovníky. Odpovědnost za dosažené výsledky organizace leží však na něm.
Rozhodování patří mezi významné aktivity, které manažeři v organizacích realizují. Rozhodování je jádrem řízení a mnohdy je chápáno jako synonymum řízení. Jako nedílná složka manažerské práce se rozhodování uplatňuje při jakýchkoliv manažerských činnostech. Je procesem výběru mezi alespoň dvěma možnými variantami jednání. Při manažerském rozhodování jde o kombinaci vědy a uměn rozhodovat. [1]
Plánování je výchozím bodem, který předchází výkon všech ostatních manažerských činností. Je tomu tak proto, že plánování obsahuje vymezení cílů a naznačení cest, jimiž má být těchto cílů dosaženo. Dosažení cílů bezprostředně závisí na realizaci ostatních manažerských funkcí – na vedení, koordinaci, organizování, komunikaci, kontrole.
Organizování chápeme jako jednu ze základních manažerských činností. Již nejstarší historické prameny, jako je např. bible, uvádějí řadu příkladů organizování. Mojžíš, jenž si stanovil za cíl vyvést Židy z Egypta do země zaslíbené, rozdělil židovský národ na skupiny po deseti lidech, v jejichž čelo postavil tzv. desátníky, deset takových skupin podřídil setníkovi, deset setnin tisícníkovi. Zároveň stanovil práva a povinnosti těch, kteří stáli v čele těchto skupin, jejich kompetence a vzájemný způsob spolupráce. Tím vytvořil organizační strukturu jako výsledek organizování, která mu umožnila dosáhnout vytyčeného cíle.
I v současných podmínkách představuje organizování, tzn. vytvoření vnitřní struktury určitého celku, nedílnou součást manažerské práce.
Potřeba organizování vyplývá:
Proto je nezbytné vymezit vzájemné vztahy mezi lidmi (jednotlivci či skupinami) a prostředky při plnění určitých záměrů. Znalost úkolů a vymezení vztahu k ostatním pracovníkům představují užitečné předpoklady pro efektivní pracovní výkon. [4]
Motivace integruje psychickou a fyzickou aktivitu člověka směrem k vytyčenému cíli. Je vázána na vnitřní podněty člověka. Představy, tužby, zájmy a hlavně neuspokojené potřeby vyvolávají psychické napětí, které se stává impulsem k určitému chování jedince. Potřeby můžeme rozdělit na primární (fyziologické) a sekundární, které jsou ovlivňovány vnějším prostředím.
Obecných závěrů týkajících se motivace lze využít ve směru pracovní motivace. Úlohou jejích nástrojů je utvářet smýšlení a chování vedených lidí tak, aby byly v souladu s posláním firmy. Od manažerů vyžaduje schopnost vyvolat u spolupracovníků zájem, ochotu a chuť aktivně se zúčastnit plnění všech činností, které jsou v souladu s cíli firmy. [5]
Kontrolní činnosti využívají manažeři na všech úrovních řízení jako určité formy zpětné vazby, jejímž prostřednictvím mají získat objektivní představu o řízené realitě (plnění plánovaných záměrů, stupni realizace přijatých rozhodnutí). Podstatou kontroly je kritické zhodnocení reality s ohledem na řídicí záměry. Na základě tohoto posouzení jsou přijímány příslušné kontrolní závěry. [5]
Úkol k řešení: Odpovězte na následující otázky:
Důležité pojmy:
management, úrovně managementu, prostředí managementu, kultura organizace, funkce managementu.
Čas ke studiu:
K prostudování problematiky obsažené v kapitole jsou doporučeny 2 hodiny studia.