06
Jednou z mnoha úloh státu, resp. orgánů jej řídících, je nastavení, sledování a kontrola kvality napříč celým hospodářstvím, ale i v jiných oblastech. Stát definuje prostřednictvím orgánů k tomu určených svou politiku kvality jako prvek nadstavby nad systémy řízení kvality uplatňovaných v organizacích.
(NPK) je souhrn metod a nástrojů ovlivňování jakosti výrobků, služeb, činností v rámci národní ekonomiky a služeb veřejné správy, přijatý usnesením vlády ČR č. 458 ze dne 10. 5. 2000. Cílem programu Národní politiky kvality je vytvořit v České republice prostředí, ve kterém je kvalita přirozenou součástí života společnosti.
Vrcholným poradním, iniciačním a koordinačním orgánem vlády České republiky, zaměřeným na podporu rozvoje managementu a uplatňování Národní politiky kvality v České republice je Rada kvality České republiky.
Řízením Rady kvality ČR je pověřeno Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR. Statutárními orgány Rady jsou její předseda a místopředseda; sekretariát Rady zajišťují pracovníci MPO - místopředseda Rady kvality ČR a tajemnice Rady.
V působnosti Rady kvality ČR pracuje při České společnosti pro jakost Národní středisko podpory kvality (NIS-PK), které zabezpečuje realizaci aktivit pořádaných v rámci Národní politiky kvality. NIS-PK kromě svých dalších činností je také provozovatelem informačního serveru Národní politiky kvality (www.npj.cz), na kterém se právě nalézáte. Veřejnosti jsou zde bezplatně přístupné jak informace o všech aktivitách NPK, tak i informace z nejrůznějších oblastí kvality, které NIS-PK trvale shromažďuje, zpracovává a aktualizuje.[13]
Program Národní ceny ČR za jakost přijala vláda České republiky svým usnesením č. 806/2001 Sb. S přijetím nové strategie Národní politiky kvality na období let 2008 – 2013 byla cena přejmenována na Národní cenu kvality ČR. Program je založen na důsledném a objektivním ověřování efektivnosti a jakosti všech činností organizace a na jejich hodnocení, zejména z pohledu uspokojování požadavků zákazníka a dosažení ekonomické úspěšnosti. Model Národní ceny kvality ČR vychází z Modelu Excellence EFQM, který je používán v Evropské ceně za kvalitu v mnoha zemích Evropy.
Program Národní ceny kvality ČR organizuje Sdružení pro oceňování kvality; cyklus programu je roční. Je zahajován v listopadu roku předchozího a končí vyhlášením vítězů a úspěšných finalistů v jednotlivých kategoriích v listopadu příslušného roku. Nový ročník vyhlašuje předseda Rady kvality ČR; ceny vítězům a ocenění finalistům předávávají vrcholní představitelé státu a Rady kvality ČR.
Od roku 2006 se Národní cena kvality ČR vyhlašuje jak pro podnikatelský, tak i pro veřejný sektor.
Od roku 2009 jsou Národní ceny kvality ČR zařazeny programy START a START PLUS, které jsou zjednodušenou formou Modelu excelence EFQM. Do těchto programů se organizace mohou přihlásit kdykoli v průběhu roku. V případě splnění požadavků jednotlivých programů obdrží organizace příslušné osvědčení, jehož předání proběhne dle dispozic uchazeče, obvykle při lokálně významné akci.
Novinkou roku 2014 je, že do rodiny programů Národní ceny kvality ČR byl zařazen další program START EUROPE, který je určen jak pro organizace veřejné správy, tak podnikatelských subjektů. Do tohoto programu se může přihlásit organizace kdykoliv během roku. Je založen na úspěšném sebehodnocení a realizaci projektů. V případě splnění požadavků tohoto programu obdrží organizace mezinárodně uznávané osvědčení EFQM.[14]
„Excelentní organizace dosahují a trvale udržují vynikající úrovně výkonnosti a splňující nebo překračující očekávání všech svých zainteresovaných stran."
Program EXCELENCE vychází z plné verze Modelu excelence EFQM, který je oosvědčeným nástrojem dlouhodobě využívaným úspěšnými organizacemi v EU. Model excelence EFQM je pro uchazeče nejvýznamnějším přínosem. Model excelence EFQM je vyvinutý na zakázku největších evropských koncernů a v současné době je považován za nejúspěšnější manažerský nástroj současnosti. Podle nezávislých studií zlepšuje jeho dlouhodobé používání ekonomické výsledky firem o desítky procent.
Program EXCELENCE je určen jak pro podnikatelské subjekty, tak organizace veřejné správy a to bez ohledu na velikost, strukturu či vyzrálost dané organizace.
Cyklus programu EXCELENCE je roční. Vyhodnocení daného ročníku probíhá v rámci akcí Listopad - Měsíc kvality (Tisková konference a slavnostní předávání Národních cen ve Španělském sále Pražského hradu).[15]
Poznámka: Model Excelence ve školství
Dosahování nejvyšší možné kvality není předmětem zájmu pouze podniků výrobní sféry, ale týká se i organizací v jiných odvětvích. V rámci výchovy a vzdělávání Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy zřídilo na podporu zvyšování kvality vzdělávání Program Excelence.
Program Excelence umožňuje finančně podpořit pedagogické pracovníky středních škol na základě výsledků, kterých dosáhli jejich žáci v krajských, ústředních a mezinárodních soutěžích.
[16]
Program CAF (Common Assessment Framework) je nástroj TQM inspirovaný Modelem excelence EFQM. Je výsledkem spolupráce ministrů EU odpovědných za veřejnou správu. Z jejich pověření byl vyvinut Evropským institutem pro veřejnou správu (EIPA) a určen především pro organizace veřejné správy.
Poslední verze programu CAF, tzv. CAF 2013 byla představena v roce 2012 v Oslu na mezinárodní konferenci uživatelů CAF. Na jaře 2013 byl vydán český překlad jako 56. publikace Národního informačního střediska podpory kvality. Zájem o uvedené publikace ukazuje, že CAF je univerzální nástroj vhodný pro jakoukoli organizaci veřejného sektoru.[17]
Zjednodušenou verzí modelu CAF je model CAF - START určený pro začínající organizace. Přihláška je stejná pro oba modely.
Program START PLUS mohou ho využívat jak organizace, které se hlásí do Národní ceny kvality ČR, tak i organizace, které chtějí získat komplexní popis, v jakém stavu se jejich organizace nachází i hodnocení tohoto stavu.
U programu STAR PLUS jsou zachovány všechny hlavní charakteristiky Modelu Excelence EFQM, ale procesy sebehodnocení i hodnocení mají zjednodušenou formu přizpůsobenou tomuto programu.
Největším přínosem programu START PLUS je podkladová zpráva, která má podobu prázdného formuláře, do kterého uchazeč doplní podkladové informace pro hodnocení. Výstupem hodnocení je zpětná vazba pro uchazeče, tedy Zpětná zpráva včetně silných stránek, oblastí pro zlepšování a bodového hodnocení.[18]
Motivujeme organizace soukromého i veřejného sektoru k používání nástrojů vedoucích k efektivnímu řízení a k dlouhodobě udržitelným vynikajícím výsledkům. Jedním z takových to nástrojů je Model excelence EFQM vycházející ze základních koncepcí excelence.
V rámci programu START EUROPE:
Tímto programem umožňujeme zájemcům nastoupit cestu k excelenci, tudíž osvojit si základní principy sebehodnocení včetně realizace projektů zlepšování, které mají prokazatelně pozitivní dopad na chod organizace.[19]
Program START je shodný pro podnikatelský i veřejný sektor. Program START je zjednodušenou variantou Modelu excelence EFQM. Program START je určen těm, kteří začínají a nemají dostatečné zkušenosti se sebehodnocením a Modelem excelence EFQM.Program START je návodem, jak zahájit cestu zlepšování všech svých činností, která vede k úspěšnosti na domácím a zahraničních trzích. Program START má shodné dokumenty pro podnikatelský i veřejný sektor.[20]
Úkol k řešení:
Pokuste se definovat jednotlivé programy a naleznout vzájemné rozdíly v jejich využití.
Důležité pojmy:
národní politika kvality, Program START, Program EXCELENCE, Program CAF, národní cena kvality.
Čas ke studiu:
K prostudování problematiky obsažené v kapitole jsou doporučeny 2 hodiny studia.