14
Polymery patří mezi dobré elektrické izolanty. Tato vlastnost je široce využívána v izolacích vodičů a kabelů, stejně jako v součástkách různých elektrospotřebičů. Některé polymery, např. chloroprenový kaučuk (CR) nebo butadien-akrylonitrilový kaučuk (NBR) obsahují elektricky polarizovatelné dipóly a na elektrické izolace se proto hodí méně. Izolační vlastnosti se ovšem mohou zhoršit některými vodivými přísadami (např. sazemi, grafitem, antistatickými přísadami, kovovými prášky, uhlíkovými vlákny apod.), absorpcí vody u navlhavých polymerů nebo jejich vystavením prostředí vodní páry. Na druhé straně existují také polymery s mimořádně dobrou elektrickou vodivostí, jedná se o tzv. vodivé polymery, které se s výhodou používají čím dál častěji v mikroelektronice, kde vytlačují tradiční křemíkové polovodiče nebo se používají pro povrchové úpravy ve formě lakového nátěru apod. Jsou to vesměs speciální polymery (viz kap. 19).
Měřítkem izolačních vlastností (viz tab. 10 a příklad materiálového listu na obr. 52) jsou:
Polymery s měrným povrchovým izolačním odporem ρp < 104 Ω se obvykle pokládají za elektricky vodivé, mezi (104 + 108) Ω za antistatické a nad 108 Ω za izolační (naměřený odpor ovšem závisí značně na geometrii vzorku, takže toto rozdělení není zcela jednoznačné). Důsledkem izolačních vlastností (vysokého povrchového izolačního odporu) je, že se polymery snadno nabíjí statickou elektřinou (elektrostatický náboj se nestačí dostatečně rychle odvádět). Polymer může získat povrchový náboj přímým působením napětí nebo v důsledku tření s jiným povrchem. Přítomnost statické elektřiny může způsobit zpomalení, nebo dokonce úplné zastavení výroby vlivem ulpívání materiálů, přitahováním prachu, přitahováním součástí vzájemně apod. Přitahováním prachů a nečistot ovlivňuje statická elektřina negativně kvalitu povrchové úpravy plastů zejména při lakování a potiskování. V elektrotechnickém průmyslu způsobuje často elektrostatický výboj (jiskry), který poškodí nebo zcela zničí citlivé součástky, způsobí ztrátu dat v paměti, nesprávné vstupy atd.
Většinu problémů se statickou elektřinou je možné úspěšně řešit přídavkem antistatických přísad, které snižují povrchový odpor polymeru (tj. přídavkem pevných elektricky vodivých látek), látkami schopnými udržovat povrch materiálů navlhlý, a tedy i elektricky lépe vodivý, nebo přímo při výrobě polymerních dílů použitím zařízení na principu ionizace vzduchu, které neutralizuje statickou elektřinu. Mezi takováto zařízení patří např. ionizační vzduchové ventilátory umístěné vedle zpracovatelského stroje nebo nad dopravníkem, vzduchové nože s antistatickou tyčí pevně instalované nad dopravníkem nebo ionizační pistole pro ruční neutralizaci a čištění povrchu dílu. V nouzi je možno si pomoci potřením povrchu polymeru vhodným antistatickým prostředkem. Tyto prostředky jsou však dobře rozpustné ve vodě a z povrchu dílu se snadno stírají nebo smývají, takže jejich funkce je na rozdíl od průmyslově přidávaných antistatických přísad do celé hmoty časově omezena.
Polymery jako dobré izolanty jsou i výbornými dielektriky. Dielektrikem rozumíme materiál, který může být polarizován v elektrickém poli (izolant je podmnožinou dielektrik, každý izolant je dielektrikum, nikoliv však každé dielektrikum je izolantem - např. voda). Míru polarizovatelnosti polymeru vyjadřují následující dielektrické vlastnosti: