Představy a fantazie
Ve svém vědomí můžeme mít obrazy předmětů a jevů, i když právě nepůsobí na naše receptory, dokonce i tehdy, když jsme je předtím vůbec nevnímali. Toto umožňuje psychický poznávací proces – představivost. Výsledkem představivosti je představa.
Představa je názorný obraz předmětů a jevů v našem vědomí, které v daném okamžiku nevnímáme (kdysi jsme je vnímali – vzpomínkové, pamětní), nebo které jsme v této podobě ani nevnímali (fantazijní).
Představy souvisí se všemi psychickými procesy. Spolu s počitky a vjemy tvoří úroveň smyslového poznávání skutečnosti. Vjemy jsou objektivní, úplné, jasné, nemohou být libovolně vyvolány. Představy jsou méně jasné, živé, výrazné, obsahově chudší (fragmentárnější) a nestálé (rychle unikají). Nejsou vázány na realitu a umožňují značnou abstrakci a zobecnění, jsou považovány za přechod mezi smyslovým a rozumovým poznáním (např.: jednou jsme vnímali východ slunce, a proto si ho můžeme později kdykoliv představit). V živosti představ jsou mezi lidmi značné rozdíly, zvláště děti a umělci mají představy velmi jasné a živé. Obecná zkušenost říká, že ženy mají živější představy než muži. Také lidé, jejichž představy nejsou tak zřetelné, mají někdy představy velmi živé (např.: před usnutím, ve snech, v horečce).
Vznik představ
Představy se ve vědomí nevybavují náhodně. Fyziologickým základem je oživování zafixovaných stop v mozkové kůře. Při vybavování byly zjištěny určité pravidelnosti, které byly shrnuty do tzv. asociačních zákonů.
Asociace (volné spojení, sdružování) představ – dochází ke spojení mezi vjemy, jedna představa vyvolá druhou, až vytvoří celý řetězec.
8.1. Asociační zákony
Asociační zákony se dělí na primární a sekundární:
-
Primární:
-
Zákon dotyku v prostoru a čase (zákon současnosti a následnosti):
-
Představy jsou spojené s určitou událostí, osobou, místem.
-
Vznikly a obnovují se na tom samém místě, se samou osobou.
(např.: návštěva kina, zanechala velmi citový zážitek, při opakované návštěvě se vybaví původní zážitek)
-
Zákon podobnosti a kontrastu:
-
Zážitky, které jsou podobné nebo protikladné – se nám vybavují.
(např.: setkám se s cizím jedincem a vybaví se mi můj známý, který má např. stejné oblečení, podobnou chůzi)
-
Sekundární:
-
Zákon novosti:
-
Novější zážitky se nám vybavují lépe než starší.
-
Zákon častosti:
-
Častěji vybavované zážitky jsou silnější (mají emotivní podtext – pozitivní nebo negativní).
-
Některé zážitky si představujeme rádi a některé nikoliv.
-
Zákon živosti:
-
Zážitky, které vyvolaly hlubší dojem (emotivní podtext) – vybavují se často.
Asociace (volné spojení, sdružování) představ – dochází ke spojení mezi vjemy, jedna představa vyvolá druhou, až vytvoří celý řetězec.
Asociační test – odpovězte, co vás napadne jako první, když se řekne slovo:
-
citron
-
růže
-
žena
-
zubní lékař
8.2. Typy představivosti
Rozlišují se 3 typy představivosti.
-
Zrakový (vizuální) typ – pro tento typ je charakteristické vybavení zrakových představ, využívání obrazů, vizuálních schémat, převládání fotografické paměti (např.: ví, kde si zaznamenal informace).
Představitelé tohoto typu jsou malíři, sochaři, bytoví architekti, návrháři.
-
Sluchový (auditivní, akustický) typ – pro tento typ je charakteristické vybavení sluchových představ, využívání řečových a hudebních projevů, smysl pro melodii.
Představitelé tohoto typu jsou skladatelé, hudebníci, zpěváci.
-
Hapticko-motorický (dotekově-pohybový, kinestetický) typ – tento typ se zaměřuje na prožívání doteku a pohybu.
Představitelé tohoto typu jsou sportovci, tanečníci, instruktoři fitness.
Vyhraněné typy představivosti se vyskytují jen ojediněle, většina jedinců představuje tzv. smíšený typ.
Cvičení: Zamyslete se, jaký typ představivosti převládá u Vás.
8.3. Druhy představ
Představy se dělí dle různých kritérií.
-
Dle převládajícího receptoru – smyslové představy:
-
Zrakové, sluchové, motorické, chuťové, hmatové, čichové představy.
-
Dle stupně abstraktnosti a zobecnění:
-
Jedinečné – představy konkrétního předmětu, jevu, osoby, události,
činnosti (např.: představa vlastního pokoje, sportovního tréninku, vlastních
rodičů, mého psa).
-
Obecné – schématické obrazy, kde chybí znaky typické pro konkrétní
činnost, osobu, předmět, jev, událost (např.: obecná představa psa, budovy).
-
Dle převažujícího mechanismu vzniku:
-
Vzpomínkové (pamětní).
Vzpomínkové představy jsou podobné původního zážitku, vychází z toho, co jsme prožili v minulosti. Představit si můžeme zážitky, které jsme získali například při četbě, při sledování filmu, při cestování….
-
Jedinečné.
-
Obecné.
-
Fantazijní.
Fantazijní představy jsou ty, které se liší od původního zážitku, jsou tvorbou nových názorných obrazů a výsledkem naší obrazotvornosti. Mezi fantazijní představy patří:
-
Rekonstrukční – vytváření představ na základě slovního popisu, grafického nebo symbolického zobrazení (např.: dle mapy si představujeme krajinu, dle not melodii, výrobek dle náčrtu, dle autorova popisu hlavního hrdinu).
Cvičení: Doplňte text (alespoň 5 vět).
V krbu praskal oheň a na pohovce tiše předl černý kocour................
-
Konstrukční (tvořivá) – kreativita – tvorba nových originálních obrazů, které doposud neexistovaly (např.: návrh domu, modelu, stavebnice – lego – bez návodu = konstrukce).
Cvičení: Jste módní návrhář. Načrtněte dle Vaší fantazie model svatebních šatů pro nevěstu.
-
Bdělé snění – vytváření představ, které se vztahují k vlastní budoucnosti, přáním, tužbám. Jsou motivujícím činitelem člověka.
-
Sny ve spánku – jsou ve srovnání s ostatními druhy fantazijních představ projevem neúmyslné fantazie, umožňují neobvyklou kombinaci představ, nemají přímý původ v reálné skutečnosti.
Spánek je přirozený psychosomatický stav, který provází značné snížení psychické a tělesné aktivity. Obrazy ve snech bývají živé, mívají výrazné emoční zabarvení.
Cvičení: Zopakujte si základní informace o fázích spánku.
Cvičení: Vysvětlete pojem Déjà vu.
8.4. Zvláštnosti a poruchy představivosti
-
Eidetizmus – schopnost prožívat určité představy tak živě, jasně, jako by byly reálné, téměř shodné s vjemy (mít věrné – fotografické představy).
-
Synestézie – stav, kdy vjem z oblasti jednoho analyzátoru je provázen představou v jiném analyzátoru (spojení barev se zvukem – barevné slyšení).
-
Denní snění – spontánní proud představ, které mají negativně emočně zabarvený obsah, snižují odvahu a aktivitu jedince, nebo ústí do prázdného nereálného života.
-
Fanstastická pseudologie – vymyšlené příběhy se vyprávějí jako skutečně zažité, přičemž jedinec začne postupem doby věřit, že se to tak stalo.
-
Perseverační představy (vtíravé, obsese) – některé představy mají tendenci vracet se a setrvávat ve vědomí (stres před zkouškou – stále na ni myslíme) nebo v důsledku nervového vypětí.