Paměť a učení
Paměť je základní vlastností živých organismů.
Každodenní činnost člověka vyžaduje a předpokládá dobře rozvinutou paměť.
Paměť je nevyhnutelnou podmínkou učení a psychického vývoje člověka, rozvoje jeho poznání a cílevědomé činnosti.
Paměť lze chápat v širším pojetí tj. zkušenosti získané vlivem nevědomě a neúmyslně působících podnětů na lidskou psychiku a v užším pojetí tj. úmyslné vštěpování a vybavování určitých vědomostí, dovedností, návyků, vzpomínek, atd.
Paměť je psychický proces odrazu minulého prožívání a chování ve vědomí jedince. Paměť je proces vštěpování, uchovávání a vybavování určité zkušenosti.
Fyziologickým základem paměti jsou složité biochemické děje, které probíhají v neuronech a na synapsích a jejichž výsledkem jsou spoje v mozkové kůře.
10.1. Fáze paměti
Rozlišují se 3 fáze paměti:
Zapamatování – vštípení – recepce
Je složitý fyziologický děj, který vzniká na základě vytvoření dočasných stop a spojů v mozkové kůře působením vnitřních nebo vnějších podnětů.
Zapamatování je neúmyslné (bezděčné) nebo úmyslné (s vynaložením volního úsilí). K uskutečnění této fáze je potřebný určitý časový interval a intenzita podnětu, pokud není dostatek času nebo je malá intenzita podnětu nedojde k vytvoření potřebných stop a spojů v mozkové kůře.
Při zapamatování se využívají tzv. mnemotechnické pomůcky.
Zapamatování může ovlivnit působení vnitřních faktorů – uspokojování biologických potřeb a zdravotní stav.
Dále pak osobnostní vlastnosti motivace, vůle, zájmy, charakter, schopnosti. Tuto fázi také ovlivňují psychické stavy – pozornost a emoce.
Význam pro zapamatování mají minulé zkušenosti. Minulá zkušenost působí na zapamatování pozitivně – pozitivní transfer – přenos (např.: využití matematických vědomostí ve fyzice).
Tlumení a negativní působení minulé zkušenosti – interference – záporný přenos (např.: umíme anglický jazyk a učíme se jiný cizí jazyk, vybavují se nám anglická slovíčka).
Tyto procesy souvisí s retroaktivním útlumem (zpětné působení) tzn. tlumivé působení nového učiva na staré a s proaktivním útlumem – (působící dopředu) tzn. tlumivé působení starého učiva na nově osvojované.
Pamatování – uchovávání – retence
Časová etapa od zapamatování do vybavení. Uchování závisí na úrovni zapamatování, opakování, emotivním podtextu a individuálním významu pro jedince.
V této fázi dochází k přirozenému a zákonitému procesu tzv. zapomínání. Proces zapomínání vzniká na základě atrofie stop, vyhasínání mozkových spojů, útlumu působícího podnětu nebo vědomému tlumení podnětu. Zapomínání má pro jedince kladný i záporný význam. Kladný význam – zapomenutí negativního, nepříjemného zážitku. Záporný význam – při zapomenutí informací, jež jsme si chtěli uchovat.
Obr. 1: Ebinghausova křivka zapomínání
V paměti je i zapomenuté. Reminiscence je jevem, kdy určitá událost či zkušenost vyvolává vzpomínky na jiné, podobné události a zkušenosti.
Vybavování – reprodukce
V této fázi dochází k uvědomování si, že přítomné prožívání není ve vědomí nové. Aktivizace zapamatovaného a uchovaného.
Dělí se na tři stupně:
-
Znovupoznání – vybavování vzniká pouze při přítomném a opakovaném působení podnětů.
-
Vzpomínání – vybavování vzniká bez přítomného působení podnětů, ale pomocí jiných zážitků nebo záměrů.
-
Reprodukce – zapamatované je zcela shodné s vybavovaným.
10.2. Druhy paměti
-
Podle průběhu:
-
Bezděčná, neúmyslná paměť – nevědomá
-
Úmyslná, záměrná paměť – učení
-
Podle způsobu zapamatování:
-
Mechanická paměť – memorování
-
Logická paměť – souvislosti, vyžaduje myšlenkovou aktivitu
-
Podle obsahu zapamatovaného materiálu (dle převládajícího analyzátoru):
-
Slovní paměť (verbální, sémantická)
-
Zraková paměť (vizuální)
-
Sluchová paměť (auditivní)
-
Čichová
-
Chuťová
-
Hmatová (haptická)
-
Pohybová (motorická)
-
Emocionální
-
Sociální
-
Podle délky uchování paměťových stop:
-
Ultrakrátká paměť (senzorická, smyslová paměť, předpaměťová fáze) je vědomá část paměti, která uchovává informace přicházející ze smyslů, trvá několik milisekund, slouží k selekci vjemů, které se rozpadnou nebo se přesunou do krátkodobé paměti nebo dlouhodobé paměti.
-
Krátkodobá paměť (pracovní, operativní paměť) trvá vteřiny, vzácně minuty. Rozsah krátkodobé paměti je omezený na 5 - 9 prvků (tzv. magické číslo 7±2). Kapacitu lze zvýšit spojováním prvků do logických celků (např. mnemotechnické pomůcky). Pro zachování informace v krátkodobé paměti, je třeba si informaci opakovat (tzv. fonologická smyčka), jinak je paměťová stopa nenávratně ztracena.
-
Dlouhodobá paměť je relativně pasivní část paměti uchovávaná v nevědomí, může uchovávat informace delší dobu, někdy po celý život, neustálým opakováním jsme získali stopy a spoje (chemické vzorce, fyzikální zákony, nebo souvisí s určitým emotivním zážitkem – pozitivním i negativním). Vštěpování informace do dlouhodobé paměti trvá přibližně 30 minut, a může probíhat záměrně nebo bezděčně.
Dlouhodobá paměť se dělí:
-
Explicitní (deklarativní) – uchovává fakta a události.
-
Epizodická – pro osobní zážitky, události, vztah k rodině, emoce (můj svatební den).
-
Sémantická – pro obecné informace, fakta, učení (hlavní město Dánska).
-
Implicitní (procedurální) – uplatňuje se při osvojování dovedností, návyků, zvyků.
10.3. Typy paměti:
Podle převládajících vlastností a zvláštností paměti se rozlišují tři základní typy paměti:
-
Názorně obrazný (zrakový, sluchový, pohybový) – jedinec si rychleji a lehčeji zapamatuje názorné podněty – co vidí, slyší, cítí, sám vyzkouší, zažije.
-
Slovně-logický (pojmy, myšlenky, čísla).
-
Emocionální (emocionální zážitky).
Cvičení: Jaký typ paměti převládá u Vás?
Činitelé ovlivňující paměť:
-
věk
-
zdravotní stav
-
psychický stav
-
biologické potřeby
-
čas (tvorba stop a spojů)
-
intenzita podnětu
-
vlastnosti osobnosti – zájem, schopnosti, motivace, vůle
-
prostředí
Cvičení: Uveďte činitele ovlivňující Vaší paměť.
Zajímavost:
Většina lidí si pamatuje: 10 % z toho co čtou, 20 % z toho co slyší, 30 % z toho co vidí, 50 % z toho co slyší a vidí, 70 % z toho co řeknou, 90 % z toho co dělají.
10.4. Zvláštnosti a poruchy paměti
Kvantitativní – zeslabení, oslabení zúžení paměti nebo zvýšení (větší) paměti.
-
Hypermnézie – zvýšená činnost, nadměrná funkce paměti, omezena na určité zážitky, na úkor ostatních např. zvýšená paměť na nepříjemné, trapné či trýznivé události.
-
Hypomnézie – snížená funkce paměti, snížení výkonu paměti. Může být porucha vštípivosti – zapamatování, uchování a následně vybavování, např. tréma, úzkostné stavy, po CMP.
-
Amnézie – částečná nebo úplná ztráta paměti, většinou časově ohraničená (může být i trvalá). Kontinuální – výpadek na ohraničenou dobu (např. alkoholovou intoxikaci), inzulární – ostrůvkové výpadky (např. alkoholová okénka neboli palimpsesty), retrográdní (před úrazem), anterográdní (po úraze). Selektivní amnézie – časté u emočně labilních osob.
Kvalitativní – problém je v jistotě vybavení vzpomínky a časové zařazení.
-
Paramnézie – porucha přesnosti a určitosti paměti, tzn. odchylky ve směru nepřesnosti, nesprávnosti, narušen pocit jistoty v pamatování si, této poruchy si není jedinec vědom V lehčí formě je možné se setkat s paramnézií i u zdravých lidí, kteří při vyprávění některé události vyplňují mezery v paměti zcela nevědomky nepravými vzpomínkami – pseudoreminiscencemi – a jsou přesvědčeni, že události tak skutečně proběhly.
-
Vzpomínkový klam – neskutečná událost se jeví být ve vzpomínce skutečnou, člověk se domnívá, že vše skutečně prožil, i když informace čerpal z literatury. Jedinec je schopen své vzpomínkové klamy uplatňovat ve stejném znění v různých situacích.
-
Kryptomnézie – je druhem vzpomínkového klamu, jedinec se domnívá, že nejde o vzpomínku, ale původní myšlenku. Na základě této myšlenky vznikají různé plagiáty.
-
Konfabulace – jedinec doplňuje chybějící vzpomínky, údaji vymyšlenými v daný okamžik, není schopen je opět reprodukovat, protože je hned zapomněl. Objevuje se při poruše vštípivost.
-
Bájná lhavost – jedinec vypráví vybájené zážitky, smyšlené události, v nichž sám hraje roli a jako by je sám prožil, vystupňování fantazie nejedná se o poruchu paměti.
-
Ekmnézie – nesprávná časová lokalizace vzpomínky, dávné události pokládá za současné.