10
Pro přesné řízení procesu a zajištění vysoké a reprodukovatelné kvality výrobku je nezbytné sledovat výše zmíněné parametry, jejichž průběhy jsou během jednotlivých výrobních cyklů ukládány. Tyto zdroje informací jsou důležité pro případný pokles kvality výrobků a napomáhají vyloučit chybně nastavené technologické parametry jako příčinu vyrobených zmetků. Na základě vychýlení sledovaných technologických parametrů z nastaveného intervalu hodnot může být vstřikovací cyklus v jakékoliv fázi přerušen a výrobek tak automaticky vyloučen z produkce. Tento proces maximalizuje zajištění vysoké výstupní kvality produkce a reprodukovatelnost vlastností vyrobených dílů.
Z hlediska hmotnosti výrobku a přesnosti rozměrů má největší vliv tlak uvnitř tvarové dutiny formy. Srovnatelné tlakové poměry při jednotlivých výrobních cyklech jsou dobrým signálem reprodukovatelnosti. Tlak uvnitř vstřikovací formy je proto velmi důležitým technologickým parametrem, který má kvalitativně vypovídající hodnotu.
Z tepla působícího na polymerní materiál během procesu injekčního vstřikování je nejdůležitější teplo, kterému je materiál vystaven v tavící komoře vstřikovací jednotky. Vzhledem k citlivosti plastů a jejich aditiv na zvýšené teploty musí být tepelná energie předávaná zpracovávanému materiálu přesně řízená. Kromě teploty v různých zónách tavící komory je sledována i teplota taveniny na výstupu z tavící komory (nejčastěji v trysce vstřikovací jednotky), kde je teplotní sonda v přímém kontaktu s taveninou. Teplotní čidla topných zón v tavící komoře jsou umístěna co nejblíže tavenině polymeru. Dalšími sledovanými teplotami, které mají vliv na průběh procesu a kvalitu výrobku, jsou teplota hydraulické kapaliny, teplota formy a teplota horkých rozvodů, pokud je jimi forma vybavena. U moderních strojů bývá monitorována i teplota prvků uzavírací jednotky a to především vodících tyčí a upínacích desek. Nejčastěji je teplota měřena pomocí termočlánků, ale mohou být využita odporová teplotní čidla (RTD). Použitá čidla musí zajistit rychlý přenos signálu nesoucí informaci o teplotě do řídící jednotky, aby systém mohl udržovat požadované hodnoty s co nejmenšími odchylkami.
Tlaky v průběhu vstřikovacího procesu jsou měřené především piezoelektrickými čidly, která reagují velmi rychle a citlivě na změny tlaku. Součástí piezoelektrického snímače je krystal, který má schopnost generovat elektrické napětí, pokud je deformován (viz obrázek 55). Čím větší deformace krystalu, tím větší napětí vzniká. Velký důraz je kladen především na měření tlaku taveniny a hydraulické kapaliny v systému vstřikolisu. Kontaktního měření tlaku taveniny se používá ve tvarové dutině vstřikovací formy, případně je tlakové čidlo součástí horkého rozvodu ve vstřikovací formě. Tlak působící ve vstřikovací formě může být odvozen i od tlaku působícího na vodící tyče uzavírací jednotky. Tlak ve vstřikovací jednotce (před čelem šneku) je přepočítáván z tlaku v hydraulice pístu, který na šnek působí v axiálním směru (viz obrázek 44). Další alternativou měření tlaku taveniny ve vstřikovací jednotce je umístění tlakových senzorů v trysce.