00

Úvod

Tato publikace se věnuje popisu strojů pro zpracování plastů s důrazem na nejrozšířenější technologii, kterou je injekční vstřikování. Technologie injekčního vstřikování se začala plně rozvíjet až po 2. světové válce. První komerčně využitelné vstřikovací stroje začaly vznikat přibližně v roce 1947. Mezi první výrobce vstřikovacích strojů v Evropě patřily i společnosti, které na trhu i dnes patří k největším a dodavatelům. Jsou jimi například společnosti Engel a Battenfeld z Rakouska či Arburg z Německa. Z jednoduchých lisovacích strojů pro široké použití se postupně vyvinuly sofistikované stroje s mikroprocesorovým řízením pro úzce zaměřené aplikace. Výsledkem postupného zdokonalování strojního vybavení jsou plně automatické konfigurace, které v současnosti vyžadují pouze minimální zásahy obsluhy a to jen na začátku výroby.

Pomocí technologie injekčního vstřikování lze vyrobit velmi širokou škálu produktů, které mohou mít velikost špendlíkové hlavičky a hmotnost několik gramů až po díly, které mohou vážit i více než 25 kg a povrchová plocha může být větší než 3 m2. Pokud tvar výrobku, typ zpracovávaného materiálu nebo cena spojená s nákupem poměrně drahého vstřikovacího stroje a nástroje (formy) neumožňují využití technologie injekčního vstřikování pro zpracování plastů, potom přicházejí v úvahu i další technologie, které v této publikaci budou rovněž zmíněny.


Poděkování

Tato učebnice byla vytvořena v rámci projektu "Podpora přírodovědného a technického vzdělávání v Pardubickém kraji" (reg. č. Z.1.07/1.1.00/44.0012), který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Rád bych zde poděkoval pánům Jiřímu Nárožnému a Ing. Františku Sloukovi z firmy Rehau s.r.o za odborný posudek k učebnici a panu Bc. Pavlu Šebestovi za jazykovou korekci.

Liberec, 30.9.2014
Ing. Martin Seidl