08
Pro orientaci v terminologii účastníků projektování a v případě udělení grantu i realizace je zadavatelem je ten, kdo vypisuje grantovou soutěž s danými podmínkami a za daným účelem (viz výše dle úrovně významu). Navrhovatelem je pak ten, kdo podává návrh, tedy kdo zpracovává projekt a předkládá ho zadavateli do grantové soutěže. Podmínky, kdo může být navrhovatelem (např. fyzická – právnická osoba, kvalifikační vymezení – akademický pracovník – student apod.) zadavatel vymezuje. Typickými navrhovateli jsou neziskové organizace: nemají možnost či nemohou rozvíjet činnost pro komerční účely a právě ony podporu potřebují. Dle nové legislativní normy platné od roku 2014 jsou to spolky (dříve občanská sdružení), kam patří např. i sportovní kluby, zájmové organizace a různá centra pro rozvoj kvality života či sociálních služeb různých cílových skupin – od předškoláků po seniory.
V terminologii „podílníků“ na zpracování či realizaci projektu se musí vnímat ještě termín hlavní řešitel a spoluřešitelé (především u projektů výzkumných) nebo dále hlavní koordinátor a partneři (především u projektů ostatního charakteru), osoby vyjíždějící/outgoing) – osoby přijíždějící/incoming (především u projektů vzdělávacích). Těchto termínů je možné v různých typech projektů nalézt více, zadavatel je v příručce (výzvě) pro grantovou soutěž vypisuje, formuluje a tuto terminologii je třeba bezpodmínečně dodržet ve všech pasážích návrhu.
Další termíny, které se často vyskytují, jsou např.:
Množství těchto z angličtiny převzatých termínů nán posunuje češtinu do jazyka „ptydepe“, jelikož bychom nalezli i české termíny, ovšem terminologie je zadaná projektem zadavatele a musí se respektovat. Universálním návodem je – pročtěte si důkladně všechny pasáže formulovaného projektu.