18
Tématický okruh G
Tvůrčí činnost studentů.
G 5 -A: Tvůrčí činnost studentů bakalářských a magisterských studijních
programů.
(projekty zaměřené na společenskovědní nebo ekonomické obory)
Název navrhovaného projektu:
Nezbední bakaláři:
Studijní program „aplikovaná tělesná výchova“ – bakalářský - byl zahájen ve studijním roce 2000-2001, zatímco program magisterský již trvá téměř 10 let. Proto v prvním roce studia je zákonitě nutné řešit i specifika v samostatné odborné práci. Diferenčním kriteriem mezi programem Mgr. a Bc je způsobilost učitelská a způsobilost k výzkumné a vědecké práci (Mgr.) a uplatnění v interakční profesi ve volnočasových aktivitách osob s postižením přímo v praxi v terénu (Bc).
Vzhledem k tomu, že programy Mgr. mají delší tradici a jsou více ve středu pozornosti a pojetí samostatné práce je zásadně koncipováno jako výzkumné a badatelské, chápání tvůrčí činnosti bývá mlhavé, tudíž neřešené. Proto poskytnutí prostoru pro samostatnou činnost bakalářům by mělo být prevencí proti prakticistickým a devalvujícím názorům – tj. chápání Bc jako „nižšího“ nebo dokonce „nedokončeného“ vysokoškoláka.
Se stejným problémem se potýkají i studenti ve studiu kombinovaném, kteří – přes jejich kvality – nejsou tak intenzivně vtahování do odborných činností kateder. Za odborné činnosti pak nelze považovat jen činnosti vědecko-výzkumné, ale i činnosti, zaměřené na iniciativní komunikaci s veřejností, rozvoj způsobů řešení a konkrétních programů s bezprostředním ovlivněním praxe.
Smyslem projektu je poskytnout možnosti v samostatné tvůrčí činnosti studentům studijních programů, kteří se nehodlají orientovat na klasický vědecký výzkum (studenti Bc a I.etapy Mgr. v prezenčním a kombinovaném studiu ATV) a z důvodu „tradicionalismu“ zatím zůstávají mimo a jejich potenciál nebyl zcela využit.
Katedra ATV FTK UP v Olomouci úzce spolupracuje s Českým hnutím Speciálních olympiád, rozvíjejícím pohybové i další doplňkové programy pro osoby s mentálním postižením (dále MP). V součinnosti je zapojena do mezinárodních sítí SOI (Special olympics internataional):
(v obou případech srovnej: www. special.cz, www.specialolympics.org
Oba dva směry mají významně ovlivňovat veřejné mínění a posilovat integraci osob s MP, které se stále nalézají na konci žebříčku pozornosti, věnovaném osobám s postižením obecně. Odtud „nezbední bakaláři“, neboť lze předpokládat hlavně v počátku „nepopulárnost“ jejich snažení.
Na řešitelském pracovišti (KATV FTK UP) existuje tedy „know-how“ pro realizaci obou uvedených tézí, existuje spojení s praxí, existuje i potenciál studentů, které problematika zajímá, ovšem současná realizace je spíše nahodilá, individuální. Projekt by mohl napomoci systémově řešit jak koncepční, samostatnou práci studentů, tak zvýšení úrovně a odbornosti KATV s možností mezinárodní komparace.
Cílem navrhovaného projektu je poskytnout studentům studijního programu aplikovaná tělesná výchova (Bc a Mgr. v I.etapě studia prezenčního a kombinovaného) prostor pro samostatnou tvůrčí práci v systémově řešeném projektu, zaměřeném na:
V názvu navrhovaného projektu „nezbedný bakalář“ je skrytě formulována základní diference od studijních programů běžných: studenti budou muset putovat po institucích a usilovat o přijetí a implantaci myšlenek, které nejsou vždy populární: přijetí nových postojů k osobám s MP. Tedy – pro některou veřejnost budou asi chápáni jako „zlobiví“. Musejí samostatně nalézt především adekvátní komunikační platformu, samostatně uzpůsobit informační a propagační materiály, nalézt společný čas a způsoby dopravy do daných lokalit, řešit možnosti vzniku a výcviku nových aktivních skupin osob s MP, nalezení adekvátních modifikovaných pohybových aktivit pro tyto skupiny, včetně ekonomického a odborného zabezpečení funkce těchto skupin, připravit prezentace pro veřejnost (osobní ústní prezentace, písemné materiály a varianty v elektronické podobě). Teprve na základě zajištění těchto podmínek nastoupí etapa tradičního řešení bakalářských či postupových projektů.
Období roku 2001 před schválením projektu:
Jaro 2001 – sestavení týmu studentů (viz bod 6).
Podzim 2001 – školení k managementu projektu, rozdělení úkolů.
Období roku 2002 (v případě schválení projektu)
Leden-únor: dokončení informačních a propagačních materiálů
Březen až květen: informační výjezdy do terénu, sestavování skupin programů
Duben: prezentace prvních skupin při tzv. fotbalovém týdnu UEFA (zaměřený
na fotbal osob s MP)
Květen až červen: výcvik skupin (pohybové, výtvarné, doplňkové programy)
Červenec: celostátní prezentace skupin při Národních hrách Speciální olympiády
Výjezdy s informačními materiály na sportovní výcvikové kempy
Srpen – prázdniny
Září až prosinec: vedení výcvikových skupin, paralelně evidence materiálů
a dokumentů pro vlastní práce postupové či bakalářské
Prosinec: prezentace schopností při vánočních akcích
Prosinec-Leden 2003: zpracování dokumentace a závěrečné zprávy včetně
zpětné vazby z terénu
Do 31.1.2003 – obhajoba studentů projektu FRVŠ, G-B, 5 (Nezbedný bakalář).
Tím, že návrh projektu zachycuje období roku 2002, kdy půjde o rozvoj tvorby informací a systému komunikace a vlastní práce se skupinami v terénu, některé prezentace se musejí posunout až do období po ukončení práce v terénu, tj. prosinec 2002, prosinec/resp. jaro 2003. Dostupné budou prezentace v médiích regionálního charakteru při příležitosti Národních her (s mezinárodní účastí). O prezentaci v dalších mediích se bude usilovat, v čemž je také smysl projektu, neboť dosud není zájem o medializaci osob s MP.
Odpovědný řešitel (koordinátor):
Doc. PhDr. Hana Válková, CSc
Vedoucí KATV FTK UP
Současně člen výboru ČHSO
Studenti – Bc a I.etapy Mgr. (studijních program ATV prezenční a kombinovaný).
Skupina se skládá ze studentů, kteří v současné době projevili zájem exponovat se v oblasti rozvoje aktivit osob s MP na bázi SO. Jejich „misionářská práce“ je rozdělena do lokalit, odkud pocházejí či dle zájmu o sportovní odvětví, s modifikacemi vhodnými pro rozvoj sjednocených skupin SO. Jsou srozuměni s tím, že mimo vlastní lokalitu mohou cestovat s informacemi i do jiných krajů republiky. Jsou srozuměni s tím, dosažení výsledku v Bc a postupových pracech je namáhavější, zdlouhavější, až po zajištění organizačně-metodických podmínek v terénu.
Skupina bude pracovat dle jistých dohodnutých principů a se společnou tvorbou materiálů k užití pro tým a praxi jako celek, jinak si řeší oblast (aktivity) samostatně.
Skupinu tvoří současných 13 studentů, s nimiž byl záměr a návrh projektu diskutován. Pro řešení projektu je optimální zapojení 15 studentů (2 osoby z Bc studia nastupujícího ročníku 2001/2002).
Pasáž seznamu studentů, podílejících se na projektu rozvoje tvůrčího potenciálu a jejich konkrétní výstupy v Bc či Mgr pracích je z etických důvodů vynechána. Jejich samostatná činnost se soustřeďovala na rozvoj některých sportů SO (přehazovaná, bocce, sjednocená kopaná).
Strategie: předpokládáme, že studenti nejsou za práci v terénu honorováni, bude jim poskytnuto paušální stipendium á 1.000 Kč při ukončení projektu. Projekt bude studentům pokrývat pouze cestovní náklady a náklady spojené se zajištěním metodických a informačních materiálů, pomůcek pro činnost ve sjednocených skupinách (materiál pak zůstane v majetku FTK). Projekt navrhuje částečnou úhradu pronájmu ploch pro zahajovací etapu činnosti nových skupin, při čemž se předpokládá spolupráce ČHSO a partnerských klubů.
Náklady na semináře a školení účastníků v lokalitách se předpokládají jednodenní, tudíž s minimálními náklady a participací zařízení v lokalitách (bezúplatně místnosti apod.), studentům pokryto cestovné.
Účast na konferencích (jízdné zahrnuto v položce „cestovné“)
duben 2002 :
Studentská vědecká konference, FTVS UK Praha
2 studenti á 500 poplatek
2 × 1 denní penze á 500 = 2 000,-
květen 2002:
XX. mezinárodní kolokvium – řízení osvojovacího procesu, MU Brno a VVŠPV
Vyškov,
3 studenti, poplatek 250,- přísp. na stravu á 100 = 1 050,-
říjen 2002 :
workshop CEEPUS), FTK UP Olomouc – bez nákladů
listopad 2002:
nové poznatky v kinantropologickém výzkumu, PdF MU Brno
3 studenti – poplatek á 300,- (2 dny)
3 × 1 denní penze á 500 = 2 400,-
Odměna řešiteli a spoluřešitelům |
žádná |
Stipendia studentům á 1 000 |
20 000 |
Notebook (upgrade): prezentace PP |
39 000 |
Služby: tiskové, ediční, publikační 1 × 15, 4 × 7 |
43 000 |
Drobný kancelářský materiál |
5 000 |
Pronájmy: 40 týdnů po 2,5 hod. á 500 Kč |
40 000 |
Cestovné: 14 krajů × 1 500 × 2 cesty |
42 000 |
místní doprava po Moravě |
10 000 |
Konference Brno – Bratislava včetně účasti na konferencích Celkem do 200 000 |
(nyní: 199 000) |
Navrhovaný projekt akcentuje činnost skupiny studentů ATV v Bc a Mgr. v I.etapě studia prezenčního a kombinovaného) prostor pro samostatnou tvůrčí práci v systémově řešeném projektu, zaměřeném na komunikaci se studenty univerzit a středních škol a s pracovníky nově se tvořící územní samosprávy o právech osob s mentálním postižením, včetně tzv. volnočasových aktivit,
rozšiřování informací o schopnostech a dovednostech osob s MP, na prezentaci dostupných ch a pohybových programů, na rozvoj partnerských skupin (osoby s MP a vrstevnícj bez postižení) a na výcvik v těchto skupinách. V principech návrh využívá principů programu (University affiliated program a Unified sports). Srv. www.specialolympics.org
Projekt vytváří prostor pro talentované studenty/enthusiasty, jejichž hlavní orientací je orientace na praxi a komunikace s praxí. Protože předpokládáme „“nepopulárnost“ snažení studentů v ovlivňování mínění k osobám s MP, nazýváme je „nezbednými bakaláři“.
Vzhledem k početnosti studentů předpokládáme větší frekvenci výstupů ve dvou oblastech:
PŘÍNOSY pro FTK