14

Akce skončila

Akce tedy skončila – „Král je mrtev, nechť žije Král“. Regionální hry letošního roku skončily, ať žijí hry v příštím roce. Účastníci se rozcházejí, rozjíždějí, loučí.

Organizátoři s dobrovolníky ale nekončí. Řeší zpáteční dopravu úklid, děkovné dopisy a tzv. kompletní likvidaci akce: výsledky a jejich zveřejnění, utřídění dokumentů, děkovné dopisy partnerům (zakončení „networkingu“ s návazností pro další akce, roky), následně vyúčtování a hodnocení. Nic z dokumentace se nesmí ztratit, nic není možné opomenout.

Součástí zakončení je pak vyhodnocení akce, k němuž se přistupuje z hlediska:

  • vnitřního hodnocení: tým realizátorů (v předchozí etapě to byl navrhovatel) by neměl trpět slavomamem, jak bylo vše dokonalé, ale měl by být sebekritický s dostatek sebe-reflexe. Vychází se
    1. z dřívějšího průběžného hodnocení, především v případě, že projekt je dlouhodobý, případně víceletý nebo opakovaný,
    2. ze závěrečného hodnocení, kdy by se k celkovému výsledku měly vyjádřit jednotlivé pracovní skupiny (či jednotlivci odpovědní za úsek). V úvahu je třeba brát i reflexe účastníků (účastníci jsou někdy oslovováni anketou, jak danou akci vnímali). Body hodnocení odpovídají sekvencím BID-nabídky. Podstatnou složkou je – vyúčtování a závěrečná ekonomická zpráva. Nutné je, pro slušnost, ale i trvalejší networking a sponzoring zaslat podporovatelům děkovné dopisy, dokumenty o akci s podtržením jejich podílu (konkrétní požadavky bývají součástí smluv o reklamě, sponzoringu či darech). Vnitřní hodnocení se musí soustřeďovat jak na kritická fakta a jejich následná opatření, tak na pozitivní fakta a náměty pro budoucí práci. Vnitřní hodnocení pak bývá i součástí závěrečné zprávy dle požadavků zadavatele.
  • vnějšího hodnocení: provádí pověřený orgán. U sportovních akcí to bývá buď tzv. technický delegát nebo svaz – federace, která danou jednotku pověřila organizací. Hodnocení provádí dle konkrétních údajů přímo z akce, jelikož jsou tito zástupci na ní přítomni. Hodnocení je v souladu s položkami předloženého projektu.Zadavatel obvykle se akce neúčastní, i když bývá zván, vnější hodnocení provádí na základě závěrečné zprávy nebo tzv. závěrečné monitorovací zprávy. Tato zpráva je pak nejdůležitější dokument, podle něhož zadavatel s konečným řešením projektu souhlasí, je ukončen a uchovává se dokumentace (opět dle zadání) nebo musí žádat další dokumenty, vysvětlení, v nejhorším případě i navrácení financí.

Závěrečná zpráva (závěrečná monitorovací zpráva u projektů většího rozsahu) musí obsahovat veškeré požadované údaje v daném časovém horizontu.

Teprve teď končí projektování a vlastní projekt – s poučením, co dál a kudy na to, aby bylo možné veškeré fáze této činnosti zlepšit. Jeden velký poznatek ze zpětných vazeb se studenty, kteří RSO pořádali v uplynulých 20 letech:

  • Někteří z mých kamarádů nejsou na práci.
  • Nakonec nás zbylo pár, kteří jsme se to dotáhli až do konce.
  • Přátelství se nedělá povídáním a sliby, ale konkrétní činností.
  • Vím, na koho se spolehnout, a to jsou opravdoví přátelé.
  • Z málokteré výuky si přináším do praxe tolik, jako za poslední půlrok práce na projektu.
  • Nelituji času a nervů, mělo to smysl.

Příloha 8: NÁMĚTY kontrolních otázek.