13
S formou se manipuluje v okamžiku, kdy je upínána na vstřikolis, nebo je z něj odepínána. Dále k manipulaci dochází např. při provádění pravidelné údržby forem. Na oba případy manipulace je vhodné pamatovat již při návrhu vstřikovací formy. Zejména u rozměrných forem, které jsou složeny z desek, které mohou mít značnou hmotnost, je vhodné tyto desky opatřit závitovými otvory na bočních stranách desky, které je následně možné osadit manipulačními oky (např. viz obr. 13.1) s příslušnou nosností, která usnadní připojení např. k dílenskému jeřábu a tím umožní poměrně snadnou manipulaci.
S formou při upínání a odepínání se zásadně manipuluje pouze ve stavu, kdy jsou odpojena všechna média a periferie (temperační systém, napájení horkého rozvodu, přívody vzduchu, přívody hydraulických systémů, vyhazovací systém popř. další prvky, které formu nějakým způsobem spojují se vstřikolisem). Dále musí být forma opatřena prvkem, který neumožní vzájemné odsunutí obou polovin vstřikovací formy. Nesmí totiž dojít k pootevření vstřikovací formy během její manipulace. Tomuto prvku se nejčastěji říká transportní pojistka. Obvykle se jedná o jednoduchý konstrukční prvek, který dočasně – nejčastěji pomocí šroubů – spojí obě poloviny vstřikovací formy (např. viz obr. 13.2). Na uvedeném obrázku je transportní pojistka sloučena zároveň s manipulačním okem. V takovém případě je nutné zohlednit únosnost šroubů, kterými ji připevněna transportní pojistka k oběma polovinám vstřikovací formy. Tím totiž tyto šrouby přenášejí celou hmotnost vstřikovací formy. Vhodné je použití pevnostních šroubů a minimálně dvojnásobné předimenzování nosného průměru šroubu.
Jak již bylo naznačeno výše, musí být vstřikovací forma - manipulována nejčastěji pomocí jeřábu - opatřena manipulačním okem či oky, která jsou připojena do vybraného dílu vstřikovací formy podle toho, kde se nalézá její těžiště. V případě jednoho oka musí být osa příslušného závitového otvoru určeného pro manipulační oko totožná s rovinou, kterou prochází těžiště vstřikovací formy. Poloha této roviny je nejčastěji určena pomocí CAD software, ve kterém je vstřikovací forma vytvořena. V případě, že není možné z konstrukčních důvodů umístit oko do těžíště vstřikovací formy, existují tzv. přestavitelná transportní ramena (viz obr. 13.4), která se na formu upevňují mimo těžiště, ovšem jsou vybavena posuvným manipulačním okem. To umožňuje jednak umístění manipulačního prvku mimo těžiště a jednak přesné vyvážení vstřikovací formy během manipulace. Únosnost manipulačního oka musí zohledňovat opět hmotnost celé vstřikovací formy. Únosnost manipulačního oka vždy stanovuje jeho výrobce. Pokud by s ohledem na hmotnost formy nebylo jedno manipulační oko dostačující, opatřuje se forma dalšími oky, nejlépe čtyřmi. Tyto je vhodné umístit na formu tak, aby i při zavřené vstřikovací formě upnuté na stroji bylo možné tato oka vyšroubovat v případě potřeby či zbýval prostor pro bezpečné vyjmutí např. manipulačního popruhu či vyháknutí háku jeřábu apod. (viz obr. 13.3). Na uvedeném obrázku je jako nesprávné řešení uvedeno umístění oka příliš blízko upínací desce vstřikovacího stroje, což znemožňuje jeho vyšroubování nebo vyháknutí háku.