13

Reléové skříně a reléové domky

Používají se k umístění výstroje zabezpečovacích zařízení na trati a v dopravnách. U starších zařízení, používající klasická relé, to jsou skříně typu ŠM2 a ŠM3. Novější konstrukce pro malorozměrová relé používají typ PSK.
Udržování ZZ v reléových skříních je značně náročné, zvláště za nepříznivého počasí nebo v zimním období. Jednotlivé prvky ZZ také více trpí klimatickými změnami. Proto se nově budují reléové domky, a to také zejména tehdy, nestačí-li pro umístění všech prvků jedna skříň. 

Reléové skříně typu ŠM2 a ŠM3 se užívaly pro ATB klasického typu, pro přejezdová ZZ typu SSSR. Speciálně upravená skříň se používala i pro PZZ typu VÚD.

Reléová skříň typu ŠM2

Reléová skříň typu ŠM3
Obě skříně jsou z ocelového plechu. Mají v přední i zadní stěně dvoukřídlé dveře. Usazují se na dva betonové základy asi 100 mm nad úrovní terénu tak, že přední strana je odvrácena od kolejí. Vzdálenost skříně od osy nejbližší koleje musí být minimálně 3 m. Prostor před dvířky se vybetonuje, nebo se použije panel.
Prostor ve skříni je rozdělen svislou přepážkou na dvě části. V přední, reléové části jsou police pro umístění relé, transformátorů, kodérů a další výstroje. Skříň ŠM2 má dvě police, ŠM3 má čtyři police. Do prostoru mezi dnem a spodní policí se umísťují svorkovnice, pojistky, odpory a podobně. Na zadní straně dělící přepážky se umisťuje kabelový závěr přívodního kabelu. Ve dně skříně jsou otvory pro přívod kabelů. Typ ŠM 2 jich má 8, typ ŠM 3 max. 13. K otvorům se připevňují trubky s přírubami pro ochranu kabelů. Zadní stěna skříně má větrací otvory.
Přední dveře jsou uzamykatelné. Zadní dveře jsou zajištěny šroubovými závěry přístupné po otevření předních dveří. V otevřené poloze je možno zajistit dveře háčky. Protože teploty uvnitř skříně mohou během letních měsíců dosáhnout teploty až 70 °C, je doplněna přídavnou stříškou, která je držena na sloupcích nad střechou skříně. Ke snížení teplot uvnitř skříně přispívá také bílý nátěr skříně.

Přístrojová skříň do kolejiště (typ PSK) je ocelová skříň s vnitřní tepelnou izolací, určená pro umístění výstroje ZZ na typových panelech, podobně jako ve stojanech reléových místností staničních zařízení. Skříň má dvoukřídlé dveře s pryžovým těsněním a větracími otvory, překrytými síťkou. Dveře jsou uzamykatelné.
Uvnitř skříně je otočně uložen rám, na který se připevňují panely s malorozměrovými relé a jinými prvky. Je možno umístit až 11 panelů nebo místo nich jednostrannou, popř. oboustrannou polici pro volně uložené prvky, jako např. transformátory nebo kodéry. Rám lze otáčet směrem ven o 90°, aby se umožnil přístup ze zadní strany panelů. V dolní části skříně pod otočným rámem je svorkovnicový panel, který slouží k ukončení kabelů a propojení s vnitřní drátovou formou. Pod svorkovnicemi jsou otvory pro kabely, ke kterým se také přišroubují ochranné trubky s přírubami.
Při osazování skříně na betonové základy se do střešních otvorů našroubují oka, aby bylo možno skříň zavěsit na jeřáb. Po jejím usazení se oka demontují a do jejich otvorů se upevní přídavná střecha. Ta má především protisluneční ochranu, ale protože skříň v přední části přesahuje, tvoří při dešti i částečnou ochranu udržujícímu pracovníkovi.

Na bok skříní je možné namontovat dle potřeby objekt traťového telefonu (skříňka s výrazným černým písmenem T), popřípadě ovládací skříňku PZZ.

Reléové domky (RD) se používají v několika provedeních a velikostech. Jsou to vesměs prefabrikované objekty, vyžadující jen minimální rozsah stavebních prací při montáži.
Nejenže umožňují montáž i stojanových řad, ale také například záložních napájecích zařízení, které by se do reléových skříní nevešly. Umožňují také pochopitelně lepší klimatické vlastnosti a příjemnější práci pro udržující pracovníky. Na obrázku je vyobrazen RD Starmon.

Reléový domek Starmon



Kvízové otázky: