00

Úvod

Zabezpečovací technika v dopravě se stala nedílnou součástí jejího provozu a rozvoje. Jedná se o dopravu železniční, silniční, leteckou a městskou hromadnou dopravu. Každá z těchto odvětví musí být především bezpečná, ale také spolehlivá, rychlá a ekonomická. Musí dosahovat světové úrovně, aby v současné době obstála.
První část o zabezpečovací technice je věnována technice železniční od počátků jejího vývoje. Přesto, že tato technika doznala zejména od roku 1950 rychlejší růst modernizace budováním reléových zabezpečovacích zařízení, autobloku, automatických přejezdových zařízení, vlakového zabezpečovače a zaváděním počítačových programů do řízení železniční dopravy, zůstává v provozu ještě technika starší. Musí do jisté míry vyhovět dnešnímu provozu, protože ji nelze v krátké době nahradit novou technikou a nebylo by to ani hospodárné.
Další část pojednává o městské hromadné dopravě a je rozdělena na dvě kapitoly. První se zabývá zabezpečením provozu metra jako samostatným celkem, kvůli jeho specifikaci, a druhá se zabývá nejen zabezpečením provozu městské hromadné dopravy, ale i jeho vazbami na informaci cestujících, preferenci na křižovatkách, činnost dispenčinku a dalších dílčích systémů.
V následující části je věnována pozornost zabezpečení provozu na pozemních komunikacích. Jedná se především o řízení světelných křižovatek, dále o prvcích zabezpečujících přechody pro chodce, jednotlivé prvky v tunelech, na vozidlech i na komunikacích.
Poslední kapitola přibližuje základy zabezpečení letového provozu a provozu na letišti. Jedná se zejména o prvky na vzletové a přistávací dráze, i samotné letištní ploše, a dále přiblížení, přistání, odbavení a start letadla.
Odborné pochopení této zabezpečovací techniky znamená zvládnout zásady a principy zabezpečení dopravy vůbec, a je proto nezbytným předpokladem pro další zvládnutí novější i zcela moderní zabezpečovací techniky.
Učebnice je určena především studentům střední školy, ale může být přínosem i pro každého, kdo se zajímá o bezpečnost v dopravě.