27

Použité zkratky, použité pojmy

27.1 ZKRATKY

AH (ATH)
Automatické hradlo (automatické traťové hradlo) – dopravna na trati, která rozděluje mezistaniční úsek na dva oddíly a je řízena automatickou činností jízdy vlaku. Návěstidla nejsou na sobě závislá (mají samostatné předvěsti) a návěst STŮJ má absolutní význam.

ATB (AB)
Automatický blok (autoblok) – traťové ZZ, které řídí následnou jízdu vlaku na trati. Zařízení je podřízeno souhlasu obou sousedních dopraven a je ovládáno jízdou železničních vozidel. Oddílová návěstidla jsou na sobě závislá a návěst STŮJ má permisivní význam.

AVV
Automatické vedení vlaku.

ETCS
European Train Control System – evropský vlakový zabezpečovací systém.

EZ
Elektromagnetický zámek – zařízení, které převádí mechanickou závislost klíče od např. výměnového zámku na elektrickou. Je umístěn v blízkosti výměny a kabelem propojen s reléovou částí. Používá se např. u výměn vleček, které nemají elektromotorický přestavník, a proto jsou zajištěny výměnovým zámkem. Užívá se také vnitřní provedení EZ pro závislost klíče na UZ.

GVD
Grafikon vlakové dopravy – grafický jízdní řád, kde pomocí čar jsou znázorněny jízdy jednotlivých vlaků.

GTN
Graficko technologická nástavba – jedná se o PC, na kterém ze znázorňuje GVD.

Hl.
Hláska – místo na trati (dopravna), ze které se obsluhuje traťové ZZ. Pro její činnost je nevyhnutelné telefonické dorozumívání se sousedními dopravnami.

Hr.
Hradlo – místo na trati (dopravna), ze kterého se obsluhuje traťové ZZ. Pro jeho činnost se užívá IK a HZ. Jedná se o poloautomatické traťové ZZ.

HZ
Hradlový závěr – elektromechanické zařízení, které umožňuje blokovat návěstidlo v poloze STŮJ a také umožňuje vazbu s jiným HZ, popř. KR.

IK
Izolovaná kolejnice – elektricky oddělená jedna nebo obě kolejnice od ostatních kolejnic. Slouží pro vazbu jedoucího kolejového vozidla a ZZ.

JOP
Jednotné obslužné pracoviště – pracoviště výpravčího nebo dispečera, který pomocí PC řídí provoz v dopravně nebo popřípadě kromě dopraven i traťové úseky.

KD
Kolejový dotyk – zařízení, které spolehlivě zjistí přítomnost železničního vozidla v předem určeném místě.

KO
Kolejový obvod – zařízení hlídající volnost koleje, výhybky, popřípadě jednotlivých úseků zhlaví.

KR
Kolejové relé – spolupracuje s IK a je výsledným prvkem obvodu IK. Určuje, je-li IK obsazena nebo volná.

PN
Přivolávací návěst – návěst, kterou dává dopravní pracovník strojvedoucímu za mimořádných okolností, při potřebě projet hlavní návěstidlo v poloze STŮJ. Jedná se o kruhový terč bílé barvy s černým lemováním, který musí dopravní zaměstnanec postavit ke stožáru návěstidla. U světelných návěstidel je to pomalu kmitající bílé světlo (je-li jím návěstidlo vybaveno) samotné nebo současně s červeným světlem. Strojvedoucí může pokračovat za návěstidlo dle rozhledových poměrů.

Poznámka: Některá mechanická vjezdová návěstidla jsou doplněna trojicí bílých světel (ve tvaru trojúhelníku). Klidný svit všech světel má také význam PN.
PN je také možné dát prostřednictvím vysílačky nebo lucerny se zeleným a žlutým sklem.

PSt
Pomocné stavědlo – umožňuje v některých stanicích obsluhu části stanice pro zlepšení práce posunu.

PZ (PZZ)
Přejezdové zařízení (přejezdové zabezpečovací zařízení) – všeobecně to, co zajišťuje úrovňové křižování železniční tratě s pozemní komunikací.

ŘP
Řídicí přístroj – elektromechanické zařízení, které obsluhuje výpravčí v dopravní kanceláři a pomocí něhož zabezpečuje vjezdové a odjezdové vlakové cesty. ŘP je nadřízen přístrojům stavědlovým.

RPB
Reléový poloautomatický blok – druh traťového ZZ druhé kategorie.

RZZ
Reléové zabezpečovací zařízení, ve většině případů myšleno jako staniční reléové ZZ.

SP
Stavědlový přístroj – obsluhuje ho signalista na stavědle a je podřízen ŘP. 

TK
Temeno kolejnice - horní hrana hlavy kolejnice. Důležitý bod pro stanovování vzdáleností a rozměrů hlavně pro průjezdný průřez.

TRS
Traťový radiový systém – umožňuje nejen komunikaci dispečera nebo výpravčího se strojvedoucím, ale i nouzové zastavení jednoho či více hnacích vozidel v případě nebezpečí.

UZ
Ústřední zámek – slouží k mechanické závislosti mezi klíči od výměn a výkolejek v závislosti na klíči výsledné vlakové cesty.

VZZ (VZ)
Vlakové ZZ (vlakový zabezpečovač) – zařízení, které přenáší návěstní znak, ke kterému se blíží hnací vozidlo, na ovládací pult strojvůdce. Zvyšuje bezpečnost provozu a umožňuje jeho automatizaci.

Žst.
Železniční stanice.

ZZ
Zabezpečovací zařízení – všeobecně to, co zabezpečuje železniční dopravu.


Přítah kotvy relé. 


Odpad kotvy relé.

27.2 POJMY

Absolutní význam návěsti STŮJ
Strojvedoucí musí před touto návěstí na návěstidle zastavit a počkat na změnu znaku na návěstidle, popřípadě PN.

Autoblok
Automatické traťové zařízení – jednotlivá oddílová návěstidla jsou řízena jízdou vlaku automaticky, bez zásahu lidského činitele.

Dopravna
Místo, odkud lze řídit železniční provoz. Zastávka tedy není dopravnou! Mezi dopravny patří: Hl., Hr., oddílové návěstidlo autobloku, ATH, výhybna, Žst., odbočka. Dopravna může být spojena se zastávkou.

Hláska
Viz Hl.

Hradlo
Viz Hr.

Indikátor
Indikátor – světelné návěstidlo, které svými návěstmi doplňuje návěsti hlavních, seřaďovacích nebo spádovištních návěstidel. Návěst indikátoru může v některých případech svítit i samostatně.

Interoperabilní
Slučitelný se zařízením dle Evropských norem, a tudíž umožňující i provoz zahraničních vozidel bez úprav.

Jízdní cesta
Jízdní cestou rozumíme cestu pro vlak nebo pro posun. Hovoříme pak o vlakové cestě nebo posunové cestě.

Koridorová trať, koridor
Nově budované hlavní tratě na místech starých tratí. Kromě vyšší traťové rychlosti (až 160 km/h) jsou koridory vybavovány nejnovějšími ZZ, zejména obsluhou pomocí JOP.

Nedostatečná zábrzdná vzdálenost
Vzdálenost, která je menší než zábrzdná a nestačí k bezpečnému zabrzdění vlaku nebo kolejového vozidla (jeho snížení rychlosti na 0 km/h).

Odvěs
Jeden nebo více vozů jedoucích samovolně na spádovišti ze svážného pahrbku.

Odvrat
Kolej, která slouží k zachycení případných ujetých vozů a chrání tím dopravní kolej.

Odvratná výhybka
Výhybka, která je v základní poloze zajištěna do odvratu.

Permisivní význam návěsti STŮJ
Strojvedoucí musí před touto návěstí na návěstidle zastavit, a pak může pokračovat za tuto návěst dle rozhledových poměrů. Tento význam platí pouze u návěstidel autobloku!

Podhození výměny
Přeložení výměny pod stojícím nebo jedoucím kolejovým vozidlem. Způsobení vidlicové jízdy nebo rozřezu.

Posunová cesta
Viz jízdní cesta.

Přeložení výměny
Přestavení výměny (hlavně jazyků, popř. stavitelné srdcovky) z jedné krajní polohy do druhé. 

Rozřez
Násilné přestavení výměny jedoucím kolejovým vozidlem po hrotu výměny.

Rychlostní návěstní soustava
Vzájemná závislost mezi hlavními návěstidly, která umožňuje návěstit rychlost, jakou má jet vlak za návěstidlem a rychlost, jakou má u dalšího návěstidla očekávat, popřípadě určuje místo zastavení.

Vidlicová jízda
Přestavení výměny pod jedoucím kolejovým vozidlem při jízdě proti hrotu výměny.

Vlaková cesta
Viz jízdní cesta.

Zábrzdná vzdálenost
Vzdálenost, kterou potřebuje vlak nebo kolejové vozidlo k bezpečnému zabrzdění (snížení rychlosti na 0 km/h). Pro každou traťovou rychlost je také určena zábrzdná vzdálenost.

Závěr jízdní cesty
Závěrem se rozumí mechanické nebo elektrické znemožnění přestavení výměn a popřípadě elektrické zablokování úseků ležících v jízdní cestě. Je tak znemožněno postavit vzájemně se ohrožující cesty. Tedy takové, které by se např. křížily.

Zhlaví
Část stanice, kde se větví jednotlivé koleje.

Zkrácená zábrzdná vzdálenost
Vzdálenost, která je menší než zábrzdná, ale pro vedení tratě do kopce postačuje. Vlak nebo kolejové vozidlo svojí hmotností napomáhá bezpečnému zabrzdění (snížení rychlosti na 0 km/h).


Kvízové otázky: