01

Teorie a didaktika sportovního tréninku

1. Tréninkové zatížení

Adaptace ve sportovním tréninku

Adaptace patří k základním vlastnostem živých organizmů. Umožňuje lépe zvládat situace, které se v životě opakují. Ve sportu jsou předpokladem efektivního zvyšování trénovanosti a sportovní výkonnosti nespecifické a hlavně specifické adaptace. Ve sportovním tréninku adaptaci chápeme jako soubor biochemických, funkčních, morfologických a psychických změn trvalejšího charakteru (avšak vratných) v jednotlivých orgánech a systémech i v organizmu jako celku, které vedou ke zvyšování trénovanosti a sportovní výkonnosti a odolnosti vůči zatížení a zatěžování.

Od adaptace jako reaktivního procesu je třeba odlišovat jednorázové reakce organizmu, kdy změny v organizmu nepřetrvávají dlouhodoběji působení podnětů. K adaptačním změnám tedy dochází až dlouhodobějšími a opakovanými vlivy vnějšího prostředí, ve sportu především v důsledku opakovaných specifických tréninkových podnětů a odpovídajícími reakcemi organizmu. Specifické adaptace mají svůj typický průběh, přičemž různé adaptace vyžadují různou dobu působení tréninkových podnětů. Průběh adaptačních procesů bývá u sportovců částečně odlišný vzhledem k vrozeným dispozicím (geneticky podmíněné adaptační kapacitě), věku, počáteční úrovni trénovanosti jedince, charakteru trénované disciplíny, vnějším vlivům a dalším činitelům.

Z tohoto pohledu můžeme sportovní trénink označit jako proces zaměřený na vytvoření specifických adaptací sportovce vyvolaných opakováním adaptačních podnětů uplatňovaných v podmínkách tréninku a soutěží. Ve sportovním tréninku se jedná o biologicko-sociální adaptace, konkrétně proces morfologicko-funkční adaptace především systému podpůrně-pohybového, nervového, kardiovaskulárního, pulmonálního a endokrinního (např. zpevnění kostí, množství energie a její využívání, hustota vlásečnic, koncentrace myoglobinu, klidová tepová a dechová frekvence apod.), proces motorického učení (naučení se specifickým pohybům, zvládnutí a uplatnění techniky daného sportu) a psycho-sociální interakce (rozvoj osobnosti sportovce ve vztahu k požadavkům tréninkového a soutěžního prostředí – jedná se např. o vlastnosti osobnosti, motivaci, emoce apod.). Tyto procesy se vzájemně podmiňují, prolínají a doplňují.

Tréninkovým procesem odlišného zaměření můžeme docílit například následujících fyziologických adaptací:
Trénink rychlosti a síly: zvýšení zásob glykogenu ve svalu, aktivita enzymů anaerobního metabolismu, rychlejší využívání a obnova zásob ATP při cvičení, odolnost vůči laktátu (zvýšením schopnosti neutralizovat z něj vzniklé ionty vodíku).
Trénink aerobní vytrvalosti: zvýšení aktivity mitochondriálních enzymů až o 100 %, zvýšení přijímaného množství kyslíku a množství ATP jím resyntetizovaného (zejména při zapojení svalových vláken I, při vyšší intenzitě zatížení také II A), zvýšení kapacity svalů využívat tuků a tím šetřit glykogen, schopnosti organizmu metabolizovat laktát a využívat jej pro tvorbu ATP během cvičení, zvýšení hustoty kapilární sítě a množství myoglobinu v pracujících svalech a tím dodávky kyslíku, resp. zlepšení odstraňování CO2.

Jak můžete ve sportovním tréninku optimalizovat vytváření potřebných morfologicko-funkčních adaptací? Vycházíme ze skutečnosti, že lidský organizmus má tendenci k udržení stálosti vnitřního prostředí (homeostázy) jako základní podmínky života. Jde o rovnováhu dynamickou, která je narušována vnějšími podněty a činností regulačních soustav neustále obnovována. Z tohoto pohledu je podstatné, že používané podněty musí být přiměřené, resp. musí mít určitou „sílu“. Síla záměrně používaných adaptačního podnětu může být:
Podprahová, která nevyvolá žádoucí adaptační změny, protože nenaruší dynamickou rovnováhu vnitřního prostředí.
Nadprahová, která svou intenzitou překračuje možnosti regulačních soustav a tyto nestačí narušenou rovnováhu vnitřního prostředí vykompenzovat, což může způsobit narušení normálních funkcí organizmu.
Optimální , kdy podnět nepřevyšuje svými vlivy funkční hranice systémů. Umožňuje, aby reakce organizmu obnovily dynamickou rovnováhu, aby nastalo zdokonalení regulačních mechanizmů a jejich postupné přizpůsobování.

V zásadě platí, že velikost a rychlost adaptačních procesů závisí především na síle, trvání, frekvenci opakování, na druhu adaptačního podnětu, ale i na individuálních specifikách organizmu sportovce. V tréninkové praxi u mládeže se často opomíjí fakt, že k vyvolání adaptací u začátečníka bude dostačovat menší síla opakovaných podnětů, a naopak lze využít většího spektra těchto podnětů (nespecifických podnětů – tzv. všestranně zaměřeného tréninku). Proto je zvyšování trénovanosti takového organizmu jednodušším úkolem, než u již vysoce adaptovaného organizmu vrcholového sportovce (Lehnert, Novosad, & Neuls, 2001). V anglicky psané literatuře se v souvislosti s tréninkovými podněty, resp. zatížením, objevuje pojem „overload“ (přetížení). Tento termín však znamená pozitivní, žádoucí, dostatečně silný adaptační podnět, nezbytný pro zvyšování trénovanosti.

Tréninkové zatížení

Z výše uvedených poznatků o adaptaci, resp. z požadavků na její vznik vyplývá, že pro nezbytnost optimální průběh adaptačních změn je potřeba optimalizovat tréninkové podněty (jejich druh, sílu, doba, frekvence…). V takovém případě se jedná o tréninkové zatížení a zatěžování. Za zatížení se považuje pohybová činnost, která je vykonávána tak, že vyvolává žádoucí aktuální změnu funkční aktivity člověka a ve svém důsledku trvalejší funkční, strukturální a psycho-sociální změny. Tréninkové zatížení lze tedy považovat za základní adaptační podnět vedoucí ke spuštění mechanizmů adaptace organizmu sportovce. Jedná se o specifický druh zatížení převážně povahy cílených pohybových činností specifického charakteru, pomocí kterého především ovlivňujeme a zdokonalujeme faktory sportovního výkonu, průběžně a postupně je slaďujeme v celek, s cílem uplatnění při podávání sportovního výkonu.

Je-li smyslem tréninkového procesu působením tréninkového zatížení jako základního adaptačního podnětu výrazně narušit homeostázu, musí tréninkové zatížení respektovat aktuální úroveň trénovanosti sportovců (samozřejmě také úkoly tréninkového cyklu a další požadavky). Protože velikost tréninkového zatížení jako adaptačního podnětu musí co nejpřesněji odpovídat úrovni trénovanosti (resp. individuální úrovni funkční kapacity) sportovce a požadovaným cílovým stavům, je nezbytné jej co nejpřesněji specifikovat. Tento požadavek především naplňujeme rozlišováním:

  • Vnějšího zatížení, které se vztahuje k vnějším parametrům pohybové činnosti vyjadřujícím množství a kvalitu použitých tréninkových cvičení (např. doba trvání běhu, počet skoků apod.) a jehož vlivy jsou ovlivněny trénovaností, trénovatelností, vnějšími podmínkami (nadmořskou výškou, meteorologickými podmínkami…).
  • Vnitřního zatížení, které představuje velikost reakce systémů organizmu na provedená cvičení a při ovlivňování trénovanosti je považována za rozhodující (např. tepová nebo dechová frekvence).

Vnitřní zatížení při aktivním zotavování (běh)

Zatížení dále charakterizujeme pomocí jeho složek (charakteristik). Rozlišuje se složka zatížení kvantitativní objem a složka zatížení kvalitativní intenzita. Vzájemný poměr objemu a intenzity vytváří podmínky pro nárůst trénovanosti a výkonnosti sportovce. Je třeba si pamatovat, že objem a intenzita stojí ve vzájemném protikladu. Zvýšení objemu tréninkového zatížení je obvykle spojeno se snížením intenzity, a naopak, zvýšení intenzity zatížení je většinou možné pouze při menším objemu tělesných cvičení. V praxi má však význam rozlišování dalších složek zatížení jako druh (specifičnost, tj. podobnost s obsahem sportovního výkonu) složitost, frekvence (hustota) opakovaného provádění cvičení, tréninková metoda (vymezuje hlavně dobu působení podnětu zatěžování a dobu a způsob odpočinku). Další možností jak charakterizovat tréninkové zatížení je stanovit jeho velikost. To je však v mnoha případech problematické, neboť z tohoto pohledu je třeba zatížení chápat jako vícerozměrnou veličinu, která se stanovuje pomocí výše uvedených složek (charakteristik) zatížení a jejich kombinací:

Z hlediska významu dvou základních složek zatížení, tj. objemu a intenzity, se z hlediska důležitosti považuje za rozhodující, intenzita. Například v plaveckém tréninku se z tohoto hlediska rozlišují tyto typy zatížení:
Aerobní 1 (A1). Plavání v tréninkové zóně odpovídající 60−70% intenzitě zatížení. Využívá se při rozplavání a při technických cvičeních.
Aerobní 2 (A2). Plavání v tréninkové zóně odpovídající 70−80% intenzitě zatížení. Trvání série je kolem 10−30 minut čistého času. Typická série je plavání 400 až 3000 metrových úseků nepřerušovaně nebo přerušovaně.
Anaerobní práh (EN1). Plavání v tréninkové zóně přibližující se 80% intenzitě zatížení. Trvání série kolem 40−60 minut čistého času. Odpočinek mezi úseky v sérii je 10−20 sekund, tepová frekvence před začátkem dalšího úseku by měla být 110−120 tepů/min. Typická série je 10×400, 10×200, 20×100 atp.
Maximální aerobní výkon, VO2max (EN2). Plavání v tréninkové zóně přibližující se 90% intenzitě zatížení. Trvání série kolem 20 minut čistého času. Odpočinek mezi úseky v sérii je 30 až 90 sekund, tepová frekvence před začátkem dalšího úseku v sérii by měla být 120 tepů/min. Typická série je 15×100, 8×200 apod. Tento typ tréninku je pro svou náročnost možno aplikovat na začátku sezóny pouze jednou za týden. Se stoupající trénovaností v průběhu sezóny lze zvýšit počet na dva za týden. Vícekrát se v průběhu týdne nedoporučuje.
Laktátová tolerance (AN1). Plavání v zóně odpovídající 80−90% intenzitě zatížení. Trvání série kolem 10−15 minut čistého času. Odpočinek je ovlivněn délkou trvání plavaného úseku (1:1, 1:1,5 nebo 1:2). Delší čas odpočinku umožňuje částečnou metabolizaci laktátu, zatímco u sérií s kratším intervalem se při dalších opakováních kumuluje nemetabolizovaný laktát). Typická série je 2×400, 5×200, 6×100, 12×50 atp.
Maximální laktátově-anaerobní (AN2). Plavání v zóně odpovídající více než 90% intenzitě zatížení, sportovec se snaží plavat všechny úseky „nadoraz“. Trvání série kolem 5−10 minut čistého času. Odpočinek mezi úseky v sérii je 2−4 minuty, tepová frekvence před začátkem dalšího úseku v sérii by měla být nižší než 110 tepů za minutu. Typická série je 2×200, 5×100, 10×50.
Maximální alaktátově-anaerobní (AN3). Plavání velmi rychlých, krátkých úseků bez vysoké kumulace laktátu. Tepová frekvence je maximální. Odpočinek by měl být vzhledem k úsekům plavaným maximální intenzitou 1:2, 1:3 až 1:4. Typická série je 4×50, 8×25. U vytrvalce tento typ tréninku uplatňujeme nejčastěji v kombinaci s jiným typem tréninku.
V týdenním mikrocyklu se obvykle zařazují všechny výše uvedené typy zatížení. Procento zastoupení jednotlivých typů zatížení je však různé a závisí na mikrocyklu, v kterém se sportovec právě nachází.

Reálným výsledkem vlivu tréninkového zatížení na organizmus je jednorázový (krátkodobý) tréninkový efekt. Optimalizace tréninkového efektu především předpokládá stanovit velikost zatížení v tréninkovém procesu na základě objektivního zhodnocení stavu sportovce a dosažené úrovně trénovanosti. Vyšší úroveň trénovanosti umožňuje růst velikosti tréninkových zatížení a tím vytváří předpoklady pro dlouhodobý růst sportovních výkonů. Platí, že čím vyšší mají sportovci sportovní výkonnost, tím více je třeba uplatňovat specifické zatížení k vyvolání dalšího progresu.

Důležitým krokem, který musí trenér učinit již při plánování tréninkového procesu, je ujasnění, jakou funkci má tréninkové zatížení plnit. K základním funkcím zatížení patří:

  1. Rozvoj – postupně zlepšovat sportovní výkon a jeho faktory.
  2. Stabilizace – udržet dosaženou trénovanost a sportovní výkonnost.
  3. Renovace – obnovit trénovanost nebo sníženou výkonnost.
  4. Regenerace – zkvalitnit a urychlit zotavování tréninkovou činností.


Tréninková cvičení jako základní adaptační podněty

Tréninkové zatížení se realizuje prostřednictvím tréninkových cvičení. Ta jsou základním adaptačním podnětům ve sportovním tréninku a hlavním prostředkem k dosažení stanovených tréninkových cílů. Tréninková cvičení bývají tříděna podle různých kritérií:
Sportovních disciplín (herní, atletická, plavecká apod.).
Způsobu svalové práce (statická nebo dynamická).
Počtu zapojených svalových skupin (komplexní a izolovaná, event. globální a lokální).
Stupně obtížnosti a koordinační náročnosti.
Způsobu energetického krytí apod.

V současné době se uplatňuje diferenciace tréninkových cvičení, podle které jsou tréninková cvičení rozlišována podle vybraných znaků z hlediska specifičnosti. Jde o shodu příslušného cvičení se závodním cvičením vzhledem k využívanému systému energetického krytí, zapojení svalových vláken, prostorovým, časovým a dynamickým charakteristikám pohybu a celkovou koordinační shodu. Tradiční je členění tréninkových cvičení na:
Všestranně rozvíjející cvičenínemají přímý vztah ke sportovnímu výkonu. Využívají se v rámci všestranně zaměřeného tréninku s cílem rozvoje nejširšího pohybového základu (běhy, skoky, hody…) a dále sportovních dovedností, kondičních a koordinačních předpokladů, které jsou šíře spjaty s daným sportovním odvětvím (tj. jsou s ním kompatibilní). Jejich zařazení do tréninku vytváří předpoklady pro efektivní rozvoj specifických sportovních dovedností a motorických schopností prostřednictvím níže uvedených druhů cvičení. Všestranně rozvíjející cvičení mohou mít rovněž význam zdravotní a kompenzační (např. protahovací cvičení, cvičení posilující oslabené nebo málo zapojované svalové skupiny).
Speciální cvičení cvičení blízká, avšak ne zcela shodná se závodní specializací (obsahem sportovního výkonu). Nejčastěji mají analytický charakter a jsou orientovaná na zdokonalení některého z faktorů sportovního výkonu. Jsou určena pro rozvoj speciálních schopností a dovedností, které mají bezprostřední význam pro růst výkonnosti. Sem řadíme i speciálně napodobivá cvičení (např. imitace pohybů bez odporu, cvičení na speciálních trenažérech (např. veslařský trenažér), se speciální výzbrojí (např. lyžaři běžci na kolečkových lyžích) a speciálně posilovací cvičení, která mají alespoň některou částí pohybu shodnou kinematickou a dynamickou strukturu a způsob energetické úhrady s cvičením závodním (např. plavání se zvýšeným odporem, skoky po odrazu z různých poloh nebo s doplňkovým odporem napodobující herní činnosti ve výskoku v basketbale, volejbale apod.).
Závodní cvičeníjedná se o provádění sportovní specializace v celém jejím rozsahu. Jejich úkolem je dokonalé zvládnutí techniky a rozvoj specifických schopností a dovedností, které jsou rozhodujícími faktory podmiňujícími dosažení individuálního maximálního výkonu. Tato cvičení jsou obvykle prováděna submaximální až maximální intenzitou a při závodech a soutěžích vždy s maximálním úsilím.
Regenerační cvičení používají se především pro regeneraci, urychlení zotavné fáze formou aktivního odpočinku. Jedná se o cvičení, která se výrazně liší od závodní činnosti a přispívají tak k odpočinku psychickému i fyzickému (např. u atleta plavání a hry, u hráče plavání nebo turistika) a cvičení s nízkou intenzitou.

Zatěžování

Již z poznatků uvedených na začátku kapitoly pro řízení tréninkového procesu, vyplývá, že tréninkový efekt jako výsledek působení jednorázového tréninkového zatížení má pouze dílčí charakter a nevede k adaptaci. Proto ke vzniku specializovaných adaptací v organizmu sportovce může docházet pouze systematickým opakovaným působením zatížení vyvolávajícím účinek v souladu se stanovenými cíli tréninkového procesu, tj. zatěžováním.

Zatěžování lze charakterizovat jako racionální uspořádání adaptačních podnětů (opakování tréninkových zatížení) v souladu s cíli tréninkového procesu. Dávkování zatížení pak představuje způsob a míru zatěžování ve smyslu jeho kvalitativních a kvantitativních změn. Trenér by měl usilovat o přiměřené, individuálně optimální zatěžování s maximálními tréninkovými efekty. Předpokladem optimalizace tréninkového zatížení a zatěžování vzhledem k věku, aktuální úrovni trénovanosti sportovců, cílům a úkolům tréninkového cyklu apod. je dodržování specifických zásad (principů) sportovního tréninku vztahujících se k zatížení a zatěžování. Této problematice je věnována následující kapitola.

Pro trenéra je důležité, aby měl na mysli, že optimální průběh adaptačních změn ve sportovním tréninku vyžaduje optimalizovat nejen tréninkové zatížení, ale i zatěžování. K vyjádření kvantitativních i kvalitativních obměn v zatěžování se používá pojmu manipulace se zatížením. V tréninkové praxi je tréninkové zatížení a zatěžování konkrétně realizováno:

  1. Provedením tréninkového cvičení (často hovoříme o „nástupu“).
  2. Stanovením opakování tréninkového cvičení (série).
  3. Celkovým tréninkovým zatížením v jednotce (tréninková dávka).
  4. Dávkováním zatížení (opakování tréninkových dávek).

Úkolem další části kapitoly je upozornit na význam odpočinku a zotavovacích procesů v něm probíhajících. V praxi se často zapomíná, že odpočinek je nedílným předpokladem rozvoje trénovanosti jako výsledku specifické adaptace, neboť vlastní adaptační pochody jsou vyvolávány střídáním odpovídajícího zatížení a zotavení (odpočinku). Proto sehrává důležitou roli životospráva sportovce. Zatížení v průběhu tréninkové jednotky vede organizmus sportovce ke spotřebě energie, snížení práceschopnosti a vyvolává únavu. Je-li zatížení dostatečně veliké, následný pokles funkčních možností, narušení homeostázy (rovnovážného stavu vnitřního prostředí organizmu) je rozhodujícím podnětem, který spouští složité adaptační mechanizmy. Podle jedné z nejrozšířenějších teorií jsou v zotavné fázi obnoveny nejen spotřebované energetické rezervy, ale vytvořeny i nové energetické rezervy, které přesahují výchozí hodnoty energie před zahájením zatěžování organizmu. Tento stav se nazývá superkompenzace (obrázek 1). Doba vzniku superkompenzace se liší především podleabsolvovaného cvičení a trénovanosti sportovce (jedná se o hodiny až desítky hodin).

Obrázek 1. Průběh superkompenzace

Superkompenzace je považována za biologický základ adaptačního procesu a zabezpečuje vznik tréninkového efektu. Vzniká při dlouhodobé sumaci zatěžování v jednotlivých tréninkových jednotkách. S narůstajícím počtem tréninkových jednotek, tedy s délkou tréninkového procesu, se dílčí hodnoty zvýšení energetických rezerv spojují – nastává kumulace tréninkového efektu, která je základem růstu výkonnosti trénujícího sportovce (Lehnert, Novosad, & Neuls, 2001). Kromě „teorie kumulativního tréninkového efektu“ se v současnosti akceptuje teorie reziduálního (zbytkového) tréninkového efektu“, podle které efekt po ukončení tréninku určitého zaměření přetrvává delší dobu, zatím co únava odezní v kratším časovém horizontu.

Tipy pro tréninkovou praxi
Z uvedeného je zřejmé, že manipulace se zatížením je významně ovlivněna jeho velikostí. Stanovení velikosti zatížení však není v mnoha případech jednoduchou záležitostí (např. u herních cvičení). Pro potřeby tréninkové praxe můžeme orientačně velikost zatížení stanovit (odhadnout) následovně:

  • Nízké: trénink koordinace, techniky, zatížení lokálního charakteru…
  • Střední: trénink rychlosti, výbušné síly, aerobní vytrvalosti, technicko-taktický ve stresových podmínkách…
  • Vysoké: trénink síly (hypertrofie), intenzivní vytrvalostní trénink, využití superstresoru…

Trenér by měl mít přehled především o tom, jaké zatížení pro vaše svěřence představují často používaná tréninková cvičení, tréninkové jednotky, ev. tréninkové mikrocykly. Při plánování a realizaci zatížení a zatěžování by měl dále zohlednit věk (především biologický a tréninkový), trénovanost (tělesnou zdatnost), zdravotní stav, dlouhodobou koncepci tréninku, především u dorosteneckých a seniorských kategorií dále specifické požadavky sportovního výkonu, tréninkového období (cyklus) a jeho cíle. Do celkové náročnosti programu sportovců je rovněž nezbytné vzít v úvahu soutěžní zatížení!

Kontrolní otázky

Charakterizujte podstatu adaptačních procesů v souvislosti se sportovním tréninkem.
Objasněte pojem tréninkové zatížení. Jaké jsou základní složky zatížení a jak se v tréninkové praxi hodnotí?
Vysvětlete rozdíl mezi vnějším a vnitřní zatížením. Jak dělíme tréninková cvičení a co je podstatou jejich diferenciace podle specifičnosti a intenzity? Jaké funkce plní zatížení ve sportovním tréninku? Vysvětlete pojem zatěžování. Jaký význam má v procesu zatěžování zotavení a jak vzniká stav superkompenzace?

Literatura

Bompa, T. (1999). Periodisation training for sports. Champaign, IL: Human Kinetics.

Dovalil, J., Choutka, M., Svoboda, B., Hošek, V., Perič, T., Potměšil, J., Vránová, J., & Bunc, V. (2012). Výkon a trénink ve sportu. Praha: Olympia.

Lehnert, M., Novosad, J., & Neuls, F. (2001). Základy sportovního tréninku I. Olomouc: Hanex.

Semiginovský, B. (1987). Fyziologické základy biotechnologie řízené sportovní přípravy. Praha: Státní pedagogické nakladatelství.

Sharkey, B. J., & Gaskill, S. E. (2006). Sport physiology for coaches. Champaign, IL: Human Kinetics.