22

Sport osob se zdravotním postižením

3. Mezinárodní hnutí speciálních olympiád a deaflympijské pojetí sportu

Hnutí speciálních olympiád


Hnutí speciálních olympiád (SO) vzniklo z popudu Eunice Kennedy-Shriverové v USA v 60. letech minulého století. Toto hnutí se věnuje organizaci a rozvoji sportu osob s mentálním postižením. Po jednání s Mezinárodním olympijským výborem získalo toho hnutí olympijskou akreditaci v roce 1988. Česká republika se SOI zapojila v roce 1991 jako České hnutí Speciálních olympiád (ČHSO). Sídlo ČHSO je v Praze. Hlavním orgánem je Valná Hromada. Podstatnou základní jednotkou, jsou sportovní kluby SO, ať už jsou to samostatná občanská sdružení, většinou vznikající z iniciativy rodičů, nebo kluby-satelity škol praktických, převážně však domovů pro osoby s MP s denním, týdenním či celoročním režimem. Sídlem SOI je Washington (www.specialolympics.org).

Obrázek 41. Radost z medailí (SOI, 2013)

Sportovní filosofie SO je založena na principu relativity vzhledem k aktuálnímu výkonu, to znamená na kompozici finálových skupin dle limitů postižení, prezentovaných aktuálním sportovním výkonem mezi kvalifikací a finále. Je vyjádřené pravidlem tzv. čestného soutěžení. Speciální olympiády jsou založeny na přesvědčení, že osoby s mentálním postižením:

  • jsou schopny se učit, prožívat radost z účasti v pohybových aktivitách a SO,
  • mohou mít fyzický, duchovní i sociální prospěch z účasti v SO,
  • mohou zlepšovat schopnosti, zdatnost, rozvíjet motorické dovednosti v programech SO.

Kromě prospěchu pro rozvoj bio-fyziologický mohou speciální olympiády přispívat k návykům aktivního životního stylu a k posílení psychosociálních komponent, jako jsou sebedůvěra, samostatnost, projevení odvahy a radosti, upevňování přátelství rodin, začlenění do dané skupiny i do společnosti obecně. Tudíž osoby s MP všech limitů i věkových kategorií mají právo mít příležitost zúčastnit se zvolených programů SO a právo účastnit se tréninků a soutěží. Program SO není cíl, ale prostředek oboustranné výchovy a socializace (sportovci a jejich rodiny na jedné straně, veřejnost na druhé straně). Proces SO musí vždy zdůrazňovat úctu ke sportovcům a pozitivní postoje (kvalita tréninku a tréninkových prostor, přístupy trenéra, kvalita organizace soutěží, oblečení adekvátní sportovní situaci či události, apod.). (Ješina & Válková, 2013, s. 64)

Obrázek 42. Závody na sněžnicích (SOI, 2013)

Mezinárodní hry speciálních olympiád se konají ve čtyřletých cyklech vždy rok před konáním Olympijských a Paralympijských her. Zatím poslední zimní hry se uskutečnily v roce 2013 v Koreji a letní hry v roce 2011 v řeckých Aténách. Sportovci soutěží v těchto letních sportech: atletika, plavání, cyklistika, rytmická gymnastika, boccie, stolní tenis, volejbal (sjednocený), fotbal (sjednocený) a sporty přizpůsobené. Mezi zimní sporty SOI patří: běžecké lyžování, sjezdové lyžování, snowboarding a floor hokej (sjednocený).
V SO hnutí najdeme také velmi specifické modifikované sporty. Mezi tyto sporty patří (a) sporty přizpůsobené a (b) sporty sjednocené. Přizpůsobené sporty zahrnují disciplíny, které jsou určeny sportovcům s těžkým a kombinovaným postižením. Jedná se o jednoduché aktivity jako např. skok z místa, skok do výšky, slalom na vozíku, nebo hod na cíl. Sjednocené sporty se týkají pouze sportů dyadických a týmových. V těchto sjednocených sportech kooperují spolu SO sportovci s partnery (sportovci bez mentálního postižení) Pravidlo určuje, že na soupisce či v soutěži (na hřišti) může být shodný nebo menší počet partnerů (např. v přehazované 3 a 3, v kopané o 7 hráčích 4 sportovci a 3 partneři.).

Deaflympijské pojetí sportu

Potřeba setkávat se, sportovat, soutěžit a hrát si, hovořit mezi sebou o všem možném, vedla sluchově postižené sportovce napřed k pozvolnému setkávání, následně hraní některé z naučených pohybových nebo míčových her. Nutnost pohovořit si se sobě rovnými a potřeba sportovat a tedy zapůjčovat či pronajímat si sportoviště, vedla tyto sluchově postižené sportovní nadšence k založení adekvátní sportovní organizace. Myšlenka Mezinárodních her neslyšících, jakožto obdoba Olympijských her pro neslyšící, vznikla v roce 1924, jejím iniciátorem byl francouz Eugene Rubens – Alcais. Díky jeho přesvědčivé snaze se mu podařilo shromáždit šest oficiálních národních družstev na stadionu Pershing v Paříži: z Belgie, Francie, Velké Británie, Holandska, Polska, Československa.

ICSD (Mezinárodní výbor sportu neslyšících) zaštiťuje olympijské sportovní prostředí neslyšícím sportovcům a jeho vlastním mottem je „Rovnost na sportovním poli“. Na letních a zimních Deaflympiádách, světových šampionátech a dalších závodech pod patronací ICSD mohou zápolit jen sportovci neslyšící nebo nedoslýchaví. Těmito směrnicemi se řídí plnoprávní členové ICSD, přidružení členové i regionální konfederace na sportovních akcích mezinárodní úrovně.


Směrnice pro způsobilost sportovců

Na letních i zimních Deaflympiádách se scházejí neslyšící sportovci ze všech sdružených národních svazů. Ten, kdo chce nastoupit na Deaflympiádě nebo jiných závodech pod patronací ICSD, musí splňovat následující požadavky:

  • Sportovec musí být neslyšící, což se definuje jako ztráta alespoň 55 dB na lepším uchu (test na tři čisté tony o frekvencích 500, 1000 a 2000 Hertzů a vodivosti vzduchu podle normy ISO 1969;
  • Musí být členem sdruženého národního svazu a občanem státu tohoto svazu; a
  • Závodníkům se přísně zakazuje používat při závodě protetiku, jak sluchadla, tak i kochleární implantáty.

Vybrané Sporty v České republice, jejich organizace, odlišnosti v tréninku, nácviku, organizaci soutěží, systémy

Atletika
Je zakomponována do rámcového vzdělávacího programu ZŠ, klade mimo jiné základ a přípravu na velkou meziškolní akci v České republice – Celostátní sportovní hry sluchově postiženého žactva (CSH SPŽ), případně soutěže žáků společně s intaktní populací. Záleží na volbě vedení škol pro sluchově postižené, zda posílá své žáky na tyto soutěže. Atletika je zařazena rovněž v programu středního školství, navazuje na Celostátní sportovní hry sluchově postižené mládeže (CSH SPM ) a následně na atletické závody v regionu. Mistrovství České republiky (MČR) se konají pouze na stadionu, halové MČR zatím není. Účast všech kategorií dle manuálu – směrnic ČSNS – žactvo, dorost, junioři, dospělí. Odlišnosti od věkových kategorií intaktní populace. Je však tendence tuto záležitost sjednotit. Na soutěži (MČR) převažuje mládež, dospělí závodníci jsou v posledních letech v menším počtu.

Plavání
Výuka plavání je zařazena do rámcového programu základních škol pro sluchově postižené. Na CSH SPŽ se soutěží na 50m volný způsob a 50m prsa, dále je na programu štafeta 4x 50m volný způsob. MČR se konávalo převážně v Olomouci, případně v Praze, v Brně. Na MČR byla účast většinou z Moravy, ale vždy přijeli plavci z Prahy, někdy ve větším počtu (15), jindy menší skupinka (5) závodníků. Celkem se zúčastňovalo v Olomouci vždy kolem 60 závodníků převážně mládežnické a žákovské kategorie.

Cyklistika
Silniční cyklistika je představována jako soutěže jednotlivců. V současné době má největší základnu olomoucký sportovní klub SKIVELO, který je zároveň jako pořadatel a garant většiny cyklistických soutěží v ČR. MČR se pořádají každoročně v srpnu a září, pro menší počet závodníků se tato soutěž zařazuje do závodů intaktní populace. Pořadatel vybere některý ze závodů, který svými parametry odpovídá soutěži neslyšících. Dochází k řešením problémů s licencemi, ale nabídka příležitostí k soutěžení je uspokojivá: Od roku 2001 je pořádán také separovaný závod žactva. Původně vznikl jako jako otevřený závod žactva v Olomouci, kam se neslyšící žáci mohli individuálně přihlásit. V současnosti mají tedy neslyšící děti 2 cyklistické závody. Účast je ovšem malá, vždy asi kolem 15 dětí.

Kuželky
Organizuje se soutěž dospělých, jednotlivci i družstva (6 členná nebo 4členná, jak mužů, tak žen). U nás se účastní tyto týmy: Strakonice, Plzeň, Praha, Brno, Ostrava, Blansko, Zlín, Ústí nad Labem, České Budějovice, Kroměříž, Hradec Králové. Putovní poháry se pořádají jako otevřená soutěž. Jednotlivci startují na vlastní náklady nebo na náklady vysílajícího klubu. Svým pojetím - charakterem se nejedná o formu mistrovství, ale pouze o mítink. Při soutěži nejsou problémy, komunikaci s rozhodčími zajišťuje tlumočník. Tento sport lze využít i jako volnočasovou aktivitu.

Stolní tenis
Stolní tenis hrají dospělí, mládež, dorostenci, žactvo. Jsou přebory škol, župní soutěže, MČR. Dvouhra, čtyřhra. ČR má také reprezentaci pro dvouhry a čtyřhry. Soutěže jsou řízeny propozicemi, v nichž je uvedeno, jaký bude systém soutěže, jak se soutěž bude bodovat – jednotlivci pro soutěž družstev. Stolní tenis u nás disponuje poměrně početnou hráčskou základnou a je hrán např. také v internátech a v klubech.

Speciální olympiády a deaflympiády jsou nesrovnatelně menší než hry Paralympijské. Nicméně vytvářejí důležité podmínky pro jejich sportovce. Obě hnutí kladou důraz na pravidelnou sportovní činnost a mají soutěže na všech úrovních (regionální – celosvětové). Pro lepší pochopení sportovního potenciálu těchto osob doporučuji studovat společně kapitolu s názvem „Vymezení oblasti specifických potřeb osob se zdravotním postižením“. U všech sportů osob se zdravotním postižením je velmi důležité si uvědomit význam pravidelné sportovní činnosti a potenciál pro komplexní rozvoj osobnosti a zdraví u dětí (mentální i sluchové postižení je většinou postižení vrozené).

Literatura

Ješina, O. & Válková, H. (2013). Aplikované pohybové aktivity osob s mentálním postižením. In. M. Kudláček (Ed.). Základy aplikovaných pohybových aktivit. Olomouc: Univerzita Palackého.

Panská, S. (2013a). Aplikované pohybové aktivity osob se sluchovým postižením. Olomouc: Univerzita Palackého

Panská, S. (2013b). Aplikované pohybové aktivity osob se sluchovým postižením. In. M. Kudláček (Ed.). Základy aplikovaných pohybových aktivit. Olomouc: Univerzita Palackého.