04
Koordinační schopnosti se vztahují k výrazu koordinace. Koordinovat znamená uspořádávat, uvádět v soulad. Pohybová (motorická) koordinace vyjadřuje aspekt silového, časového a prostorového řízení pohybové činnosti (regulace pohybu). Pohybová koordinace umožňuje provádění různých sladěných, účelných a komplikovaných pohybových činností za různých podmínek a v nejrůznějších situacích. Uplatňuje se např. při změnách pozice těla v prostoru, udržování či obnovování rovnováhy, reakcích na podněty (signály), vykonávání přesných pohybů k dosažení cíle, uskutečňování pohybové činnost v náležitém rytmu, jejím přizpůsobování a přestavování podle měnících se podmínek, atd.
Koordinační schopnosti (dříve také obratnostní schopnosti, obratnost) jsou úzce spjaty s dovednostmi (jsou předpokladem pro širší skupinu pohybových činností, jež se vyznačují podobnými koordinačními nároky). Vnitřně se koordinační schopnosti vyznačují různými operacemi příjmu, zpracování a uchovávání informací. Jedná se o percepční, kognitivní a paměťové operace. Koordinační schopnosti můžeme chápat jako komplex schopností lehce a účelně koordinovat pohyby, přizpůsobovat je měnícím se podmínkám, provádět složitou pohybovou činnost a rychle si osvojovat nové pohyby.
Koordinační schopnosti se uplatňují především při pohybové činnosti s vysokými nároky na řídící činnost nervové soustavy (složitější pohyby, změna pohybů…). Mohou však působit pouze v jednotě s kondičními schopnostmi. Jednotlivé sporty mají odlišné nároky na koordinační schopnosti, předpokladem sportovního výkonu je však vždy více koordinačních schopností. V současném sportu je díky vysoké úrovni koordinačních schopností možné pozorovat náročnější prvky, ale i nižší výskyt chyb.
Ačkoliv se v posledních letech prokázalo, že toto strukturování není faktorově analyticky dokazatelné a konstrukt koordinace již není převážně vysvětlován klasickým konceptem schopností a hledají se nové přístupy ke zkoumání, v této knize budeme vycházet z tradičního strukturálního modelu koordinačních schopností. Nejčastěji se vyčleňují tyto subsc hopnosti (dílčí, relativně samostatné), které má uplatnění zejména v tréninku mládeže:
Pro tréninkovou praxi má rovněž význam rozlišení koordinačních schopností obecných a speciálních. Obecné koordinační schopnosti se vztahují se k provádění řady pohybových dovedností (nevztahují se přímo k požadavkům sportovních výkonů) a jsou základ em efektivní ho rozvoje speciálních koordinačních schopností. Zařadit zde můžeme např. základní gymnastické, atletické a herní dovednosti (kotoul, varianty skoků, hodů …). Sportovně-specifické (speciální) koordinační schopnosti jsou dány požadavky sportovních výkonů. Jsou omezené na jeden sport či sportovní disciplínu, vázané na charakteristickou motorickou dovednost (např. u skokana na lyžích diferenciační schopnost při odrazu, rovnováhová schopnost při letu a doskoku). V průběhu sportovní přípravy musí jejich rozvoj postupně převážit nad rozvojem obecných koordinačních schopností.
Jaká jsou pozitiva optimálně rozvinuté koordinační schopnosti?
Ve světové literatuře se lze často setkat s pojmem agility. Agility je spojeno s přesností pohybu,
jeho a účelností, a především rychlostí.
Proto se jeho objasněním budeme zabývat v kapitole „Rychlost“.
Problematice tréninku koordinačních schopností je v posledních letech věnována zvýšená pozornost. Hlavním důvodem je skutečnost, že další možnosti rozvoje kondičních schopností jsou u současných vrcholových sportovců velmi limitované. Především ve sportech s vysokými nároky na techniku je další zvyšování výkonnosti spojeno se zlepšováním koordinace, resp. techniky. Dalším důvodem je, že stimulaci koordinačních schopností u současných dětí je třeba věnovat více pozornosti, neboť jejich úroveň při vstupu do dlouhodobé sportovní přípravy je nižší než u předchozí generace. Pro trenéra je důležité vycházet ze skutečnosti, že rozvoj koordinačních schopností se může uskutečňovat především samostatně nebo v rámci technické (resp. technicko-taktické) přípravy. Zřejmý je rovněž přínos kondiční přípravy obsahující koordinačně náročnější pohyby.
Tréninkem koordinace dochází k rozšiřování pohybové zkušenosti, počtu a kvality dovedností bez důrazu na jejich maximální dokonalost, což ovlivňuje mj. i rozvoj učenlivosti. Důležité je, že většina koordinačních schopností je tréninkem „značně“ ovlivnitelná. Trénink by měl obsahovat úkoly na hranici výkonnosti zpracování informací, které vyvolají sebeorganizující procesy, které povedou ke zkvalitnění pohybového řízení. Vzhledem k tomu, že každý sport/situace vyžaduje specifická cvičení, dají se jen vymezit návody/opatření pro tvorbu zásobníku cvičení.
Podstatou tréninku je především:
Je však nutno zmínit, že názory na uplatňování
tréninku koordinace ve výkonnostním sportu se různí
(podle některých odborníků je tento trénink zbytečný,
podle jiných je začleněn do tréninku techniky a další
zastávají názor, že tvoří samostatnou část
tréninku).
Metodika tréninku koordinačních schopností
Koordinační schopnosti se rozvíjí především prostřednictvím koordinačně náročných cvičení všeobecného
i specifického charakteru.
Jejich vykonáváním rozšiřuje sportovec svou pohybovou zkušenost, ev. je nucen vytvářet na základě dříve získaných zkušeností nové originální struktury. Takovými jsou buď nová, neobvyklá, komplikovaná i „záludná“ cvičení, anebo cvičení seskupená do různých variací a kombinací (nejčastěji gymnastická cvičení, tance, hry apod.).
Trénink koordinačních schopností vyžaduje plnou koncentraci,
důraz je kladen především na přesnost
a plynulost provedení. Proto jej realizujeme, především
u začátečníků, na začátku
hlavní části tréninkové jednotky.
Trénink je prioritou především v počátečních
etapách dlouhodobé sportovní přípravy, avšak
dle specifik jednotlivých sportů pokračuje i v etapách následujících.
Metody tréninku koordinačních schopností
V literatuře se lze setkat s různým členěním těchto metod
tréninku koordinačních schopností. Nejčastěji bývají
zmiňovány:
S problematikou koordinačních schopností úzce souvisí senzomotorika (znamená souhru mezi svaly a nervovým systémem), jejíž součástí je propriorecepce (příjem informací neprobíhá přes velké receptory, jako jsou optické, akustické orgány nebo orgány rovnováhy, nýbrž za pomocí malých receptorů ve svalech, kloubech a šlachách). V těchto souvislostech je vhodné zmínit metodu senzomotorické stimulace, původně využívanou především v léčebné fyzioterapii. Jejím cílem je dosažení svalové kontrakce v rámci pohybového stereotypu tak, aby byly bez volní kontroly vytvořeny optimální podmínky pro realizaci pohybu.
Obsahem metody jsou balanční cvičení (cvičení rovnováhy) v různých posturálních polohách, zpočátku na pevné podložce, později na labilních plochách, jako jsou kulové a válcové úseče, vzduchové podložky, balanční míče apod. Při cvičení dochází ke zvýšené aktivaci receptorů především v plosce nohy, hlubokých svalech krku a zad (svalová vřeténka, šlachová tělíska), kloubních a kožních receptorů, rovnovážného ústrojí ve vestibulárním aparátu a v mozečku. Zvyšuje se tak množství informací o aktuálním postavení kloubu či napětí ve svalu směřujících aferentními dráhami do CNS. Zde jsou informace zpracovány a vytvořeny odpovědi, které proudí eferentními dráhami zpět do svalů. Aktivované svaly provedou korekci polohy končetiny, resp. části těla s cílem optimalizovat provedení následného pohybu.
Dochází tak ke zlepšení držení těla,
harmonizaci činnosti svalových skupin (zlepšení souhry stabilizačních svalů – nervosvalové
koordinace) a vedení pohybu a k redukci nebezpečí vzniku
svalových dysbalancí. Metoda rovněž vede k posílení
stabilizačních (posturálních) funkcí
bez výraznější volní kontroly, k posílení
svalstva v oblasti kloubů a ke zlepšení reaktibility
nervosvalového aparátu na základě motorického
učení, čímž tato metoda přispívá k
prevenci zranění u sportovců. Z tohoto důvodu bývá
uplatňována i vrámci kondiční přípravy.
Tipy pro tréninkovou praxi
Trénink koordinačních schopností u mládeže
Trenéři mládeže by měl respektovat fakt, že současné
děti vstupují do sportovní přípravy na nižší
úrovni, než děti před 15–20 lety. Dále je třeba vycházet
z poznatku, že trénink koordinačních schopností podporuje všestrannost a proces učení se základům sportovní techniky. Z těchto a dalších důvodů ke je proto jednou z priorit počátečních etap dlouhodobé sportovní přípravy.
Již ve věku 4(6)–10 let se doporučuje zařazovat široké
spektrum koordinačních cvičení, a to nejlépe v každém
tréninku. Výhodou je, že tento typ tréninku děti obvykle
baví. Problémem naopak je, že v tomto období se často
děti pravidelného „tréninku“ ještě nezúčastňují.
Předškolní a mladší školní věk
je totiž typický strmým vývojovým vzestupem
úrovně pohybové koordinace (zrání nervové
soustavy a vývoj analyzátorů výrazně předbíhá
ostatní růstové a diferenciační procesy).
Ve starším školním věku (11–15 let) se postupně rozvoj koordinačních schopností zpomaluje, zastavuje a ke konci období dochází event. i k poklesu jejich úrovně. V této etapě se ve většině sportů stále více respektují specifika jednotlivých sportů. U dříve dospívajících se z tohoto důvodu doporučuje zařazovat více koordinačních cvičení.
Na konci adolescence (dívky cca 13–17, chlapci 15–19 let) nastává druhý vrchol motorického rozvoje a ve sportech s vysokými nároky na koordinační
schopnosti (tj. ve sportech, kde představují
rozhodující faktor sportovního výkonu) bývá
dosaženo maximálních výkonů.
Ukazuje se, že rozdíly mezi hochy a děvčaty jsou minimální. U dětí do 11(12) let je úroveň koordinačních schopností chlapců i dívek podobná. V následujícím období, ve spojitosti s časnějším dospíváním, dosahují dívky „koordinační zralosti“ o jeden až dva roky dříve než chlapci. Po třináctém roce pozorujeme jen malé, ve srovnání s kondičními schopnostmi zanedbatelné, diference.
Tipy pro tréninkovou praxi
Diagnostika koordinačních schopností není, z důvodů komplexity, jednoduchou záležitostí. Ve sportovní praxi se využívá se přístrojového laboratorního a terénního motorického testování. Testy jsou zaměřeny na přesnost, složitost, rychlost, přizpůsobivost, učenlivost, apod. Při laboratorním testování používáme přístroje jako reaktometr, stabilometr, dynamometr a dalších pomůcek. Příkladem terénních motorických testů je test statické rovnováhové schopnosti – „plameňák“, reprodukování stanoveného tempa (např. při skákání přes švihadlo) nebo sestava s tyčí pro testování schopnosti sdružování pohybu. Testy speciálních KS se zařazují především u dospělých sportovců.
Dovalil, J., Choutka, M., Svoboda, B., Hošek, V., Perič, T., Potměšil, J., Vránová, J., & Bunc, V. (2012). Výkon a trénink ve sportu. Praha: Olympia.
Häfelinger, U., & Schuba, V. (2009). Koordinationstherapie. Proprizeptives Training. Aachen: Meyer & Meyer Verlag.
Hohmann, A., Lames, M., & Letzelter, M. (2010). Úvod do sportovního tréninku. Prostějov: Sdružení sport a věda.
Kolektiv autorov (2008). Normy koordinačních schopností pre 11-15 ročných športovcov. Nitra: Pedagogická fakulta univerzity Konštantína filozofa v Nitre.
Krištofič, J. (2006). Pohybová příprava dětí. Koordinační a kondiční gymnastická cvičení. Praha: Grada.
Měkota, K., & Novosad, J. (2005). Pohybové schopnosti. Olomouc: Univerzita Palackého.
Perič, T. (2008). Sportovní příprava dětí. Praha: Grada.
Sheppard, J., & Young, W. B. (2006). Agility literature review: Classifications, training and testing. Journal of Sports Sciences, 24(9), 919–932.
Zimmermann, K., Schnabel, G., & Blume, D. (2003). Koordinative Fähigkeiten. In G. Ludwig, & B. Ludwig (Eds.), Koordinative Fähigkeiten – koordinative Kompetenz (pp. 25–33). Kassel: Universität Kassel.
White, R. (2007). Speed & Agility Ladders. Coach & Athletic Director, 76(10), 77.
Young, W. B., James, R., & Montgomery, I. (2002). Is muscle power related to running speed with changes of direction? The Journal of Sports Medicine and Physical Fitness, 42(3), 282–288.