01

Jak naprogramovat N-céčko

Historie a vývoj obráběcích strojů... (od jednoduchého ke složitému)

A na počátku byla tma…

Když v roce 1879 Thomas Alva Edison sestrojil první žárovku, mělo za sebou strojírenství již pěkných pár let vývoje. Dalo by se říct, že podobně jako v ostatních odvětvích byla již od počátku věků pro člověka rozhodující myšlenka zjednodušit a zkvalitnit svůj život. Všechno to začalo používáním primitivních nástrojů…

První klíny a škrabadla používali naši předci již před čtyřmi miliony let.
- způsob obrábění vrážením klínu z tvrdého materiálu do materiálu měkčího je stále jedna nejpoužívanějších

 4 mil. př. n. l.

 

Kamenné sekyry jsou staré nejméně čtvrt milionu let.
- síla klínu na prodlouženém držadle významně zvýšila jeho účinnost…

 200 tis. př. n. l.

   

Primitivní luk položil základy mnoha různých činností, počínaje rozděláním ohně, (před 80tis. lety), přes lov zvěře až po základy obrábění (tětivový soustruh a hrnčířský kruh - Egypt - cca 1400 př. n. l.)
- princip rotačního obrábění, objevený při těchto činnostech využíváme dodnes…

 

 80 tis. př. n. l.

1500 - 500 př. n. l. Objevují se první nástroje z mědi a s nimi, o něco později, potřeba jejich odlévání a kování. Mistry v tomto oboru byli v Evropě staří Keltové.

 1500–500 př. n. l.

 

1200 př. n. l. se začíná šířit umění zpracovávat (tavit) železnou rudu. Je ovšem doloženo, že již kolem roku 2500 př. n. l. dokázali zpracovávat houbovitou železnou rudu v primitivních pecích s měchy Chetité.
- tuto dovednost jsme postupem času vylepšovali až na úroveň práškové metalurgie

 1200 př. n. l.

Obrábění se začíná dělit do dvou základních směrů
- obrábění dřeva, které bylo jakýmsi základním materiálem a obrábění železa, které bylo kvůli své tvrdosti zpočátku především slévačského a kovářského charakteru.

   

Počátky mechanizace byly položeny zpravidla u vodních toků - vodní mlýn - vynález, známý antickému světu již od 2. st. před n. l., se do středověké Evropy dostal až během křížových výprav (mlýny, hamry, pily)
- středověká Evropa byla "technologicky" zaostalá
- za svůj rozkvět vděčí především náboženské a obchodní expanzi…

 200 př. n. l.

 

První horizontální větrný mlýn se objevil na severovýchodě Evropy až kolem r. 1180 jeho předchůdce, mlýn vertikální se používal v Persii již v 1. století n. l.
- někdo je sto let za opicemi, no a my byli tisíc let za Peršany :)

 1180 n. l.

 

Kolem roku 1400 (v souvislosti s vynálezem střelného prachu) se při zdokonalování výroby odlévaných hlavní děl objevuje potřeba přesnějšího, nejprve vrtaného, později soustruženého vnitřku hlavně.

 1400 n. l.

 

Pokrok nastal v 15. století, kdy byla představena vrtačka na dřevo s klikovým mechanismem. Na počátku 17. stol. Byl vynalezen vyvrtávací stroj, který byl poháněn vodním kolem.

 15.–17. stol. n. l.

 

První stroje pro frézování se objevují na konci 18. století, nejprve v podobě strojních pilníků v zámečnických dílnách.

 18. stol. n. l.

 

V průběhu 19. století a také v souvislosti s vynálezem parního stroje (r. 1765), přišla na svět celá řada mnohdy velmi kvalitních řešení konstrukce a technologie obráběcích strojů. Část z těchto vynálezů však nepřežila dobu svého vzniku a z mnoha různých důvodů byla zapomenuta. A tak se často stává, že některá řešení jsou mnohdy i se značným časovým odstupem vynalezena dvakrát.

 19. stol. n. l.

 

Za přelomový bod ve vývoji obráběcích strojů je obecně považována celosvětová výstava v Paříži v r. 1867, i když samotný koncept frézovacího stroje vznikl již před rokem 1862. Právě zde se mu dostalo reklamy a zasloužené pozornosti odborné i laické veřejnosti.

 1862 n. l.

 

Do konce 19. století vzniká celá řada dodnes používaných konstrukcí obráběcích i tvářecích strojů, jejichž základ tvořil zpravidla litinový rám. Důležitou součástí konstrukce měnící doposud užívaný transmisní přenos rotačního pohybu je vynález elektromotoru, tedy nejprve jeho stejnosměrné podoby v roce 1873. K významným průmyslovým odvětvím přibylo hutnictví, rozvoj textilního, chemického a potravinář. průmyslu objevují se první automobily.

 1873 n. l.

 

Přelom 19. a 20. století: začátek masivního využívání el.energie, rozvoj dopravy, vznik prvních průmyslových norem (USA), pásová - sériová výroba (Henry Ford). Monopolní těžařský a ocelářský průmysl. Vysoký podíl automatizace
- narážkové a vačkové stroje. Snížení podílu lidské práce, zvýšená efektivita - delší seřizovací časy.

 19.-20. stol. n. l.

 

V r. 1942 John T. Parsons přivádí na svět první NC stroj. (Numerical Control). V souvislosti s výrobou přesných leteckých součástí pro vrtulníky firmy Sikorsky Aircraft.

 1942 n. l.

 

Po roce 1970 byly vyvinuty CNC stroje (Computer Numerical Control) – počítačové číslicové řízení. Tyto stroje již jsou vybaveny vlastním počítačem, který řídí výrobní proces, kontroluje NC program několik vět dopředu před vlastním obráběním, hlídá prostor obrábění před nežádoucí kolizí (nástroj – obrobek), kontroluje životnost nástrojů apod.

 1970 n. l.