Loading [MathJax]/jax/element/mml/optable/GreekAndCoptic.js
Jak naprogramovat N-céčko

18

Naučte se ShopTurn a ShopMill na příkladech...

Dokončení povrchu (také něco o kvalitě povrchu)

Strategie dokončování povrchu - drsnost v závislosti na řezných podmínkách, obr.

Prakticky jakákoliv dokončovací metoda obrábění, tedy i soustružení, zanechává na povrchu obrobené plochy větší či menší nerovnosti. Při navrhování této tzv."drsnosti povrchu" vycházíme především z technologických požadavků na jeho další použití příp. prostředí ve kterém má pracovat (teplota, vlhkost, stupeň zatížení apod.). Tyto a další vlastnosti, (např. svařitelnost), jsou z pravidla obsaženy v technologických podkladech a ve výkresové dokumentaci vyjádřeny normalizovaným značením. Pro normalizované značky "drsnosti" povrchu je výchozí hodnotou struktura jeho profilu. Drsnost povrchu (značíme Ra) vyjadřuje průměrnou aritmetickou úchylku profilu povrchu. Odpovídá vždy způsobu obrábění.

Obr. 155

7

Příklad značení drsnosti povrchu ve výkresové rovině - na vynášecích čarách.

Obr. 156

8

Obrázek ukazující (teoretický) detail struktury povrchu s hodnotou "střední aritmetické úchylky" Ra vztažené k středové tj. průměrné ose drsnosti (m). Pro praktické použití lze tyto hodnoty vyjádřit následujícím přehledem.

Obr. 157

9

Z tabulky vyplývá, že soustružení je na tom co do jakosti povrchu, lépe než frézování. Následující tabulky (od firmy Pramet) dokladují konkrétní podmínky posuvů v závislosti na rádiusu špičky nástroje pro Rmax a Ra

Obr. 158

10

 

Obr. 159

11

 

Systém Sinumerik Operate - ShopTurn/ShopMill používá z hlediska značení drsnosti povrchu

zjednodušenou symboliku rozdělenou pouze obecně na "hrubování" ▽ a "dokončování" ▽▽▽ povrchu. Z historického hlediska se u nás tyto značky používaly do roku 1951. Hrubé srovnání těchto značení od neopracovaných hrubých povrchů, např. odlitků nebo výkovků, až po velmi jemné tzv. superfinišování, honování a leštění je v následující tabulce.

Ra

DIN 3141

50 - 6,3

6,3 - 3,2

▽▽

1,6 - 0,2

▽▽▽

0,1 - 0,025

▽▽▽▽

Při běžném obrábění na CNC strojích se pohybujeme v hodnotách Ra od 3,2 do 0,2 viz tabulka výše. Nastavení optimálních řezných podmínek závisí na mnoha různých faktorech, které lze v zásadě rozdělit do tří kategorií.

Stroj

Nástroj

Obrobek

stabilita konstrukce

upnutí a vyložení

upnutí a vyložení

stabilita prostředí

materiál a geometr. břitu

typ materiálu

technický stav

míra opotřebení

konstrukce dílce

výkon na vřetenu

řezné podmínky

chlazení

tuhost soustavy

tvorba třísky, odvod tepla

předchozí procesy

Najít oblast optimálních řezných podmínek na daném stroji s daným nástrojem a konkrétním materiálem není snadné, vychází se jak z výpočtů, tak i z empirických (odvozených) vztahů.

Veličina Vzorec pro výpočet
Vzorec pre výpočet

Jednotka
Počet otáček
Počet otáčok

n = (v_c * 1000) /(D * π)

[ot/min]
Řezná rychlost
Rezná rychlosť

v_c = (π * D * n)/1000

[m/min]
Posuv na otáčku

f_ot = (f_min)/n

[mm/ot]
Minutový posuv
(rychlost posuvu)
Minútový posuv
(rýchlosť posuvu)

f_min = v_f = f_ot * n

[mm/min]

Spolehnou se lze i na doporučení firem zabývajících se výrobou a distribucí nástrojů. Odborníci z těchto firem jsou zpravidla schopni, v rámci obchodních vazeb, nabídnout optimální řešení právě pro vaši zakázku.