07
CAD nebo-li Computer Aided Design (počítačová podpora konstruování) jsou aplikace sloužící k tvorbě geometrie výrobků a jejich následné snadné editace. CAD systémy poskytují moderní tvorbu výkresové dokumentace a možnost tvorby prostorových modelů navrhovaných výrobků a součástí.
CAM nebo-li Computer Aided Manufacturing (Počítačová podpora výroby), což jsou systémy, které slouží ke zpracování dat z konstrukční databáze v prostředí s odpovídající technologií, které umožní v konečné fázi generování programu pro NC obráběcí stroj.
CAD – CAM systémy realizují vyšší stupeň počítačové podpory než klasické (ruční) CNC programování. Kontury a jiná geometrická data vytvořená v systému CAD se kopírují pro další práci v modulu . Modul CAM pracuje v dialogu s programátorem, který odpovídá na kladené dotazy (v uživatelském dialogu) a na nabízené možnosti dle typu činnosti. Postup činnosti v modulu CAM se dá rámcově shrnout do několika bodů:
Celková strategie obrábění a volba technologie obrábění, to znamená jak postupovat nejvhodněji pro zhotovení dané součásti, které operační úseky volíme a v jakém pořadí (hrubování, dokončování, závity atd.)
Volba nástrojů (tvar a rozměry). Řezné podmínky vztažené ke konkrétnímu nástroji a pro danou strategii obrábění. Programátor řezné podmínky aplikuje a upravuje na daný stroj během odladění tzv. „ prvního kusu “.
Podmínky vlastního obrábění zejména pak polohu nástroje při obrábění vzhledem k programovanému obrysu (zprava G42 a nebo zleva G41). Dále pak chlazení nástroje.
Následně provede software tzv. odsimulování NC programu. Zde má programátor možnost vizuálně zjistit případně se vyskytující chyby, nejčastěji jsou to neobrobené, nebo naopak podřezané plochy.
Výběr post procesoru (překladatele) pro daný řídicí systém konkrétního CNC stroje, na kterém zhotovíme daný výrobek
Dalším krokem je automatizované vygenerování NC programu v modulu CAM, který se zapisuje ve větách ISO kódu. Program se archívuje a posléze přenáší na určený CNC stroj.
Surfcam
Edgecam
Delcam
Gibbscam
Mastercam
Kovoprog
Solidworks – Solidcam
Ukázka modelování tělesa v prostředí CAD (Solidworks)
Obr. 42
Obr. 43
Takto vymodelované těleso je CAD program schopný automaticky vykreslit v několika pohledech, popřípadě řezech a zakótovat. Editování rozměrů, vynášecích čar , tolerancí a podobně je samozřejmostí.
Solidworks, ale i jiné CAD systémy umí dokonce i skládat sestavy z více součástí do sebe s vyšetřením případných vůlí, nebo přesahů. Tyto součásti je pak schopen program rozpohybovat a konstruktér tak může sledovat kinematiku pohybu jednotlivých součástí sestavy.
Obr. 44
Ukázka činnosti CAM systému, tj. generování jednotlivých drah nástrojů (Solidcam)
Vyhrubování většími a tužšími nástroji a následné dokončovací operace nástroji menších průměrů, popřípadě kopírovacími frézami s kulovým vrchlíkem.
Obr. 45
Ukázka vyhrubování tvarové kapsy (dutiny) po jednotlivých vrstevnicích, před následným souvislým 3D obráběním.
Obr. 46
Znázornění a vykreslení pohybu nástroje (jeho ekvidistanty)
Obr. 47
Ukázka softvérové nabídky jednotlivých obráběcích cyklů z pohledu CAMu.
Obr. 48
Na schematických obrázcích je možné vidět jednotlivé obráběcí cykly: kapsování, obrábění čepu, drážky lineární i na oblouku, obrábění šikmé plochy, čelní frézování, boční frézování, oddělování materiálu kotoučovou frézou.
Obr. 49
Ukázka simulace dráhy nástrojů jednotlivých obráběcích cyklů v grafickém prostředí z pohledu CAMu. Zde je pak možné odhalit případné kolize nástrojů a eventuální chyby v obrábění, z hlediska nevhodného nástroje apod.