Jak naprogramovat N-céčko

28

Naučte se ShopMill na příkladech...

Jednoduché cykly a jejich kopírování (polohový vzor)

Použití cyklů - jejich výčet vč.vícenásobného pozicování s ukázkami, doplněno vysvětlivkami a animací s příkladem použití.

Cykly používáme všude tam, kde není třeba kreslit konturu tzn. u jednoduchých snadno geometricky a matematicky popsatelných útvarů typu čtverec, obdélník, kruh případně mnohostěn. Dále jsou často využitelné pro různé typy vrtání a nepostradatelné pro výrobu závitů. Uvnitř frézovacích cyklů najdeme také gravírování písma. Jednoduché cykly najdeme v základní liště pod tlačítky "Vrtání" a "Frézování", k nim se následně otvírá pravá boční lišta základní nabídky,která se v některých cyklech rozpadá na ještě další podnabídku viz. obrázek.

Obr. 205

1

Vrtání na kružnici

Cykly jsou snadno a rychle použitelné a některé z nich mají ještě jednu podstatnou výhodu, dají se snadno kopírovat pomocí funkce "Polohový vzor". Takový cyklus např. kapsy se potom chová podobně jako vrtaný otvor - lze jej umístnit na přímku či na kružnici ale také do rámu nebo pole. Na příkladu cyklu "Podélná drážka" si ukážeme jak se dá s podobnými funkcemi"vyhrát". Příklad jsem provedl na centrickém kvádru 100 x 100 x 20 mm.

Obr. 206

2

Na samotném cyklu není nic složitého. Drážka je zadána pomocí šířky "W" délky "L" a hloubky "Z1" pod úhlem "α0". Můžete použít i přídavek na dno"UZ", či na mantinel "UXY". Hloubku třísky volíme s ohledem na průměr nástroje a jeho řezné podmínky. Při tak malém nástroji jako je "CUTER 6" (drážkovací fréza Ø 6 mm) je třeba být velmi opatrný při volbě hloubky záběru na jeden průchod nástroje "DZ" (ve směru osy Z). Naše dva milimetry jsou vhodné spíše pro hliníkové slitiny. Zajímavá je zde především možnost výběru "Vztažného bodu", má totiž celkem pět různých podob (roleta v rámečku). V možnostech Obrábění nezapomeňte vyměnit "Jednotlivou pozici" za "Polohový vzor".

Obr. 207

3

Dalším postupem je určení "Poloha Kružnice" (z klávesy "Vrtání"), kterou omezíme volbou "Úsek kruhu" a pro jednoduchost umístníme na střed dílce.

Obr. 208

4

Obě operace vytvoří tzv. technologický řetězec (hranatá závorka spojující obě ikony) a výsledkem je neobvyklý tvar, který bychom jinak programovali jen obtížně. Vyzkoušejte si sami vlastní varianty vzorů, pomocí funkce "Polohový vzor" - např. šachovnici.

Obr. 209

5